Serie A 2022/2023

Кои италијански клубови ќе освојат трофеи?


  • Вкупно гласачи
    72
  • Гласањето е завршено на .
Член од
30 мај 2009
Мислења
9.772
Поени од реакции
22.868
Да бе, теории на заговор се, во право си.
И јас се пробувам да се објаснам со некој што верува во се што му се сервира. Уклучи мозокот малку.
Еве кој ти е тебе аргументот? 2-5 реално ве наполнија? Реална утакмиица, поради тоа што ви беше лош месец?
Претпоставувам и Ливерпул некни го лапна реално од последниот, една недела после 7ката со Манчестер.
Разберете дека се е бизнис. Јас не ти велам дека 38 од 38 се наместени, туку дека голем број на утакмици се местат. И тоа го знаат мн поголеми структури од јас и ти, и не случајно таквите мечеви се клаваат во онакви термини.
Ниш не ти спомнав за таа некни што ја кикснавте на пример.

Значи за нешто да не биде теорија на заговор, треба главниве од Милан да излезат и да речат дада ја наместивме, така? Тоа сакаш да го видиш за да поверуваш во ова? Да ти се сервира? Ти гледаш дека Јуве 5-0 беа фатени живи со местенки и не признаваат, нема да веруваш и ти ако излезе некој и да каже дека местел.
Ти вака со неуклучен ги откри сите теории, тек па ко ќе го уклучиш кизне што ќе се дешава. Мир во светот, лек за рак и најбитно, чист фудбал.
 
Член од
30 јануари 2008
Мислења
13.567
Поени од реакции
22.267
Овој Александар е трибијани со една активна мозочна клетка :icon_lol:

И искрено се надевам дека она 91 у името не му година на раѓање :pos:
 
Член од
16 април 2014
Мислења
6.711
Поени од реакции
10.269
Така е брат. Не е случајно што 99% од популацијава се манипулира премногу лесно. Еве жив доказ е темава.
Абе цели држави пропаѓаат поради тоа што воведоја санцкии кон Русија, ради тоа што СТОПАНОТ им кажал така. Милијарди и трилиони се вртат па видовме какви одлуки носат претставниците на Германија или Франција да речеме. ДРЖАВИ.

Ама не, фудбалот е светост, не се мести таму и нема бизнис. Кој ќе му каже на Трајче од Сасуоло да пушти гол, не е можно тоа.
Ајде заеби, гледајте си реални утакмици ко ви сечи толку.
 
Член од
11 октомври 2010
Мислења
6.196
Поени од реакции
19.763
Некој да пишеше дека Серија А ќе има најмногу представници во 1/4 финале будала ќе го правеа.
Вреди да се спомене дека во 6 натпревари италијанските тимови не примија ниту еден гол (освен ако во последниве 10 минути Франкфурт не даде гол кој би имал никакво значење)
Се разбира, ова не значи дека лигата многу напреднала од претходно ама може да биде мотивација за сите останати екипи да не се плашат ко пички кога играат во Европските натпреварувања а и евентуални нови инвестиции.
 
Член од
14 август 2018
Мислења
2.838
Поени од реакции
5.870
Па да ама ќе се збие квалитетот и нема да има многу комоција, рачунајќи дека од 11то место надоле е борба за опстанок. Така екипи како Удинезе, Емполи и слични што моментално се од 11-15то место ќе треба да бидат појаки од ова што моментално се.
Не дека драстично ќе го зголеми квалитетот на лигата, ама мислам дека ќе мрднат од мртва точка, ова со 20 екипи е превише. Џабе им постојат утакмици како Кремонезе-Салернитана, никој жив не го гледа тоа. Секое коло има по 1-2 вакви утакмици.
Не бе луѓе, зошто вакво потценување и релативизирање..!
Па умренана француска лига има 20 тима!
Не е проблемот таму.

Удинезе вакви-такви се страшно незгоден противник!
Всушност, јас стојам на тоа дека средина/долен дел на табела во италија се далеку понезгодни противници отколку некој Марсеј или Нант!

(Тоа што тимовите си имаат за зимање и давање е сосем друг муабет, и друг агол на проблемот во СА!)
Ама далеку од тоа дека СА е слаба!!

Па местат утакмици зш се слаби со пари.. Од короната навака, многу повеќе зема замав местењето во СА.. Погледни после короната сезоната, да видиш колку екипи местеа 2 у 1 и обратно.. Па Интер само имаше 6-7 текми со преокрет, Лацио исто.. Лани им се тргаа на Милан последните кола, годинава им ги врати Милан бодовите видовте сите и сами.. Проблемот е што немаат свој стадион екипите, само Јуве и Удинезе имаат свој стадион, другите го даваат гзот под кирија на општината и затоа немаат поголеми приходи..
Добро бе друже..! Тимовиве не се од вчера! По сто години историја имаат!
Нивни проблем што до сега не си направиле стадион!
А ако така гледаме, истиве тимови и во златните години на Серија А немале стадион, па лигава била популарна!
Како тоа преку ноќ, им фалеле пари од стадион, па тоа ја кочело лигава?!?
 
Член од
17 декември 2019
Мислења
604
Поени од реакции
1.016
Не бе луѓе, зошто вакво потценување и релативизирање..!
Па умренана француска лига има 20 тима!
Не е проблемот таму.

Удинезе вакви-такви се страшно незгоден противник!
Всушност, јас стојам на тоа дека средина/долен дел на табела во италија се далеку понезгодни противници отколку некој Марсеј или Нант!

(Тоа што тимовите си имаат за зимање и давање е сосем друг муабет, и друг агол на проблемот во СА!)
Ама далеку од тоа дека СА е слаба!!


Добро бе друже..! Тимовиве не се од вчера! По сто години историја имаат!
Нивни проблем што до сега не си направиле стадион!
А ако така гледаме, истиве тимови и во златните години на Серија А немале стадион, па лигава била популарна!
Како тоа преку ноќ, им фалеле пари од стадион, па тоа ја кочело лигава?!?
Не знам дали си фан на некоја СА екипа или не си, но доколку си, би требало веќе да знаеш дека општините (Градовите) не им дозволуваат на екипите да изградат сопствен стадион..
 
Член од
14 август 2018
Мислења
2.838
Поени од реакции
5.870
Не знам дали си фан на некоја СА екипа или не си, но доколку си, би требало веќе да знаеш дека општините (Градовите) не им дозволуваат на екипите да изградат сопствен стадион..
За жал за Рома сум :place:

ама еве искрено, не знаев дека постои таква забрана..
 

DeviAngel

Un vero cavaliere non lascia mai la sua signora
Член од
6 април 2010
Мислења
18.308
Поени од реакции
15.491
Дечко прекини со глупостите да се бламираш. Прекини. Наполи има 22 победи од 26 натпревари. 22 од 26. Малце разбери го тоа. Наполи има залиха пошто Наполи игра феноменално и не зависи од никој друг тим. Ги заболе дали киксале или не другите. Ко малине деца секоја сезона кога Јувентус не е во игра за титула ондак лигата е слаба. Ама кога јувентус освојува тоа е дека Јувентус е квалитетен а не дека другите се слаби.
Истите муабети се вртеа кога Јувентус освој а Наполи беше втор со 91п (ако не се лажам) и кога Рома ни дишеше во врст цело време.

Мора некој да киксни за др да е шампион. Овие муабет ги имало и ќе ги има.
 
Член од
7 август 2011
Мислења
4.527
Поени од реакции
11.342
Не можеше подобра ждрепка да посакаат италијанските тимови во Европа. Во лига на шампиони многу големи шанси за италијанска екипа во финале, во лига европа рома има фаворитска улога од едната страна, а од другата јуве би требало да игра со јунајтед. Ништо чудно да гледаме италијанско финале таму. Останува уште Фиоре да видиме со кој ќе се падне. Таму останува уште вест хем како посериозен противник, ама и тие се минливи. Лигава дефинитивно има квалитет, само треба да се искористи моментот и да се монетизира тоа. Мора да работат на зголемување на приходите од тв права, а 5 екипи во полфиниалиња на европските купови се и те како корисен адут во привлекувањето на нови спонзори и договори.
 
Член од
4 октомври 2010
Мислења
6.947
Поени од реакции
12.011
Не можеше подобра ждрепка да посакаат италијанските тимови во Европа. Во лига на шампиони многу големи шанси за италијанска екипа во финале, во лига европа рома има фаворитска улога од едната страна, а од другата јуве би требало да игра со јунајтед. Ништо чудно да гледаме италијанско финале таму. Останува уште Фиоре да видиме со кој ќе се падне. Таму останува уште вест хем како посериозен противник, ама и тие се минливи. Лигава дефинитивно има квалитет, само треба да се искористи моментот и да се монетизира тоа. Мора да работат на зголемување на приходите од тв права, а 5 екипи во полфиниалиња на европските купови се и те како корисен адут во привлекувањето на нови спонзори и договори.
Не знам баш. Повеќе ми личи на инцидентна сезона во ЛШ, отколку на нешто што ќе се повторува наредните сезони.

Реално им се погоди и ждрепката после групи.

Ако ништо друго, се надевам дека со овие пари барем ќе се сочуваат/купат некои фудбалери.
 

velesizam

Гостин
Член од
28 јуни 2022
Мислења
1.131
Поени од реакции
4.585
И после само Јуве играле со судии. :D
 

Kajgana Shop

На врв Bottom