Serie A 2022/2023

Кои италијански клубови ќе освојат трофеи?


  • Вкупно гласачи
    71
  • Гласањето ќе се затвори: .
Член од
11 јули 2008
Мислења
4.450
Поени од реакции
3.085
Какво е правилото за игра со рака во Италија, кога е во фаза на градење на акција? Во Англија се суди игра со рака, само ако е од играчот што го дал голот, или во овој случај Костиќ.
Правилото во Италија е: секогаш кога е против Интер се што е со рака со суди
 
Член од
27 март 2022
Мислења
497
Поени од реакции
864
Очајната вистина за Интер и Милан сезонава, па ајде и Рома ќе ги земам е дека Јувентус дури и со одземени 15 бода, пак им дише во врат за топ4.
Не знам зошто Интер и Милан не го земат Сари, види со Лацио какви резултати вади и двата тима имаат подобра екипа од Лацио.
 

Boom Shaka Lakka

Silence!! .. I kill you!
Член од
29 август 2008
Мислења
10.757
Поени од реакции
8.572
:pusigo::pusigo:
Kaj si kurvo esi mi dobar?Se pojavuvate so drugarti Boom Shaka Laka samo posle dobar rezultat ili za provokacii koga drugite gubat,a koga vasata sugava i vosliva volcica gubi ve nema do slednata prilika.
Epa poso znam deka citas nazdravje bricenje i kratko potstrizuvanje
Друже, јас се појавувам тука од 2008 година па до ден денес, без разлика Рома кое место е, дали губи или тепа. Имам над 10000 мислења од кои 50% се во темите за Серија А, 40% се во фан клуб Рома, 10% било каде, така да не ме знаеш добро и ич не си во право :)
 

Mr. Mojo Risin'

Porka de Majorka
Член од
14 септември 2008
Мислења
3.463
Поени од реакции
4.285
Друже, јас се појавувам тука од 2008 година па до ден денес, без разлика Рома кое место е, дали губи или тепа. Имам над 10000 мислења од кои 50% се во темите за Серија А, 40% се во фан клуб Рома, 10% било каде, така да не ме знаеш добро и ич не си во право :)
Прашај го пупоне дали го познава?:icon_lol:
 
Член од
14 август 2018
Мислења
2.806
Поени од реакции
5.814
Очајната вистина за Интер и Милан сезонава, па ајде и Рома ќе ги земам е дека Јувентус дури и со одземени 15 бода, пак им дише во врат за топ4.
Не знам зошто Интер и Милан не го земат Сари, види со Лацио какви резултати вади и двата тима имаат подобра екипа од Лацио.
Немој така…
Тие два тима да паднат толку ниско, па Сари да го зимаат..
Испод част им е..
Како беше тоа..? Освен Клоп и Пеп нема други тренери на светов…

Edit:Спалети треторазредниот што на 60 години прв пат титула ќе земе, па ич не го ни рачунаме..
 
Член од
14 ноември 2009
Мислења
17.213
Поени од реакции
15.270
Какво е правилото за игра со рака во Италија, кога е во фаза на градење на акција? Во Англија се суди игра со рака, само ако е од играчот што го дал голот, или во овој случај Костиќ.
Исто е и во Италија, играш ракомет или одбојка до завршниот пас од квотербекот, и последниот играч (на пример Костиќ) треба да даде гол со било кој дел од телото освен раката.
 

Syn

^ Фабричка грешка
Член од
23 декември 2007
Мислења
28.315
Поени од реакции
36.899
Какво е правилото за игра со рака во Италија, кога е во фаза на градење на акција? Во Англија се суди игра со рака, само ако е од играчот што го дал голот, или во овој случај Костиќ.
ne veruvam deka e vaka i vo anglija, golot e priznat zaso nemale jasna slika dali igral rabiot so raka ili ne. :)
Sakas da kazes deka u Anglija moze da si ja zeme da si ja nosi ko u ragbi, ama da ne dade gol, var ne smee da intervenira? Ne veruvam da se do tolku retardirani.
 

Jankoff

Run that, pass that.
Член од
4 септември 2019
Мислења
1.458
Поени од реакции
2.172
Каква мизерија од лига, Јуве од -15 пак ќе си се врати во топ 4 на крај. :pos:
 
Член од
14 април 2012
Мислења
29.893
Поени од реакции
56.931
ne veruvam deka e vaka i vo anglija, golot e priznat zaso nemale jasna slika dali igral rabiot so raka ili ne. :)
Sakas da kazes deka u Anglija moze da si ja zeme da si ja nosi ko u ragbi, ama da ne dade gol, var ne smee da intervenira? Ne veruvam da se do tolku retardirani.
Голот беше признат. Такво е правилото, освен ако играчот не направи намерно движење со раката кон топката.

How is this not a HANDBALL? #VAR - YouTube

"If an attacking player's accidental handball immediately precedes another player scoring, the goal will now be awarded, when last season it was likely to have been ruled out. However a player will still be penalised if he commits an accidental handball immediately before scoring himself"
 

Syn

^ Фабричка грешка
Член од
23 декември 2007
Мислења
28.315
Поени од реакции
36.899
Голот беше признат. Такво е правилото, освен ако играчот не направи намерно движење со раката кон топката.

How is this not a HANDBALL? #VAR - YouTube

"If an attacking player's accidental handball immediately precedes another player scoring, the goal will now be awarded, when last season it was likely to have been ruled out. However a player will still be penalised if he commits an accidental handball immediately before scoring himself"
Dobro, znaci retardirani se, zatoa i se kvici za apsurdni var odluki u anglija sekoj vikend.
Ne e toa slucaj vo Italija, ako nema jasna slika samo togas VAR ne e vo moznost da reagira.
 

Џонтра Волта

Qué miras, bobo?
Член од
20 јули 2020
Мислења
7.553
Поени од реакции
47.104
Вчера на Арсенал-Палас не можеа да докажат дека има играње со рака и голот го признаа, најверојатно и ова на Рабио така го судеа иако тука беше видлива играта со рака, башка и Кифи гледаше директно у ситуацијата. Да не го удреше Рабио топката по рака немаше да се одбие у Влаховиќ туку ќе му паднеше на нозе. :D

На овој и со Сампдорија слично играње со рака му прогледаа низ прсти и даде гол.

Не дека тоа го одлучи победникот или тоа е оправдание за поразот на Интер, ама вакви ситуации, при ВАР е срамота да се дешаваат. Барем нека не чекаат 5 минути да проверуваат, кажи одма дека е гол и чао.

Интер вчера мизерни, уште 2 дена да играа немаше да дадат гол. Вакви утакмици се омилени за Алегри, точно знае да ги игра и кур го боли. Си тлеат и си се бранат у зона наредени у 3 линии.
Интер нека кружи со сите тие едни исти акции, до душа не се ни акции тоа него се обични подавања од што немаат каде.
 
Член од
14 април 2012
Мислења
29.893
Поени од реакции
56.931
Dobro, znaci retardirani se, zatoa i se kvici za apsurdni var odluki u anglija sekoj vikend.
Ne e toa slucaj vo Italija, ako nema jasna slika samo togas VAR ne e vo moznost da reagira.
Tука не е крив ВАР, туку дебилот што го напишал правилото дека голот нема да важи само ако играчот кој го даде голот игра со рака. Играчот кој асистираше апла си ја смири со рака. Ако тоа не е добиена предноста, тогаш не знам што друго би требало да се случи. Затоа и прашав, дали и во Италија важи дебилново правило.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom