SEO за почетници

Член од
31 јануари 2014
Мислења
5.169
Поени од реакции
2.272
Сакам да прашам дали доколку најдам информација на интернет пример (википедија) и ја преведам и ја ставам на мој вебсајт (не со ист текст како што сум ја нашол) ќе се смета за плагијат? и како можам да проверам дали текстот е плагијат?
друго колку постови треба да се има на страната за да можиш да палицираш за адсенс, и дали се битни постовите или пак нешто друго е во прашање?
Дали е ефикасно ако се плати за реклама на фејзбук? и ако е од прилика колку да се вложи за почеток?
И дали некој работи за афилиет преку банка? ако некој има работено нешто да сподели.
И дали некој знај од кој регион најповеќе се плаќа за PPC?
Нема да се смета за плагијат, освен ако не те најде некој па да ти рече ееее си копирал. Плагијатите се проверуваат на copyscape.com а има и други сајтови само напиши online pagiarism checker и првите 5-6 пробај ги.
За адсенс никој не може да ти каже. Јас лично аплицирав со 3 текстови и ми одобрија за 24 часа. Текстовите беа далеку од добри, тогаш уште почнував.
Ефикасно е колку што знам, само колку што разбрав сега се мн поскапи од порано. Сепак ова ќе прашаш тој што знае со сигурност. Ако ти е македонски пазар веројатно не е скапо, ако таргетираш Американци, Канаѓани, Зап, Европа тогаш е далеку поскапо.
Не сум работел со афилиејт.
најмногу се плаќа во земјиве што го набројав претходно. Мислам и логично е:)
 
Член од
1 август 2015
Мислења
27
Поени од реакции
7
Нема да се смета за плагијат, освен ако не те најде некој па да ти рече ееее си копирал. Плагијатите се проверуваат на copyscape.com а има и други сајтови само напиши online pagiarism checker и првите 5-6 пробај ги.
За адсенс никој не може да ти каже. Јас лично аплицирав со 3 текстови и ми одобрија за 24 часа. Текстовите беа далеку од добри, тогаш уште почнував.
Ефикасно е колку што знам, само колку што разбрав сега се мн поскапи од порано. Сепак ова ќе прашаш тој што знае со сигурност. Ако ти е македонски пазар веројатно не е скапо, ако таргетираш Американци, Канаѓани, Зап, Европа тогаш е далеку поскапо.
Не сум работел со афилиејт.
најмногу се плаќа во земјиве што го набројав претходно. Мислам и логично е:)
Ок прво фала за одговорот :)
мене ми е за амерички пазар пошто моментално сум таму :) така да пуштајте страни ќе ви кликам на рекламите секогаш кога сум слободен
се читаме до следните прашања :)
 
Член од
1 август 2015
Мислења
27
Поени од реакции
7
Би сакал да прашам нешто:
шо ако вашата страница се наоѓа на првата страна на гугле а при тоа немате реклами на страната и немате линкови до амазон и слично. дали тогаш правите пари?
 
Член од
14 јануари 2008
Мислења
4.251
Поени од реакции
909
Би сакал да прашам нешто:
шо ако вашата страница се наоѓа на првата страна на гугле а при тоа немате реклами на страната и немате линкови до амазон и слично. дали тогаш правите пари?
Не. Гугл не плаќа за тоа.
 

Mr.HyPNoTiC

UnTraceable Guest!
Член од
13 ноември 2007
Мислења
1.450
Поени од реакции
239
Би сакал да прашам нешто:
шо ако вашата страница се наоѓа на првата страна на гугле а при тоа немате реклами на страната и немате линкови до амазон и слично. дали тогаш правите пари?
Ако седиш дома и не работиш ќе земеш ли пари од нешто? Нормално ако не поставиш било какви реклами или Афилиејт ќе немаш никакви примања.
 
Член од
1 август 2015
Мислења
27
Поени од реакции
7
Ок преку што најповеќе земате пари? кон што да се насочам? помош?
 

Mr.HyPNoTiC

UnTraceable Guest!
Член од
13 ноември 2007
Мислења
1.450
Поени од реакции
239
Од се има пари и од Адсенсе и од Афилиејт и од ЦПА, ППД... само ти треба да одлучиш шо конректно сакаш да работиш. За Афилиејт, ЦПА и ППД треба да имаш искуство од маркетинг. Бидејќи си почетник и мислам дека не си доволно запознаен како да натераш некој да го купи производот што го нудиш или да изврши некој сурвеј, ти препорачувам Адсенсе.
 
Член од
1 август 2015
Мислења
27
Поени од реакции
7
Од се има пари и од Адсенсе и од Афилиејт и од ЦПА, ППД... само ти треба да одлучиш шо конректно сакаш да работиш. За Афилиејт, ЦПА и ППД треба да имаш искуство од маркетинг. Бидејќи си почетник и мислам дека не си доволно запознаен како да натераш некој да го купи производот што го нудиш или да изврши некој сурвеј, ти препорачувам Адсенсе.
планот ми беше да почнам со адсенсе арно ама сајтот не ми беше прифатен па сега треба да работам на промена на сајтот и додавање повеќе текст[DOUBLEPOST=1463162506]
 

GreenRoot

^Зелен^
Член од
20 јули 2011
Мислења
2.544
Поени од реакции
2.111
Дoбри aлтернaтиви нa aдсенс? Сoлиднo гo средив сaјтoт, нo сеуште незнaм дaли дa aплицирaм зa aдсенс, имa пoдoбри oд нив?

Sent from my LG-D850 using Tapatalk
 
Член од
6 декември 2013
Мислења
33
Поени од реакции
9
Дoбри aлтернaтиви нa aдсенс? Сoлиднo гo средив сaјтoт, нo сеуште незнaм дaли дa aплицирaм зa aдсенс, имa пoдoбри oд нив?

Sent from my LG-D850 using Tapatalk
Нема.

Освен ако сакаш да промовираш производи преку сајтот, тогаш оди со Амазон.
 
Член од
31 јануари 2014
Мислења
5.169
Поени од реакции
2.272
Revcontent е добра алтернатива ама ти треба 100.000+ посети месечно и пак може да не те прифатат.
AdSense и амазон може не ги нарушува нивните правила. Поентата е да не ти е преполн сајтот со реклами од сто места, во таква ситуација може да те опоменат или суспендираат.
 
Член од
6 април 2013
Мислења
357
Поени од реакции
302
Дoбри aлтернaтиви нa aдсенс? Сoлиднo гo средив сaјтoт, нo сеуште незнaм дaли дa aплицирaм зa aдсенс, имa пoдoбри oд нив?

Sent from my LG-D850 using Tapatalk
Content.Ad :) Дури и повеќе се заработува :)
 

GreenRoot

^Зелен^
Член од
20 јули 2011
Мислења
2.544
Поени од реакции
2.111
Ми вратија од Гугл меил дека веќе сум имал Адсен акаунт. Успеав да влезам на стариот акаунт кој го направив пред неколку години.

За исплата видов две опции, чек и wire. Може да се искористи пејонер картичка за повкелување пари?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom