Serie A 2021/2023

Шампион?


  • Вкупно гласачи
    292
Статус
Затворена за нови мислења.

Syn

^ Фабричка грешка
Член од
23 декември 2007
Мислења
29.146
Поени од реакции
40.865
Се смеевме за Осимхен али имал повеќе фрактури на лицето (што глава ќе беше тоа на Скринијат побогу), сигурно го чека месец дена пауза плус тука е и африканскиот куп што следи па така Наполи би биле без него 2 месеци што е голем хендикеп за клубот.

Сега формата на нападот би била нешто налик на ерата на Сари тука со Мертенс ко најистурен, тотално различен играч од нигериецот али па и вака знаат да се доста незгодни миџетиве, нарочито за спори и нединамични одбрани а такви у Италија има за извоз. Ќе видиме сеа како ова ќе се одрази врз Наполи, све зависи од тоа колку Мертенс у моментов може да достави.
 
Член од
6 ноември 2014
Мислења
3.784
Поени од реакции
8.847
Познавајќи го Лукаку, за вистинската плата од мал би навивал за Менхенгладбах и би му се остварил животниот сон да заигра таму.
 
Член од
14 април 2012
Мислења
31.406
Поени од реакции
61.999
Се смеевме за Осимхен али имал повеќе фрактури на лицето (што глава ќе беше тоа на Скринијат побогу), сигурно го чека месец дена пауза плус тука е и африканскиот куп што следи па така Наполи би биле без него 2 месеци што е голем хендикеп за клубот.

Сега формата на нападот би била нешто налик на ерата на Сари тука со Мертенс ко најистурен, тотално различен играч од нигериецот али па и вака знаат да се доста незгодни миџетиве, нарочито за спори и нединамични одбрани а такви у Италија има за извоз. Ќе видиме сеа како ова ќе се одрази врз Наполи, све зависи од тоа колку Мертенс у моментов може да достави.
Челото е најтврдиот дел на черепот, и ако со тоа го удрил Скринијар, затоа и би поминал полесно. Затоа и на Давид Луиз не му беше ништо, а Раул Хименез го извлече подебелиот крај.
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: Syn
Член од
29 јуни 2018
Мислења
3.453
Поени од реакции
5.435
Не зборев за лиги и клубови како бренд и маркетинг. Само за фудбал. Поквалитетен и погледлив фудбал се игра во Германија (не треба да не залажува што во Италија, ако не сум грешка, минатата сезона беа постигнати повеќе голови на натпревар). Поквалитетни фудбалери, голем дел од најголемите таленти поминуваат низ нивни клубови, неспоредливо поквалитетна струка (од спортски директори до тренерите кои работат во младински академи), не за џабе вадат толку добри тренери.

Околу заминувањето на фудбалерите. Таму барем БМ може да ги задржи своите во голем број, во италијанското ниту еден клуб. И не одат сите во БМ, иако тоа и не е многу за пофалба, бегаат и во ПЛ.

Ќе видиме колку се стабилизирани и се засилуваат Милан и Интер, а и Јуве, кој проба да изигрува италијански БМ. Можеби звучи глупо, но моментално Милан сака да биде Дортмунд, со мал шмек на Ливерпул, да не биде дека се само развоен клуб. :) А како што сега стојат работите, бидејќи Кинезите не сакаат да бидат како арапите, ќе мора и Интер да тргне во тој правец. Другата алтернатива е земање пресеци, слободни или евтини веќе потрошени фудбалери, често и со поголема плата од што вредат. И од двете категории не можеш да заработиш. Тешко веќе Хакими за 40 милиони, а Лукаку за 70.

Иако мене ми беше муабетот за моментално што може да понуди италијанското првенство.
Моментално Италија ти ги нуди Интер, Милан, Јуве, Наполи, Лацио и Рома како готови брендови. Плус Аталанта што е освежување у задњи 10 години и редовен топ4 клуб.

Историјата не се брише толку лесно, Лацио и Рома повеќе значат у фудбалскиот свет од цела Бундес лига освен Баерн и Дортмунд.
Мислиш дека Лајпциг или Гладбах полесно ќе привлечат играч од Лацио или Рома?

За Интер, Јуве и Милан да не правиме муабет уопште. Споредбено со Бундес само Баерн има подобри шанси да им земе играч ако има иста понуда.

Бундес влече млади таленти, се вадат и играчи и тренери но тоа не значи дека лигата е нешто подобра од Серија А моментално гледано.
Лично мене Бундес никогаш не ми била погледлива лига од Серија А. На страна головите и се, ми нема шмек како Серија А и Ла Лига до некаде. За ПЛ да не правиме муабет.

Баерн задржува играчи да, финансиски накај клуб во Германија и еден од најдобрите клубови у свет. Меѓу елитата со години, без некоја значителна криза. Другите клубови јасно ни е што се и како се, никогаш не привлекле некое звучно име и нема ни да привлечат. Дортмунд можеби може да се издвои ама ќе видиме.

Финансиски нека се стабилизираат клубовите, нека искочат од кризите и ќе видиме дали ќе се привлекуваат добри имиња. Моментално у Серија А има боље имиња од Бундеслигата играчки гледано (Ако го тргнеш Баерн).
Иако и тоа е дискутабилно.
Многу на хајп се тера у денешно време. Какви само превари искочиле од Бундес и Франција тоа е чудо.

Како сакаш кажи, севкупно земено Бундес лига за мене е едно скалило подоле од Серија А. И по квалитет и по атрактивност за гледање на неутрални фанови. А и по атрактивност за да привлече веќе изградени добри играчи.


Сепак, индивидуално мислење, не мора секој да се сложи со мене.
 
Член од
4 октомври 2010
Мислења
7.655
Поени од реакции
13.156
Историјата не се брише толку лесно, Лацио и Рома повеќе значат у фудбалскиот свет од цела Бундес лига освен Баерн и Дортмунд.
Мислиш дека Лајпциг или Гладбах полесно ќе привлечат играч од Лацио или Рома?

За Интер, Јуве и Милан да не правиме муабет уопште. Споредбено со Бундес само Баерн има подобри шанси да им земе играч ако има иста понуда.
Уверен сум дека ќе привлечат полесно играч, особено талентиран у23. Ќе биде во подобра средина за развој. Се повеќе млади таленти си бираат погодна средина за развој, не се летаат по имиња на клубови. Ајде за Гладбах и не знам баш, но Лајпциг сигурно.

На Борусија Дортмунд, моментално тешко ќе и конкурираат и Милан и Интер.


Сепак, индивидуално мислење, не мора секој да се сложи со мене.
Си правиме муабет за работи што не интересираат, околу сложувањето мало гајле, може да напишеме и најголема глупост и да се сложат повеќето, како и обратно.
 

Џонтра Волта

Qué miras, bobo?
Член од
20 јули 2020
Мислења
8.859
Поени од реакции
54.386
Челото е најтврдиот дел на черепот, и ако со тоа го удрил Скринијар, затоа и би поминал полесно. Затоа и на Давид Луиз не му беше ништо, а Раул Хименез го извлече подебелиот крај.
Осимен го удри Шкринијар позади над увото. Се заби со фацата и ја скрши буквално. Одма заличе на Форест Витакер, се смеевме ама ете испадна дека имал скршено лице.
 
Член од
6 ноември 2014
Мислења
3.784
Поени од реакции
8.847
Ги одраа на твитер за расизам, пошо некој у позадина прашува дали има банани внатре, а и дека го тераат да игра.
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
14.024
Поени од реакции
36.785
ХАХАХАХАХАХАХХА ШТО МУ ДАЛ МУРЏО. :pos: :pos: :pos: :pos: :pos: :pos:
Вчера збореше на интервју некое Мургара и 800 евра коштале патикиве ако не се лажам, па 800 мајки треба да му ебе за барањево, не знам како се воздржал да не напраи хаос.
 
Член од
7 јуни 2011
Мислења
4.147
Поени од реакции
3.098
За ваква лоша патика боље 2 автогола да си дадеше.
Obećao sam Feliksu da ću mu kupiti patike koje mu se zaista dopadaju, a koje su stvarno skupe, koštaju 800 evra, pa je dotrčao do mene da ne zaboravim. Sutra jutro, prva stvar koju ću da uradim je da mu kupim te patike“, šalio se Žoze posle meča.
Автоматски споено мислење:

Во Шутка истиве идат за 600 денари.. :D
 

Сладоледџија

Ванила & Чоколадо
Член од
8 декември 2009
Мислења
14.458
Поени од реакции
11.914
Rabotata e sto uste drzat ime kako klubovi italjanite, cist primer Lukaku dojde vo inter koga bese 4to mesto. Istiot toj Lukaku bi spustil slusalka dokolku Mgladbach go pobara. Istorijata e taa so go drzi kvalitetot na Italjanite, za igracki kadar se tuka tuka.
Kakvo crno ime na inter, Lukaku dojde kaj merdasite cisto radi Konte
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom