Serie A 2021/2022

Шампион?


  • Вкупно гласачи
    209
Член од
11 октомври 2010
Мислења
4.972
Поени од реакции
13.331
Назад на темата, факт е дека банални ситуации од типот „прерано влегување во шеснаесетник при изведување на пенал“ на темава се анализираат исклучиво кога е Јувентус во прашање. Пак ќе ти кажам, ако се водат судиите според правилата до крај при овие ситуации, 80% од пеналите ќе се повторуваат, бидејќи речиси секогаш двата тима прават „прекршок“ и влегуваат порано од што треба. Пракса е да се повторува само кога играчи на еден тим значително влегуваат и со тоа влијаат на исходот од пеналот.
Ти ме читаш мене или да си кажеш ти што мислиш?
Буквално истото ти го кажав. Да беше гол или друг играч да интервернираше, ок, нема проблем.
Вака Киелини е тој што прв влегува во шеснаестерец и го спречува Манчини да шутне од одбиена.

А за одлуката на Орсато при пеналот, најпрво тој свирна инстинктивно пенал, без да почека секунда, што можеби е негова лоша проценка, но никако не е за да го фаворизира Јувентус. Дополнително, со оглед на тоа што голот секако беше нерегуларен, најважно е тоа што во таа ситуација не беше оштетен никој.
Не кажав ниту еднаш дека Орсато го фаворизирал Јувентус. Ама ете, како за инает па се вакви очигледни судиски грешки се во ваша полза. :unsure:
 

Mondonico

ВАР експерт
Член од
15 јануари 2013
Мислења
9.594
Поени од реакции
16.099
@Syn @Джонтра Вохохолта немам сега време за друго, ќе елаборираме подоцна, но како што ве разбирам вие мислите дека Орсато свирна пенал за стартот на Данило?

100% сте грешка, тој свирна за стартот на Шчежни, за што одма притрча и му даде жолт картон. Инстинктивна одлука, која што ја донесе за дел од секундата.
 
Член од
23 февруари 2015
Мислења
914
Поени од реакции
1.392
Ako nesto pozitivno mozam da izvadam od Roma od natrpevarov e sto prvpat posle 10 godini pokazaa mentalitet na stadionov, duri i bea daleku podobri od domakinite. Ne zboram kako fan, sekoj sto ja gledase utakmicata ke znae sto zboram. Mozebi ke treba nekoe vreme uste nekoj mesec da se stabilizira ekipava pod Mourinho ama daleku ima podobruvanje od taa Roma lani do ovaa. Za utakmicava i za sudenjeto ne mi se diskutira, prazni muabeti se sega sekako si odime so nula bodovi. Toa e toa, sleden ni doaga Napoli i glava stavam deka nema da se 9 0 0 posle sleden vikend :)
 

ob1

Член од
7 март 2010
Мислења
7.581
Поени од реакции
18.534
Пракса е да се повторува само кога играчи на еден тим значително влегуваат и со тоа влијаат на исходот од пеналот.
Грешка си, пракса е да се повторуваат пенали кога пеналот е промашен, а имало прерано влезен играч во шеснаесетникот без разлика за кој тим станува збор.
 

Syn

^ Фабричка грешка
Член од
23 декември 2007
Мислења
27.287
Поени од реакции
31.993
@Syn @Джонтра Вохохолта немам сега време за друго, ќе елаборираме подоцна, но како што ве разбирам вие мислите дека Орсато свирна пенал за стартот на Данило?

100% сте грешка, тој свирна за стартот на Шчежни, за што одма притрча и му даде жолт картон. Инстинктивна одлука, која што ја донесе за дел од секундата.
Ne mora da se elaborira realni da bideme, i sam si svesen deka za sto i da svirnal tuka, ne trebase i ne smeese, pri VAR, a i bez VAR, ostavi da zavrsi cel ovoj karambol pa posle sviri sto i da sviris. Imase 1 ton sreka sto najverojatno ermenecov ja udril so raka, u sprotivno za ova ke jadese i nekakva sankcija garant, ko sto ti rekov, iako go zimaat ova vo predvid so rakva site bukvalno go iskritikuvaa sto postapi taka.

Glup poteg, ne treba da e svojstveno ova za nekoj sto u momentov go percepiraat ko najdobar sudija u Italija, ova pa konkretno e drug muabet, i vcerasniot mec se nadovrzuva na toj stav deka tipov u mnogu navrati znae da fejlnuva i osnovni raboti da gresi.
 

Донев

★★
Член од
9 мај 2008
Мислења
34.386
Поени од реакции
50.314
Грешка си, пракса е да се повторуваат пенали кога пеналот е промашен, а имало прерано влезен играч во шеснаесетникот без разлика за кој тим станува збор.
Ме потсети на ова :D

 
Член од
26 јануари 2019
Мислења
1.934
Поени од реакции
2.543
Чим се враќаат клише муабетиве со калчополи, судии, местачи, значи на добар пат е Јуве. :coffee:
Само нека продолжи што подолго по патот кој го почна прошла сезона и го продолжува и оваа. Супер пат е. :coffee::coffee::coffee:
 

Джонтра Вохохолта

I`m with the fucking FBI
Член од
20 јули 2020
Мислења
4.479
Поени од реакции
29.325
@Syn @Джонтра Вохохолта немам сега време за друго, ќе елаборираме подоцна, но како што ве разбирам вие мислите дека Орсато свирна пенал за стартот на Данило?

100% сте грешка, тој свирна за стартот на Шчежни, за што одма притрча и му даде жолт картон. Инстинктивна одлука, која што ја донесе за дел од секундата.
Абе све паѓа у вода ако е точно тоа дека не се дава предност за пенал. Нешто што Орсато му го кажал на Кристанте на полувреме.
Јас мислам дека свирна пенал за стартот на Данило над Тами.
Не сретнав изјава од Орсато дека свирнал за Шчезни. Ако има такво нешто ко што викаш ти тогаш е точно дека е инстинктивна реакцијата.

На крај пак се враќаме на тоа дали се дава предност во ситуација каде има пенал а играта продолжува.

Ако оставеше да заврши акцијата и вар го поништеше голот ради енац, пак ќе имаше коментари дека не свирнал пенал(и). Мада па у таква ситуација вар ќе дадеше пенал над Абрахам.

Иначе не мислам дека му помагаше на Јувентус тука.
 
Член од
23 август 2010
Мислења
34.181
Поени од реакции
89.330
Орсато вчера не оштети никого ама донесе лоша одлука во ситуацијата за пеналот на Рома. Не дека не беше пенал, ама мораше да заврши целата акција па да свирне нешто или да остави Вар да му сугерира дека имало пенал. Голема среќа за него што Михтаријан ја удри топката со рака иначе ќе беше оштетена Рома за чист гол. Сенс за судење 0.

Околу Јувентус и играта, премногу лошо и млитаво играат и колку и да знаеме сите дека Алегри игра на резултат сепак противниците им прават шанси и на долг рок не гледам како овој тим би освоил титула. Доста позиции им чкрипат и треба да помине некое време додека се стабилизираат.
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
1.929
Поени од реакции
2.671
Бог да чува сте околу пеналот дали требало да го свирне и дека при ВАР избрзал. Па свирна пенал веднаш при стартот на Шчезни што ли побогу требаше да чека да види како ќе се одвива акцијата и дали Рома ќе дадат гол? При ВАР сега треба судијата да чека да види како ќе се заврши акцијата па ако не падне гол да чека реакција од ВАР соба?
Ај вака ако не свирнеше пенал и Рома постигнеше гол па после вар проверка голот беше поништен тука ќе се изнапишеа не 5 туку 15 страни како имало 2 недосудени пенали за Рома во ист напад. Каков и да беше крајниот епилог важно е да го судите Орсато за неговата кристално чиста и исправна одлука.
 

Mondonico

ВАР експерт
Член од
15 јануари 2013
Мислења
9.594
Поени од реакции
16.099
Јас мислам дека свирна пенал за стартот на Данило над Тами.
Не сретнав изјава од Орсато дека свирнал за Шчезни
. Ако има такво нешто ко што викаш ти тогаш е точно дека е инстинктивна реакцијата.

На крај пак се враќаме на тоа дали се дава предност во ситуација каде има пенал а играта продолжува.

Ако оставеше да заврши акцијата и вар го поништеше голот ради енац, пак ќе имаше коментари дека не свирнал пенал(и). Мада па у таква ситуација вар ќе дадеше пенал над Абрахам.

Иначе не мислам дека му помагаше на Јувентус тука.
Брат, болдот е она што тебе те буни.

Не е потребна изјава од Орсато за што свирел пенал, туку тоа се потврдува со самиот факт што му даде жолт картон на Шчежни.

Види убаво снимка.
 

Джонтра Вохохолта

I`m with the fucking FBI
Член од
20 јули 2020
Мислења
4.479
Поени од реакции
29.325
Брат, болдот е она што тебе те буни.

Не е потребна изјава од Орсато за што свирел пенал, туку тоа се потврдува со самиот факт што му даде жолт картон на Шчежни.

Види убаво снимка.
Имаш право. Го изумив деталот наречен жолт картон за Шчезни.

Ок тоа е решено.

Сеа, се дава ли предност за пенал или се свири одма?

Секако ќе имаше пенал за Рома од вар, за стартот на Данило.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom