SEO за почетници

Член од
1 октомври 2020
Мислења
1
Поени од реакции
1
Здраво и поздрав до сите.

Темата е одлична, поздрав до сите членови кои несебично се вложуваат да го споделат своето знаење со останатите.

Мене ме интересира дали кога станува збор за СЕО како ја изготвувате стратегијата. Ке пробам во кратки црти да објаснам во од што се состои мојот план - слободно пишувате коментари ако сметате дека нешто треба да се дополни или отфрли. Како што можите да забележите ке наведам некои основни меинстрим работи кои ги среќавам години уназад по блогови, курсеви од Линда, Јудеми Курсера. Не користам напредни техники и финти, буџетот засега не ми дозволува а навистина сакам да си го усовршам знаењето.
Верувам дека напредокот во СЕО е да бидеш пред другите, да тестираш работи пред другите.
Со следење на курсеви и книги кои сите ги читаат и ги гледаат факт е дека нема некој кузнај каков напредок, кога мнозинството ги прави истите работи - тешко ќе се издвоиш од толпата.
Ова за жал некогаш може да биде и огромен ризик долколку работиш на сајтови на клиентот.


-Инсталирање на Тракинг Систем (Google Analytics, Webmaster Tools)
-Пребарување Киворди (Ubersuggest, keyword planner, Semrush, Кeywords Everywhere)
-Колку киворди одат во игра по извршената анализа, за колку киворди ги оптимизирате страните,2-3 или повеќе.
-Он Пејџ оптимизација (meta description, page title, favicon, content, h1, h2, links solving duplicate content, adding schema, page speed )
-Оф пејџ (креирање линкови со соодветна содржина најчесто преку шпионирање на конкуренцијата и социалните медиуми- Ahref, Majestic SEO)
Изготвување на извештаи.(G. Analytics)
 
Последно уредено:
Член од
1 декември 2020
Мислења
6
Поени од реакции
23
Здраво дечки, овдека човекот што ја отвори темата. 6 години подоцна еве каде сум...На 21 Ноември буквално го достигнав плафонот за еден ден. На проектот работам скоро година ипол и имам совршен тим околу себе. Поздрав
photo_2020-11-22_11-51-26.jpg
 
Член од
2 декември 2019
Мислења
60
Поени од реакции
44
Здраво дечки, овдека човекот што ја отвори темата. 6 години подоцна еве каде сум...На 21 Ноември буквално го достигнав плафонот за еден ден. На проектот работам скоро година ипол и имам совршен тим околу себе. Поздрав
Прегледај го приврзокот 276738
Или во превод пошо тоа ги интересира сите највеќе, $500 - $2000 во еден ден
 
Член од
1 декември 2020
Мислења
6
Поени од реакции
23
Или во превод пошо тоа ги интересира сите највеќе, $500 - $2000 во еден ден
Нешто помеѓу тоа ке му дојде...али добра проценка.
Месецов го завршив со 12 мил. pageviews. Се надевам до крај на април ке дојдам до 30 мил Pageviews месечно (ако имам ресурси). Крај на декември (следната година) го ставам на EmpireFlippers.com и нормално почнувам нов циклус.
 

LepiDzoni

Profesionalen ulichen cigan
Член од
25 јули 2014
Мислења
1.321
Поени од реакции
3.171
Здраво дечки, овдека човекот што ја отвори темата. 6 години подоцна еве каде сум...На 21 Ноември буквално го достигнав плафонот за еден ден. На проектот работам скоро година ипол и имам совршен тим околу себе. Поздрав
Прегледај го приврзокот 276738
Chestitki. Sega se pikovite za najgolemiot broj na zimski i ne-sezonski produkti. Verojatno reklamirash neshto od ovoj tip.

ASD e solidno na 5 minuti. Moja pretpostavka - dolgi vodici vo forma na listi so reviews. Nad 2000 zborovi on average maybe?

Prashanja:
- Glaven izvor Amazon ili AdSense?
- Cisto organsko seo ili siva zona?
- Dali koristish plateni reklami?

Pozdrav i so uste povekje srekja ponatamu.
 
Член од
1 декември 2020
Мислења
6
Поени од реакции
23
Chestitki. Sega se pikovite za najgolemiot broj na zimski i ne-sezonski produkti. Verojatno reklamirash neshto od ovoj tip.

ASD e solidno na 5 minuti. Moja pretpostavka - dolgi vodici vo forma na listi so reviews. Nad 2000 zborovi on average maybe?

Prashanja:
- Glaven izvor Amazon ili AdSense?
- Cisto organsko seo ili siva zona?
- Dali koristish plateni reklami?

Pozdrav i so uste povekje srekja ponatamu.
Точно така. Контентот е одличен и user-от тоа што го бара тоа и го добива. Може да се види и по bounce rate каде е под 10% што е скоро невозможно за голем број на сајтови.
-Адсенс
-Чисто органско SEO
-Не користам платени реклами, не ми е баш тоа специјалност и многу слабо се снаоѓам на тоа поле. Имам пробано многу пати (без успех).
 
Член од
28 јуни 2015
Мислења
852
Поени од реакции
451
Точно така. Контентот е одличен и user-от тоа што го бара тоа и го добива. Може да се види и по bounce rate каде е под 10% што е скоро невозможно за голем број на сајтови.
-Адсенс
-Чисто органско SEO
-Не користам платени реклами, не ми е баш тоа специјалност и многу слабо се снаоѓам на тоа поле. Имам пробано многу пати (без успех).
Честитки!

Ако не е тајна...

1. Во која индустрија / област спаѓаат темите кои ги обработуваш на веб страната?
2. Дали се работи за WordPress страна?
3. Ако е WP страна - користиш некој managed WP hosting или dedicated server?
4. Дали се потпираш само на веб страната (посети само преку search engines), или имаш "поддршка" и од свои (на веб страната) профили и страници на социјалните мрежи?
 
Последно уредено:
Член од
1 декември 2020
Мислења
6
Поени од реакции
23
Честитки!

Ако не е тајна...

1. Во која индустрија / област спаѓаат темите кои ги обработуваш на веб страната?
2. Дали се работи за WordPress страна?
3. Ако е WP страна - користиш некој managed WP hosting или dedicated server?
4. Дали се потпираш само на веб страната (посети само преку search engines), или имаш "поддршка" и од свои (на веб страната) профили и страници на социјалните мрежи?
1. Технологија
2. Не е wordpress поради специфичноста на сајт плус поради самата тежина, ама за успешност на некој сајт не мора скриптата да ти биде пресудна.
3.Не
4. Да, целосно се потпирам на органско SEO, но имам некаде околу 3% од посетите од Twitter. Одприлика 30% ми е директен трафик и некаде околу 250к месечно имам пребарувања за самиот бренд (мојот сајт)
 
Член од
28 јуни 2015
Мислења
852
Поени од реакции
451
1. Технологија
2. Не е wordpress поради специфичноста на сајт плус поради самата тежина, ама за успешност на некој сајт не мора скриптата да ти биде пресудна.
3.Не
4. Да, целосно се потпирам на органско SEO, но имам некаде околу 3% од посетите од Twitter. Одприлика 30% ми е директен трафик и некаде околу 250к месечно имам пребарувања за самиот бренд (мојот сајт)
Благодарам за повратните информации!

На прав пат си.
Ако продолжиш со истото темпо, за околу 6-12 месеци продажбата на веб страната ти носи најмалку 1,000,000 долари.

Браво!
 
Член од
1 декември 2020
Мислења
6
Поени од реакции
23
Благодарам за повратните информации!

На прав пат си.
Ако продолжиш со истото темпо, за околу 6-12 месеци продажбата на веб страната ти носи најмалку 1,000,000 долари.

Браво!
Е тоа малку тешко ке биде.
Треба добро да се истражи, мада знам точно кои се купувачи на такви големи сајтови.
1.По мое истражување 90% од купувачите сакаат сајтот да им носи пасивен профит што не е случај и кај мене. Јас морам на моите кодери нон стоп да им давам сугестии што да сменат што да додадат и сајтот е во постојан да не речам упгрејд. Тој што ке го купува сајтот мора да има веќе тим позади себе од кодери затоа што не се работи за обичен блог. Има 300 глупости на него и мислам дека од страв нема ни да се нафатат да го купат.
2. Сајтовите кои имаат адсенсе/медиа адвертајзинг се далеку поефтини од оние што имаат свој продукт, линија на продукти или амазон affiliate.
3. Трошам многу време на него. Купувачите очекуваат да потрошат 2 саати на него и да не се замараат.
Крај краева 400к да извлечам од него ке бидам ок задоволен. Се над тоа е бајка и фантазија.
 
Член од
1 декември 2020
Мислења
6
Поени од реакции
23
Нов апдејт! 31-Декември растурив...1.16 мил pageviews во еден ден. Сега трафикот се стабилизира и сум некаде помеѓу 800-900к pageviews дневно. По Март се надевам на стабилен 1 до 1.5 мил дневно. 40+ % US Visitors сега за сега.

0-02-05-85d80d9741bd7d5a9bc1487bf5bf24f7efc52b06e197338270326b66dbca16aa_e6bb800c.png
 
Член од
30 јануари 2014
Мислења
516
Поени од реакции
261
Кој се занимава со СЕО сигурно треба да ѕнае нешто повеќе за dofollow и nofollow линкови

Ова е еден текст за почетници, но корисен и за други
 
Член од
28 јуни 2015
Мислења
852
Поени од реакции
451
Предложете добри сајтови/форуми за учење SEO освен backlinko и neilpatel ?
Следи ја SEO заедницата на Твитер.
Имаш новости, размислувања, и што функционира во моментов.

Ако ги знаеш основите на SEO...
Избери област која те интересира (website niche), изработи свој блог, и креирај веб содржини (blog posts).
Така најбрзо и најлесно ќе научиш.
(Немој само да читаш и анализираш! Практикувај!)

Патот до успех не е краток.
Но, ако целиш на долги патеки и си упорен, ќе успееш (со своите веб проекти).
 

Kajgana Shop

На врв Bottom