Serie A 2021/2022

Шампион?


  • Вкупно гласачи
    220
Член од
29 јуни 2018
Мислења
2.953
Поени од реакции
4.675
Уверен сум дека ќе привлечат полесно играч, особено талентиран у23. Ќе биде во подобра средина за развој. Се повеќе млади таленти си бираат погодна средина за развој, не се летаат по имиња на клубови. Ајде за Гладбах и не знам баш, но Лајпциг сигурно.

На Борусија Дортмунд, моментално тешко ќе и конкурираат и Милан и Интер.
Си правиме муабет за работи што не интересираат, околу сложувањето мало гајле, може да напишеме и најголема глупост и да се сложат повеќето, како и обратно.
Муабет правиме за веќе изградени играчи. У23 и млади таленти нормално повеќе ќе повлече Бундес. На страна тоа што и оверал бундес е најдобра лига за билдање статистика.
На страна младите таленти, веќе изградени играчи, освен Баерн никој друг нема предност пред Интер, Милан и Јувентус ако добијат иста понуда.

Дортмунд има различен систем на работа. Бара ептен млади таленти и ги прави играчи па после најчесто ги продава. Но ако веќе некој има изградено име во фудбалов, на некој 25-6 години тогаш Бундеслига не е толку примамлива.

Најпрост пример,
Лаказет е на истек на договор, добива понуди од Интер/Милан и Дортмунд/Гладбах што мислиш кај ќе иде ако сите тимови му нудат исто?

Едноставно бундес е добра лига за млади играчи да се развиваат, се игра доста офанзивен фудбал и на повеќето екипи позади им лупа промаја. Не викам дека лигата и стилот на фудбал што го тераат нема некој шмек, ама па не може да се спореди со тој на Серија А.

Не правиме муабет тука дали Дортмунд е подобар од Интер или Милан, правиме муабет тука за поатрактивна опција. :D
 
Член од
23 февруари 2015
Мислења
953
Поени од реакции
1.472
Abe kakva bundesliga, Freiburg e treti, ako ovde bilo koj clen znae da nabroi poise od dvajca igraci na Freiburg jas ke se obesam. Edinstvenoto nesto sto go gleame od bundes e Baern vo Liga sampioni i toa e toa dragi gledaci
Автоматски споено мислење:

 

Трибиани

Ванда Вештерката
Член од
21 јули 2018
Мислења
3.520
Поени од реакции
7.895
Abe kakva bundesliga, Freiburg e treti, ako ovde bilo koj clen znae da nabroi poise od dvajca igraci na Freiburg jas ke se obesam. Edinstvenoto nesto sto go gleame od bundes e Baern vo Liga sampioni i toa e toa dragi gledaci
Автоматски споено мислење:
Сепак и без Баерн пак се поуспешни од Италјанските екипи во Европа...Дортмунд и Лајпцих чат пат ќе стигнат до 1/4,1/2 финале во ЛШ....за Италјанските екипи тоа е научна фантастика сега...онака му се паѓа малце подобра екипа и од старт знајш дека немаат никакви шанси.

Германските екипи можеби немаат којзнае каков квалитет ама е факт дека се физички поспремни каде каде од Италјанските бидејќи такво темпо налага Бундес лигата и со тоа му помага подобро да се справат во Европа кога играат против останатите гиганти....во Германија и во Аузбург да играш мора да си фулл спремен бидејќи ќе те изедат...во Италија повеќе од пола одат .
 

Filip Telford

говедо
Член од
20 јули 2020
Мислења
4.926
Поени од реакции
32.218
Да да, пошто ако играш у Фиорентина сосема ти е дозволено да пуштиш стомак и да пиеш пиво пред утакмица.

Дај бе секој ден со истиве муабети, пичку матерну јаките екипи, видов Леверкузен дома против Баерн како прима 5 гола за 15 минути. Екстра квалитетните и супер физички спремни.

Затоа Николас Гонзалез нозе искрши да напраи трансфер од Штутгарт у Виола, пошто многу обеќал бундесот.

Ај набројте ми 5 преталентирани врвни германски млади играчи што играат у бундес.
И 5 прејаки тренери германци.
 
Член од
4 октомври 2010
Мислења
4.831
Поени од реакции
6.932
пошто многу обеќал бундесот.

Ај набројте ми 5 преталентирани врвни германски млади играчи што играат у бундес.
И 5 прејаки тренери германци.
Џонтра бе, кога беше муабетот како ќе се одвиваат работите во иднина во САД и Јужна Америка, ти цврсто се држеше за тоа каква е моменталната состојба. Сега кога муабетот е за моменталниот неквалитет ти почнуваш за тоа како ќе биде во иднина. Али па и Гонзалес како клучен доказ...


Второ, зошто е важно дали се Германци или од некоја друга држава? Битно е да игра(л) во Бундес.
 

Filip Telford

говедо
Член од
20 јули 2020
Мислења
4.926
Поени од реакции
32.218
Џонтра бе, кога беше муабетот како ќе се одвиваат работите во иднина во САД и Јужна Америка, ти цврсто се држеше за тоа каква е моменталната состојба. Сега кога муабетот е за моменталниот неквалитет ти почнуваш за тоа како ќе биде во иднина. Али па и Гонзалес како клучен доказ...


Второ, зошто е важно дали се Германци или од некоја друга држава? Битно е да игра(л) во Бундес.
Па моментално бе коментирам. Пошто ти претходно спомна тешко било да одберат италијанска екипа на сметка на германска па ете прв пример што ми текна е Гонзалез од летово.

Мислев дека за германски таленти збориш. Еве нека не се германци, ај наброј ми све што мислиш дека е талентирано и вредно за споменување од играчи до тренери, па да видиме дали ќе најдеме такви и у Италија.
 
Член од
29 јуни 2018
Мислења
2.953
Поени од реакции
4.675
Сепак и без Баерн пак се поуспешни од Италјанските екипи во Европа...Дортмунд и Лајпцих чат пат ќе стигнат до 1/4,1/2 финале во ЛШ....за Италјанските екипи тоа е научна фантастика сега...онака му се паѓа малце подобра екипа и од старт знајш дека немаат никакви шанси.

Германските екипи можеби немаат којзнае каков квалитет ама е факт дека се физички поспремни каде каде од Италјанските бидејќи такво темпо налага Бундес лигата и со тоа му помага подобро да се справат во Европа кога играат против останатите гиганти....во Германија и во Аузбург да играш мора да си фулл спремен бидејќи ќе те изедат...во Италија повеќе од пола одат .
Не е работата кој е појак или поуспешен во ЛШ.
Еве и Баерн Минхен или ПСЖ да ги ставиш во Серија А или Ла Лига ќе бидат главни фаворити и 90% зимаат титула моментално. Но тоа не значи дека Лига 1 или Бундеслига е поквалитетна или поатрактивна лига од Серија А.

Гледај ја лигата во целост. Гледај ја атрактивноста на лигата. Кој играч можат да го привлечат Аузбург или Гладбах? Збориме за веќе изградени играчи а не млади таленти или анонимуси од Балканот или Африка?

Кој од тимовите у Германија успеале да задржат јака звезда у тим освен Баерн?
Од друга страна колку превара од играчи искочиле од таа иста Бундеслига?
Андре Силва лани имаше 20+ гола за прв пат во неговата кариера, на 26 години.

Доволно е само да им ги видиш составите на Германците и да ги видиш на Жабрите и Шпанците.

Едноставно не е престижна лига Бундес.
Се е до брендот на клубовите, колку повеќе звучни имиња у лига толку поголема гледаност на лигата, со тоа си доаѓа и повеќе квалитет во истата.


Океј е физичката спремност, ама тоа што скоро на сите тимови им дува промаја позади? И Низоземска втора лига едно време беа фулл физички спремни со секоја утакмица гг3+ па ни коа ќе ги уплатев на ливче не ги глеав :D
Не е фудбалот само биди физички спремен и трчај ко мува без глава орај терен. (Секоја чест за исклучоците)
 
Член од
4 октомври 2010
Мислења
4.831
Поени од реакции
6.932
Па моментално бе коментирам. Пошто ти претходно спомна тешко било да одберат италијанска екипа на сметка на германска па ете прв пример што ми текна е Гонзалез од летово.

Мислев дека за германски таленти збориш. Еве нека не се германци, ај наброј ми све што мислиш дека е талентирано и вредно за споменување од играчи до тренери, па да видиме дали ќе најдеме такви и у Италија.
Сигурно биле загреани за него Дортмунд и Лајпциг, а овој решил да дојде во Фиорентина.

Еве ти дечурлана до 19 години: Вирц, Рејна, Мусиала, Гвардиола, Мориба, Белингем.


П.С. Што вртите цело време нешто престиж, па престиж?! :)
Автоматски споено мислење:

И да, осмопласиран од таа лига, беше во иста група во ЛШ со шампионот на Италија. И секако дека осмопласираниот помина група, а не шампионот на Италија.

Еве аргумент, на ниво, а можеби и подобар од оној за Гонзалес.
 
Последно уредено:
Член од
17 јануари 2019
Мислења
2.806
Поени од реакции
6.196
Сигурно биле загреани за него Дортмунд и Лајпциг, а овој решил да дојде во Фиорентина.

Еве ти дечурлана до 19 години: Вирц, Рејна, Мусиала, Гвардиола, Мориба, Белингем.


П.С. Што вртите цело време нешто престиж, па престиж?! :)
Автоматски споено мислење:

И да, осмопласиран од таа лига, беше во иста група во ЛШ со шампионот на Италија. И секако дека осмопласираниот помина група, а не шампионот на Италија.

Еве аргумент, на ниво, а можеби и подобар од оној за Гонзалес.
Каква ти е бе оваа глупа логика? Слога тепа Вардар, Вардар тепа Ѕвезда, Ѕвезда тепа Баерн, Слога појака од Баерн...

Како да не се случувало моќни гиганти како прејакиот Интер на Конте ради икс причини да кикснат во ЛШ, се дешавало и ќе се дешава... По твојава логика и Португалско е појако од Италијанско кога факинг Милан го јаде од Порто кој беше 2 во Португалија а Милан 3 во Италија и за малку втор...
 
Член од
4 октомври 2010
Мислења
4.831
Поени од реакции
6.932
Каква ти е бе оваа глупа логика? Слога тепа Вардар, Вардар тепа Ѕвезда, Ѕвезда тепа Баерн, Слога појака од Баерн...

Како да не се случувало моќни гиганти како прејакиот Интер на Конте ради икс причини да кикснат во ЛШ, се дешавало и ќе се дешава... По твојава логика и Португалско е појако од Италијанско кога факинг Милан го јаде од Порто кој беше 2 во Португалија а Милан 3 во Италија и за малку втор...
Читај внимателно.
 

Filip Telford

говедо
Член од
20 јули 2020
Мислења
4.926
Поени од реакции
32.218
Сигурно биле загреани за него Дортмунд и Лајпциг, а овој решил да дојде во Фиорентина.

Еве ти дечурлана до 19 години: Вирц, Рејна, Мусиала, Гвардиола, Мориба, Белингем.


П.С. Што вртите цело време нешто престиж, па престиж?! :)
Па што не останал у Штутгарт?

У Калчо точно е дека нема баш У19 играчи што играат прва постава у појакиве клубови заради самиот капацитет и тежина на лигата. У послабите клубови има.
До 21 година да не зборам кои све играчи играат, и самиот си свесен.

Далеку е Калчото од муабетите дека само старци играат и дека у Бундес играат не знам какви вондеркидс а коа ќе искочат од таму и отидат у малце појака лига се губат скроз на скроз.
 

Filip Telford

говедо
Член од
20 јули 2020
Мислења
4.926
Поени од реакции
32.218
И да, осмопласиран од таа лига, беше во иста група во ЛШ со шампионот на Италија. И секако дека осмопласираниот помина група, а не шампионот на Италија.

Еве аргумент, на ниво, а можеби и подобар од оној за Гонзалес.
:D
Интер стана шампион 6 месеци после испаѓањето групи у ЛШ каде патем, не загуби од 8от од Бундес.

И да, Борусија Дортмунд победи точно 0 пати против Лацио.
Автоматски споено мислење:

Душан Влаховиќ, Дуци Влаховиќ, Дуле Влаховиќ и на кои уште други мислиш? :D
Тонали, Кулушевски, Кин, Распадори, Дамсгард, Кумбула.
 
Последно уредено:
Член од
4 октомври 2010
Мислења
4.831
Поени од реакции
6.932
Тонали, Кулушевски, Кин, Распадори, Дамсгард, Кумбула.
Мојата листа е многу подобра, иако се работи за фудбалери кои се помлади за две и повеќе години.

Сега знам што следи, ако не од тебе, од други. Биле форсирани затоа што играле во Бундес... хајп... не се ништо посебно... да играле овие од италијанско во германски клубови ќе растурале во таа смешна лига и сл. :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom