Sekavanja za Skopje (na skopski)

  • Креатор на темата Anco
  • Време на започнување

Anco

За солун ДА, ЗА срем НЕ
Член од
1 ноември 2011
Мислења
8.603
Поени од реакции
15.403
Seesprva.Evrejsko maalo,ili Novo Maalo,ili Karadk Maalo ili bilo koe drugo maalo.Kukata dolga a tesna.Od kadrmisanata ulica se vleguese po skali.Dve skali nadolu i u drvor.Ili ulicata bese dignata na pola vrata ili pa,dvorot bese u dupka.ama koga doagas od nadvor vleznite vrati lcea ko onie u Pompej,ko onaja u Lisjata pagaat.
U nutra dva polski kolozeti,a na niv cetiri limeni kanti so cesmicki i legeni pod niv,za mienje.Plavi i zeleni.Koga sabajle izleguveva gollemite da se mijat so beli majci bez rukavi,peskirite na vratoite, cekaa red na drvenite klupi pod loznicata koja go pokrivase celiot dvor i si muabetea. Dvajca braka i trojca prvi bratucedi sose deca.A deca masala.
Ova sto se sekavam ko cera da bese i vaka bese.
Snao se vrati li Trajko-vikna stariot po strina mi,glancajki gi bandazite od noviot tocak a ja kleknat pokraj nego kako novo Porse da gledam.
_ Ne ne e vraten, od cardakot vikna strina mi.
- Koga izleze, pak prasa stariot,a okolu pet sabajle vikas,kaj da e ke se vrati,trebase i jas da idam so nego,da ne se r~cne pa so nekoj ajvan pa da naprajme bejla ko lani.
- Ha,ha, se nasmea strina mi go nauciva veke i nego, veke nikoj ne mu go vaka mestoto,ne beri gajle.
Cickomi Trajko bese poznata marka u Skopje. Uste u toa vreme bese istoteviran po celo telo i zracese so poseben autoritet duri do Madjari.Nikoj ne se ni osmeluvase golub da mu zeme ili kamen od pred vrata,vednas mu menuese licni opis.On bese zaduzen za rezervaciite na mesto u Saraj. Trevnicite i senkite pod visokite drvja u Saraj denes,na Prvi Maj se obelezuvaa i se iskolueva i se rezervisaa za utre Vtori (2)Maj.Celodneven izlet.Nastan na godinata.Deset dena.more celi dve nedeli se zboruese samo za toj den.
Kade,so kogo, kako....Stariot bese zaduzen da se grizi za drugite raboti. Go gledam kako vrzuva nekoj letvi pozadi na bagaznikot koga odozgora vikna majka mi.
-Domakine,glej da ne ja zaboravis rakijata ko lani.
-Ti gledaj da ne zaboravis da zemes salati od pazar,ne mu ja misli za drugoto.
- Poposle ke zemam,rano e, ke se ovenat do utre.
- More kazi mi bar,mesoto spremno li ti e.
- Da, da, go nasoliv,tamam ke bide do utre i malu biber mu sipav.
---------------------------------
PRODOLZUVA (vo tek na denot) Picture 072.jpg Evrejsko Maalo, slikano od Kale.
 
Последно уредено:

Anco

За солун ДА, ЗА срем НЕ
Член од
1 ноември 2011
Мислења
8.603
Поени од реакции
15.403
...-Aha,eve go cickoti! rece stariot poglednuvajki kon vleznata porta. I toj so negoviot tocak ama postar model.
- Sto naprai brat. prasa stariot.
- Gotovo,sedum kolcinja staviv,vrzav naokolu kanap i tolku.
- Imase li i drugi? Onie komsiite id lani od Pajko maalo i tie stavaa kolcinja,ti teknue,a i drugi imase pogore kaj vrbine na Treska.Stariot ne cekajki odgovor na ova mu nalozi na cicko mi - Vikaj gi bratucedite da se dogovorime uste ednas! no ovoj vozvrati.
- Da se zamijam prvo,ziva voda se napraviv u picku majcinu!
i tatkomi,vikna - Maro staj go tendjereto so kafe. Sande,Marko,Angele aj izlegujte.
--------------------------------
Prodolzuva za mig Picture 070.jpg Evrejsko Maalo ,slikano od Bankata)
Автоматски споено мислење:

...Sednav do tatko mi. Imav vpecatok deka se dogovara nekakva diverzija,teroristicka akcija,podnmetnuenje bomba ili napad na druga drzava. Maksimalna serioznost i posvetenost na ovoj sostanok. Pomalite moraa da povtoruvaat sto i kakvi im se zadacite koj gi diktirase stariot.
- Vie dvajcata idete so nas so tockoite.
- Ti ja nosis skarata,a ti ke zemes dvata zembilja so tanjiri tendjerinja i viluski.
- Birlacite za voda ke gi zakacis ti, a i kumurot ke go zemes.
- Rakijata ke bide kaj mene i eden zimbil ke napolnam so pivo od cela gajba.
- Vie dvajcata so se gajbi ke gi stavite na zadnje sediste drugite dve,i mreza da zemete inaku kako ke gi ladime pivata vo Treska.
- Ti i ti so site drugi saltani zaedno so zenite rano sabajle pravo na dvojka. U pet e prvata ne zaboravajte,samo taa ide do Saraj.Ako ja ispustite ste naebale.Znaci na vreme stanuenje.Mie so tockoite ke trgneme posle vas i tamam ke stasame zaedno.Se razbravme li...? Ajde ripajte.
---------------------
Prodolzuva na vase baranje Picture 068.jpg Evrejsko Maalo,slikano od Oficerski)
 
Последно уредено:

Anco

За солун ДА, ЗА срем НЕ
Член од
1 ноември 2011
Мислења
8.603
Поени од реакции
15.403
Site se rastrcaa a jas im se cudam i gledam. Skarata izvadena na vidno mesto.Pokriena so kartonski kutii.Dva golemi zembilja i nekolku pleteni torbi visea spremni na sajkote vo hodnikot pod kukata.Stariot gi glancase bandazite megu zicite kako toa da e najvazna rabota u svet i mi vika.
- E,sinko, utre rano sabajle tato ke te sedne ovde na ram, a sestrati pozadi na sediste i pravec ,Saraj. Na ramov ke vrzeme dve jastucinja ima da sedis ko beg.
Jas se raduvav,mnogu se raduvav,Najnov model *ROG*. Go kupi pred eden mesec. Ne spiese voopsto otkoga go kupi.Ne davase nikoj da mu go pipne.Odma se derese.Site komsii u maalo se sobiraa da go gledaat noviot tocak na tatko mi, dodeka ovoj se duvase kako paun pred paunica.
I na sekoj odnovo mu pokazuvase, zvonce,dinamo,svetlo napred,svetlo pozadi,bez kontra.Cudni kocnici.Prednja i zadnja.So levata racka kaj gidanot kocis so predno trkalo, so desnata zadno,ama onie gumicki sto locat ne ja dopiraat gumata tuku bandazot i se kacuva i vo mesto im koci. Na ovoj tocak go nemase oma jazice od gon, kako kaj starite modeli,koe ja pritiskase gumata na prednoto trkalo i go kocese.Kontrata i takva predna kocnica veke bea zastareni modeli im objasnuvase stariot po sto pati.
Go gledam sto uste ke napravi, postela edna cerga na betonot pred vlezot vo dvorot i go prevtri tocakot naopacki na sedlo. Prodolzi da go glanca. Na lanecot mu sipuvase ulje so pumpicka. Go podmacuese, za utresniot 2 maj.
----------------------------
ke prodolzi (zdravje ako sum z...) i da na skopski d....... Picture 149.jpg tockoite skopski pred derbi na stadion
 

Kajgana Shop

На врв Bottom