SEO

Член од
24 август 2015
Мислења
241
Поени од реакции
346
вака ја отворам ова тема овде и незнам дали му е соодветно место, ако не му е слободно преместетеја.
Работам на adworkmedia најчесто со јутуб а поретко и со инстаграм имам доста леадс ама сега е проблемот шо има доста нови тренд идеи и сакам да почнам и креирање на вебсајти и ме интересира околу сео.
дали со креирање на баклинкс на реддит,пинтерест,стумблеупон и такви сајтови се градат баклинкс или се лажам ми треба мала помош ако има некој уходан во сео
 
T

templar55

Гостин
Не ти вршат тие backlinks работа ама баш ич, можеби во 2009-та, сега не.
 
Член од
24 август 2015
Мислења
241
Поени од реакции
346
Не ти вршат тие backlinks работа ама баш ич, можеби во 2009-та, сега не.
aha пошто бев спремен и да клам некој денар на микроворкерс да ми клават баклинкс на тие страни, чаре некое ?
 
T

templar55

Гостин
aha пошто бев спремен и да клам некој денар на микроворкерс да ми клават баклинкс на тие страни, чаре некое ?
Чаре-учење. Едно добри 2-3 години додека го усовршиш, а ако несакаш тоа има милион други профитабилни раб. Јас ова со години го работам професионално.
 
Член од
16 април 2014
Мислења
7.058
Поени од реакции
11.027
Чаре-учење. Едно добри 2-3 години додека го усовршиш, а ако несакаш тоа има милион други профитабилни раб. Јас ова со години го работам професионално.
Што е најдобро да почнеш да учиш а потоа и да работиш ? Мислам од твоја гледна точка пошто имаш искуство сеа да треба да почнеш и дасе насочиш на нешто, што би било тоа?
 
T

templar55

Гостин
Што е најдобро да почнеш да учиш а потоа и да работиш ? Мислам од твоја гледна точка пошто имаш искуство сеа да треба да почнеш и дасе насочиш на нешто, што би било тоа?
Па тоа е и најтешкиот дел. Не е ова АБЦ работа, сработи и легни си. Еден ти вика едно функционира друг друго, ама не значи дека те лажат. За едниот едно нешто работи за друг друго и си се држат до тоа. Литература тешко дека ке најдеш, обично се е тоа застарено пошто сеото се менува од година за година. Денеска тоа што важи следната год или две год подоцна нема да важи зашто гугл нон стоп се апдејтира. Работа на страна е што треба да се убиеш од истражување. Треба да ти е во крв тоа.

И последно...финалниот продукт на seo т.е. рангирање носи и многу убави "награди" ама треба низ пекол да се пројде, посебно со денешни рестрикции од гугл и огромната конкуренција. Имаш ничиња и луѓе/фирми кои фрлаат по илјадници долари месечно за да ги задржат тие позиции. Сума сумарум ако не си спремен да жртвуваш време, многу пари и нерви тогаш мој совет е по на страна од ова.
 
Член од
15 јануари 2013
Мислења
251
Поени од реакции
240
Не ти вршат тие backlinks работа ама баш ич, можеби во 2009-та, сега не.
Што мислиш за backlinkovi од сајтови коишто сеуште немаат alexa ranking. Значи backlink од валиден сајт, соодветен за ничот, само што сајтот сеуште не е ранкнат додека мојот сајт е ранкнат. Дали вредат?
 
T

templar55

Гостин
Што мислиш за backlinkovi од сајтови коишто сеуште немаат alexa ranking. Значи backlink од валиден сајт, соодветен за ничот, само што сајтот сеуште не е ранкнат додека мојот сајт е ранкнат. Дали вредат?
Не воопшто. Можеш да купиш 1000 домејни и да ги линкуваш до твојот сајт. Ако немаат авторитет воопшто нема да се мрдне од позиција сајтот. Плус на страна тоа што е огромен footprint за гугл кога ке види дека до тебе линкуваат страни што се скоро направени и само за таа намена.
 
Член од
24 мај 2015
Мислења
400
Поени од реакции
281
А што мислите за Алекса ранкингот? Дали е воопшто нешто кое што се цени, вреди и помага при подигање на позицијата на гугл? Или може да си и прва позиција на алекса а да си многу лошо позициониран на гугл? Зборам за .мк домен
 
T

templar55

Гостин
А што мислите за Алекса ранкингот? Дали е воопшто нешто кое што се цени, вреди и помага при подигање на позицијата на гугл? Или може да си и прва позиција на алекса а да си многу лошо позициониран на гугл? Зборам за .мк домен
Сте ги измешале малце поимите. Гледам сите сте се фатиле за таа алекса. Кога сајтот ке се крене на гугл, алекса гледа и според тоа ти дава некој свој ранг. пр: топ 100 000
Не ти се крева ранкингот на алекса па гугл да ти дава според тоа ранг.
Не знам што сте запнале со таа алекса сите, јас еднаш у 5 месеци проверувам тоа.
 
Член од
24 август 2015
Мислења
241
Поени од реакции
346
Па тоа е и најтешкиот дел. Не е ова АБЦ работа, сработи и легни си. Еден ти вика едно функционира друг друго, ама не значи дека те лажат. За едниот едно нешто работи за друг друго и си се држат до тоа. Литература тешко дека ке најдеш, обично се е тоа застарено пошто сеото се менува од година за година. Денеска тоа што важи следната год или две год подоцна нема да важи зашто гугл нон стоп се апдејтира. Работа на страна е што треба да се убиеш од истражување. Треба да ти е во крв тоа.

И последно...финалниот продукт на seo т.е. рангирање носи и многу убави "награди" ама треба низ пекол да се пројде, посебно со денешни рестрикции од гугл и огромната конкуренција. Имаш ничиња и луѓе/фирми кои фрлаат по илјадници долари месечно за да ги задржат тие позиции. Сума сумарум ако не си спремен да жртвуваш време, многу пари и нерви тогаш мој совет е по на страна од ова.
искрено да ти кажам ни е ни толку страшно како шо го кажват, проблемот кај мене е шо одам наработа и не сум во таква позиција да дам отказ од работа па да се уфрлам во цпа со сео. Ко излезе ајфон 5с во еден ден напрајв за мене неверојатни 17300ден. Во еден ден на адворкмедиа пак ке речам ништо не е невозможно
 
Член од
15 јануари 2013
Мислења
251
Поени од реакции
240
Чаре-учење. Едно добри 2-3 години додека го усовршиш, а ако несакаш тоа има милион други профитабилни раб. Јас ова со години го работам професионално.
Само да те прашам. По кој принцип работиш, т.е дали ранкираш други сајтови за пари или пак ранкираш твои ниче сајтови?
 
T

templar55

Гостин
Само да те прашам. По кој принцип работиш, т.е дали ранкираш други сајтови за пари или пак ранкираш твои ниче сајтови?
Само свои. Друг што ти работи сео никогаш нема да ти сработи како што треба а може и да ти заебе работа многу.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom