Serie A 2021/2023

Шампион?


  • Вкупно гласачи
    292
Статус
Затворена за нови мислења.

Џонтра Волта

Qué miras, bobo?
Член од
20 јули 2020
Мислења
9.006
Поени од реакции
55.226
Тапа е лигава бе џабе да не се курчиме само.
Сампдорија-Интер буквално у 70та минута престанаа со играње фудбал. Еве ги и Милан сеа, водеа 1-0 и дремеа низ терен, ништо конкретно не се дешаваше.
Така е и на голем дел од утакмиците.

Треба да се скрати лигата на 18 екипи што е можно побрзо пошто нема никаков ќар од вакви Специја, Емполи, Салерно, Венеција и слични боранија екипи каде у состав имаат пола позајмени а пола пропаднати фудбалери.
Никакви младински школи, никаква инфраструктира, никаков план за стабилност... едино ако се пласираат по некаква случајност од тоа мртвата Серија Б и во прва лига да чекаат сплет на околности да се спасат и да поиграат макар уште една година у прва лига пред повторно да им се изгуби секаква трага.
 
Член од
10 август 2011
Мислења
1.930
Поени од реакции
7.811
Па доволно беше да се изгледа Ливерпул-Милан. У 70-та овја од Ливерпул праа спринтои ка да почнала сеа утакмицата а играчите на Милан се бора за живот дур поземаа воздух :icon_lol:
Мада више и пишал некој пред мене ни Примера не е нешто подобра
И Интер со Реал исто. Играше Интер пресинг 55-60 минути и после тоа цел тим на кислородна поддршка.
 
Член од
11 октомври 2010
Мислења
6.546
Поени од реакции
21.517
Шпанците барем генерално играат среден, технички фудбал. Плус, има имиња како Реал и Барса, кои сами по себе се атрактивни.
90% проценти од утакмиците во Серие А се практично негледливи, ради нивото на кое се игра фудбалот. Особено оние каде топ 6 клубовите не играат меѓу себе.
Ако сме искрени, никој од нас немаше да изгледа повеќе од 3 утакмици од лигава, ако не сме биле тинејџери во 90ите и не навивавме за еден од големите клубови.
Можеби нема да сме гледале Специја-Милан, ама тоа не го мења фактот дека Примера е на речиси исто ниво со Серија А.
После распадов на Барса не гледам како воопшто може и да се каже поквалитетна.
Да го правевме муабетов пред 5-6 години, ќе беше во право. Вака сеуште не можам да кажам дека Примера нешто отскокнува. Да бидеме реални.

Па и ова на Сити - Челзи денеска беше многу слабо издание. Не го оспорувам фактот дека е најдобрата лига, ама еве на пример Милан да троши колку Манчестер, Интер колку Челзи а Јуве колку Сити, Серија А ќе биде на едно многу високо ниво. Они многу добро се покажаа со скаутинг последниве неколку години. Особено тимови како Сасуоло, Сампдорија, Удинезе, Лацио кои со 1 милион купуваа играчи кои потоа ги продаваа по 40-50.
 

Down

Boozer
Член од
4 мај 2012
Мислења
3.236
Поени од реакции
5.159
Епа тапа е лигава пошо итаљаниве у днк им е фрлање на земја при секој контакт и расправање со судијата.

Башка екипи од ранг на Специја, Венеција и остала багра играат со 3 автобуси у одбрана и оди напрај акција, буквално играат да не изгубат, за разлика од Енглеска кај што сите играат да победат.
 
Член од
4 октомври 2008
Мислења
380
Поени од реакции
1.264
Проблемот на Серија А е структурен пред сè, нема одржливост никаква и колку и да креираат/купуваат квалитетни играчи, сем ако се Италијани и тек тук некој јужноамерикански исклучок, претешко му е да ги задржат.

Ова особено дојде до израз годинава кога паднаа финансиски и Интер и Јуве, кои беа барем со доволно голема куповна моќ за да си дозволат играчи од Удинезе, Каљари и сличните, за сега летово да стигнат до момент да не можат да си го дозволат Нандез, Де Пол да оди во Атлетико, да не можат да го потпишат Донарума на фри итн итн

И се сложвам со @SK-92, за средствата кои ги имаат менаџерите во Италија се малтене магионичари, било која ПЛ екипа со буџетот на Милан или Лацио би пропаднала инстантно, да не зборам за помалите клубови како Сасуоло или Аталанта.
 

Tegla

Interista
Член од
20 февруари 2012
Мислења
5.094
Поени од реакции
9.015
Шпанците барем генерално играат среден, технички фудбал. Плус, има имиња како Реал и Барса, кои сами по себе се атрактивни.
90% проценти од утакмиците во Серие А се практично негледливи, ради нивото на кое се игра фудбалот. Особено оние каде топ 6 клубовите не играат меѓу себе.
Ако сме искрени, никој од нас немаше да изгледа повеќе од 3 утакмици од лигава, ако не сме биле тинејџери во 90ите и не навивавме за еден од големите клубови.
Ја долови поентата до некаде, ние уживаме во Серија А затоа што нашите клубови учествуваат во истата. Јас лично не гледам други лиги затоа што немам никаква емотивна поврзаност со тие лиги.

Ретко можам да изгледам дерби утакмица во ЛШ полуфинале, финале или утакмица на ривал во Серија. Но никогаш на пример ни ми дошло желба да гледам Барса - Реал или некое дерби од Премиер лигата. Без разлика дали се игра атомски фудбал или е хит на денот, едноставно не ме интересира.

Не ми е битно што другите мислат или која лига колку пари носи, за мене Серија А има посебен шмек и тоа не верувам дека некогаш ќе се смени.
 
Член од
4 октомври 2008
Мислења
380
Поени од реакции
1.264
Не, јас очекувам висок интензитет. А и ретко да има премногу мртво дерби во последно време.
Интер-Аталанта лани беше премртва, иако беа убедливо најефикасни екипи сезоната, Интер со 89 гола, Аталанта 90.
Ептен калкулантски влегоја и едните и другите особено во втората утакмица, пошто беше во моментот ко се прекршуваше сезоната и за едните и другите.

Сепак, денес сега се многу пониски влоговите и и јас очекувам подинамична утакмица, гледам и Инзаги стартува прв пат со Дамфрис и Перишиќ, обично играше на дефанзивно посејф варијанта со Дармијан, така да мислам дека ќе се игра доста отворено.
 
Член од
24 јануари 2021
Мислења
767
Поени од реакции
466
U pravo ste ako ne se zaljubevme vo seria A ko tinejgeri, teshko da se interesiravme sega. Inache ko shto pishaa pogore i ja sledam samo serija A, drugi ligi ich ne me vlechat kolku i da e padnato nivo godinive. BTW utre Juve-Samp kje e interesna, ko kje pushti umrenion formacija 6-2-2 tepueme 100% 1-0, so atomski fudbal :angel:
 

Mondonico

ВАР експерт
Член од
15 јануари 2013
Мислења
10.057
Поени од реакции
17.748
Многу добар фудбал на полувреме, овој Малиновски кое играчиште е мајко мила.

Можеше подобро Хандановиќ за вториот гол.
 

Sky*

Не биди коцкест.
Член од
12 август 2011
Мислења
5.599
Поени од реакции
7.194
Имаше ли проблеми кај вас на Арена спорт 1 со преносот?
45 минути кај мене се тресеше преносот како земјотрес да ја тресе Србија. :confused:
 

Tegla

Interista
Член од
20 февруари 2012
Мислења
5.094
Поени од реакции
9.015
Имаше ли проблеми кај вас на Арена спорт 1 со преносот?
45 минути кај мене се тресеше преносот како земјотрес да ја тресе Србија. :confused:
Не, кај мене е во ред.
 
Член од
4 октомври 2010
Мислења
7.762
Поени од реакции
13.410
Имаше ли проблеми кај вас на Арена спорт 1 со преносот?
45 минути кај мене се тресеше преносот како земјотрес да ја тресе Србија. :confused:
Ти се покачил притисокот од нервози, затоа така ти се тресело се. :)
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom