SEEU - или попознат како „Штулов Универзитет“

B

babsyy

Гостин
Дечки, знаете ли колку е важена дипломата од мастер студии на економски Штулов во странство? Не рекла-казала, на факс ми викаат дека дипломата е меѓународно призната, ама ме интересираат искуства, поготово за постдипломските.
:)
 
Член од
16 август 2007
Мислења
1.930
Поени од реакции
1.660
Дечки, знаете ли колку е важена дипломата од мастер студии на економски Штулов во странство? Не рекла-казала, на факс ми викаат дека дипломата е меѓународно призната, ама ме интересираат искуства, поготово за постдипломските.
:)
Еден другар работи 3години со мастер диплома од Штул смер Computer Science во Германија. Мислим дека и додипломската и постдипломската диплома од Штул е призната низ цела Европа.
 

ADP

Член од
5 јули 2012
Мислења
3.495
Поени од реакции
2.304
Дечки, знаете ли колку е важена дипломата од мастер студии на економски Штулов во странство? Не рекла-казала, на факс ми викаат дека дипломата е меѓународно призната, ама ме интересираат искуства, поготово за постдипломските.
:)
I jas ke ti kazam kako clenot @bobianakonda , imam drugari sto zavrsile vo SEEU i sega se niz Evropa vraboteni , osobeno vo nasokite kompjuterskite nauki , biznis i ekonomija (y)
 

Foxboro

Red Army-General
Член од
11 јули 2012
Мислења
90
Поени од реакции
59
здраво знам дека ви е замрена темата ама велам ајде да си прашам .......дали има некој кој студира на следнве смерови Информациски системи и менаџмент3, Современ менаџмент на претпријатија 4,Компјутерски науки,Применета информатика за ИТ компании 4,.....ако може да ми сподели искуства и ако има некој кој завршил да каже како се снашол и дали ја признаваат дипломата ? :)
 
Член од
16 август 2007
Мислења
1.930
Поени од реакции
1.660
здраво знам дека ви е замрена темата ама велам ајде да си прашам .......дали има некој кој студира на следнве смерови Информациски системи и менаџмент3, Современ менаџмент на претпријатија 4,Компјутерски науки,Применета информатика за ИТ компании 4,.....ако може да ми сподели искуства и ако има некој кој завршил да каже како се снашол и дали ја признаваат дипломата ? :)
Братучед заврши компијутерски науки лани, со знаење не излезе баш многу ама со практична работа почна многу подобро да ги разбира работите. Дипломата е призната насекаде во европа.
 

ADP

Член од
5 јули 2012
Мислења
3.495
Поени од реакции
2.304
sto mislite za pravniot fakultet na stulov?
Jas lani diplomirav tamu :) Ne e losho, se e ok, samo treba jako da ucis, skoro kaj site predmeti imas najprvo 30% od kolokfium, 10% od seminarska , 10% od aktivnost i redovnost, i 50% ti e zavrsniot ispit. Se do lani taka bilo, sega ne znam dali ima nekoi promeni. Profesorite ti se top, i asistentite. Jas mislam deka ako ucis od pocetok ke ti bide polesno, i da napomena deka e skapo, eden semestar ti e 650EUR. Super uslovi, online mozes sam/a da napravis rasporedot, kampusot isto taka top. Pozz.
 
Член од
12 август 2015
Мислења
3
Поени од реакции
0
Здраво
Предмалку аплицирав на SEEU , смер Бизнис информатика (Скопје) , па моето прашање е дали има некој предзнаења,искуства,мислења итн. за смеров, искрено Ме гризе совеста дали ќе бидам примен, сепак со почит го гледам Универзитетот (несакам да споредувам сепак искажувам мое мислење).
Не сум бил Одличен ниту пак пролазен ученик, по предметите каде што сум имал контакт со професорите,и каде што имав желба за учење сум редел 3 и 4 ,(само поради недоволна таканаречена *дисциплина*:rolleyes::rolleyes: и нередовност (а да добиев петка немаше да биде фер према останатите што учеа и беа редовни),сепак со почит се однесував према професорите, а за оние *комунисти* бев кошмар:lut:,макар и нив ги почитував,само што испаѓаа често недоразбирања)
Знам дека на англиски се студира,но јазиците истотака ми одат искрено многу добро, касно се одлучив за SEEU, покрај Германската DSD диплома (што ја положив), ќе се ангажирав и за TOEFL.
Каква квота на примање студенти имаат од прилика?

Секое позитивно мислење е добродојдено :masa:..
Поздрав
 
Член од
16 август 2007
Мислења
1.930
Поени од реакции
1.660
Здраво
Предмалку аплицирав на SEEU , смер Бизнис информатика (Скопје) , па моето прашање е дали има некој предзнаења,искуства,мислења итн. за смеров, искрено Ме гризе совеста дали ќе бидам примен, сепак со почит го гледам Универзитетот (несакам да споредувам сепак искажувам мое мислење).
Не сум бил Одличен ниту пак пролазен ученик, по предметите каде што сум имал контакт со професорите,и каде што имав желба за учење сум редел 3 и 4 ,(само поради недоволна таканаречена *дисциплина*:rolleyes::rolleyes: и нередовност (а да добиев петка немаше да биде фер према останатите што учеа и беа редовни),сепак со почит се однесував према професорите, а за оние *комунисти* бев кошмар:lut:,макар и нив ги почитував,само што испаѓаа често недоразбирања)
Знам дека на англиски се студира,но јазиците истотака ми одат искрено многу добро, касно се одлучив за SEEU, покрај Германската DSD диплома (што ја положив), ќе се ангажирав и за TOEFL.
Каква квота на примање студенти имаат од прилика?

Секое позитивно мислење е добродојдено :masa:..
Поздрав
Ја колку што знам Штул не го зема во предвит просекот од средно и матурата. И ако го зема со сигурност ќе бидеш примен затоа што е приватен универзитет.
 

Ivica^

Confident Liar
Член од
14 август 2007
Мислења
11.307
Поени од реакции
16.387
Здраво
Предмалку аплицирав на SEEU , смер Бизнис информатика (Скопје) , па моето прашање е дали има некој предзнаења,искуства,мислења итн. за смеров, искрено Ме гризе совеста дали ќе бидам примен, сепак со почит го гледам Универзитетот (несакам да споредувам сепак искажувам мое мислење).
Не сум бил Одличен ниту пак пролазен ученик, по предметите каде што сум имал контакт со професорите,и каде што имав желба за учење сум редел 3 и 4 ,(само поради недоволна таканаречена *дисциплина*:rolleyes::rolleyes: и нередовност (а да добиев петка немаше да биде фер према останатите што учеа и беа редовни),сепак со почит се однесував према професорите, а за оние *комунисти* бев кошмар:lut:,макар и нив ги почитував,само што испаѓаа често недоразбирања)
Знам дека на англиски се студира,но јазиците истотака ми одат искрено многу добро, касно се одлучив за SEEU, покрај Германската DSD диплома (што ја положив), ќе се ангажирав и за TOEFL.
Каква квота на примање студенти имаат од прилика?

Секое позитивно мислење е добродојдено :masa:..
Поздрав
Искеширај школарина и немаш гајле, примен ќе си секако.
 
Член од
4 јануари 2010
Мислења
90
Поени од реакции
4
znaete li so koj univerziteti e stulov erasmus partner ili nema vrska toa?
 
Член од
25 јуни 2016
Мислења
1
Поени од реакции
0
За жал многу негативно се говори за овој факултет постои разлика помегу студенти од различна вера за жал овој факултет тоа и го прави во Скопје оценувањето се прави на нерален начин и повеќе им се дава на студенти од различна вероисповед од колку на останатите Македонците кој студираат на овој факултет се понижени бидејки не е на исто рамниште со останатите.
 
Член од
4 јануари 2010
Мислења
90
Поени од реакции
4
Ke se spojat dvata univerziteta Majka tereza i stul?I dali ako se spojat ce vazi diplomata sekade ili?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom