Scream Music Festival @ Метрополис Арена - 18.02.2011

  • Креатор на темата Паган-др
  • Време на започнување

pcjodamaster

:trololo:
Член од
20 мај 2006
Мислења
4.180
Поени од реакции
127
Само за твоја информација, Зеле, гитаристот на Дивје Јагоде, има одбиено понуда да свири за Вајтснејк! Еден од најнадарените музичари на нашиве простори е несомнено! Но, ете се наоѓа некој да го порекнува неговиот талент!
Па фала богу ги одбил, која е таа група Whitesnake што ќе го натера да ги напушти дивите јагоди! Па тие се сепак диви!

Инаку од дадениот турски марш, јас не сум воодушевен бидејќи сум имал прилика да свирам со луѓе кои ја парталат гитарата на многу позаебани начини од овој Зеле(ниот) горе. Од Македонија има многу подобри гитаристи (Даме Пејчиновски, Ренџов, Китановски, Стефановски) од Зеле(ниот).

И на кој му се оди, нека оди, ама дека не е ништо посебно (освен нашите Bei the Fish што не знам како се вклопуваат во распоред и Негатив кои се генијални), не е и тоа е тоа.
 

GrouchoMarx

Мочко
Член од
26 јануари 2008
Мислења
2.907
Поени од реакции
469
Мајко мила.... Се осеќам како 12 годишно детенце кога некој ќе го убедува дека не е убаво да се прави нешто.
И со кој памет улетуваат некои 18 годишни деца со пубертетски бркови и зборат за музика и ни кажуваат што е добро а што е лошо.
Ај убаво сите ви викаат, ако не ви се слушаат не ги слушајте и не ја трујте темава.
А со кој памет некој ме убедува дека ЗЕЛЕ бил ѕвер?
И да, имам право да изразам мислење, да си кажам дека ги мразам и дека ме боли патка дали ќе дадете 600 или 800 денари за некој шљајм бенд од кој ми се повраќа. Исто така и ќе ја труеме темава доека не цркнат Дивље Јагоде.
 
Член од
16 април 2008
Мислења
2.509
Поени од реакции
2.348
Мајко мила.... Се осеќам како 12 годишно детенце кога некој ќе го убедува дека не е убаво да се прави нешто.
И со кој памет улетуваат некои 18 годишни деца со пубертетски бркови и зборат за музика и ни кажуваат што е добро а што е лошо.
Ај убаво сите ви викаат, ако не ви се слушаат не ги слушајте и не ја трујте темава.
Колку само најдобар ти е постов,иначе сум пораснал со оваа музика а сега иде некој и ми кажува дека не чинат?Што им е на луѓево ? Па уште Зеле бил слаб гитарист и дека некои вошкари ги спомнуваат дека биле подобри од нив и тоа само од инает...Колку што направиле Дивље Јагоде,Ван Гог и Казалиште за музикава на Балканот некои од споменатите бендови не можат уште три животи да свират и да направат толку....Тие групи се едни од создавачите на рокот а сега дојдоа некои од вас да кажуваат дека овие групи никогаш и не биле нешто....Не мора да дојдете на концертов а ние што ке одиме ке ви ја доловиме атмосферата од таму....
 

Srcee

Unforgettable
Член од
29 април 2008
Мислења
5.275
Поени од реакции
3.496
Срцеее, исклучи ја опцијата за цитати :)
Нц, нема да биде интересно :)

И постот на ГадХејтАсОл беше баш за Ноќен живот, во Музика ако има тема за Дивље Јагоде, само фановите ќе пишуваат таму.

Додуша постов беше многу општ, се однесува на концертните случувања во земјава. Од време на време се случува во една тема да се направи сублимат на концертната (не)култура кај нас.
Глеај ја сега мојата филозофија: се што не е турбо фолк и сите негови (под) правци е супер и дај Боже народов тоа да слуша. Па макар било Лејди Гага, Pendulum, Van Gogh, Iron Maiden, System of a Down, Еминем и уште илјада вакви. Значи било кој жанр. Се е подобро од тоа.
Јас на пример, иако тој погоре се изјасни дека не му е гајле, најмногу сакам да гледам трилери, а не сакам драми. И најлошиот трилер за мене е подобар од најдобрата драма, грубо речено. Што значи дека пре би идела на Ван Гог отколку на Јелена Карлеуша.
 
Член од
25 јуни 2007
Мислења
2.307
Поени од реакции
1.134
Колку само најдобар ти е постов,иначе сум пораснал со оваа музика а сега иде некој и ми кажува дека не чинат?Што им е на луѓево ? Па уште Зеле бил слаб гитарист и дека некои вошкари ги спомнуваат дека биле подобри од нив и тоа само од инает...Колку што направиле Дивље Јагоде,Ван Гог и Казалиште за музикава на Балканот некои од споменатите бендови не можат уште три животи да свират и да направат толку....Тие групи се едни од создавачите на рокот а сега дојдоа некои од вас да кажуваат дека овие групи никогаш и не биле нешто....Не мора да дојдете на концертов а ние што ке одиме ке ви ја доловиме атмосферата од таму....
Баш така овие и уште неколку други бендови направиле многу за музиката во регионов и секаде има некој што ќе критикува но фактите си се факти. Помалку критичари има на т фолк настани него ли на ова боже сачувај.
 

Srcee

Unforgettable
Член од
29 април 2008
Мислења
5.275
Поени од реакции
3.496
А со кој памет некој ме убедува дека ЗЕЛЕ бил ѕвер?
И да, имам право да изразам мислење, да си кажам дека ги мразам и дека ме боли патка дали ќе дадете 600 или 800 денари за некој шљајм бенд од кој ми се повраќа. Исто така и ќе ја труеме темава доека не цркнат Дивље Јагоде.
Ама чим пишуваш на темава и се расправаш значи те боли. Па ти колку сакаш негирај.
 

GoD.HateUSaLL

Фар акрос д диштанс
Член од
30 март 2008
Мислења
8.339
Поени од реакции
8.238
Ама чим пишуваш на темава и се расправаш значи те боли. Па ти колку сакаш негирај.
Сам себе убијал, муабетов...

Едуциран, во музичка смисла, не во друга, скраја да е, помалце школо иам од повеќе од пола од вас.
Коментарот ти го дадов на тебе, а и на другиве на темава, со цел да прекинете да си мислите дека темата е ваша, и дека на нас на кои евентов не ни е по вкус неаме право да коментираме. Глупаво е, разбираш?
Ти даваш позитивна, ја давам негативна критика. Така било, така увек ќе биде, затоа тоа охридското "Ако не ти се свиѓа, не коментирај" исфрли си го од глава, зашо баш коа не ми се свиѓа, иам највеќе што да кажам. Ако ми се свиѓа, "Одлично! Идам!".
Не ми е цел, нити ми било, да те премислам да идеш на настанов. Скраја да е, иди, гејгеј кеш ќе собере, па нареден пат со тие пари можеби мене ќе ми донесе некоја фаца по вкус.
Јако е.
Да се дешаа нешо.

-----------------------------------------------

@ShRiNk

"И да за вкусови не се разговара и нема везе тоа со квалитет тука зошто бендовите се доволно квалитетни. Или сакаш да кажеш само нешто странско е квалитетно?"

Сине, дали бендовите се квалитетни е дискутабилно, али за тоа неам време сеа, па тој дел ќе ти го рипнам.
Што се тиче вториот твој коментар "само нешо странско е квалитетно?", погледни го лајнапот на фестивалот. Ало. Само BeiTheFish е македонски бенд. Од 5 бенда. Тоа се 20%. Незнам зашо работи шо всушност СЕ странски, си ги присвојуваш :)
Чуден синдром имате жими се :)
Еј овој пее на англиски! - Беај, странско е тоа! >.<

-------------------------------------------------

@Ice_Hendrix "Но, нашиов македонски народ е искомплексиран до максимум и што и да му направиш, да му донесеш, да му помогнеш тој ќе ти мрчи! It makes me sick..."

Не бе сине :) Напротив, малце сме таквите шо не голтаме се шо ќе ни пикнат у уста :)
 

Jax Rebel

Navajo Rider
Член од
6 јули 2008
Мислења
5.255
Поени од реакции
2.241
Не може некој да сфати дека Казалиште за ју-музиката се благо речено она што е Лед Цепелин за светската музика! 3 децении нема поминато забава, кавер концерт, роденден, слава, кавал в планина без да се запее некој од многубројните хитови на Казалиште! Нема човек што не освоил жена свирејќи и ја на гитара `Криво је море`! И не мрчете дека песната ако има 5 акорди во неа не чини! Целиот реперотар на Битлси се состои од 4 акорди!

Но кој се тие Битлси! Тие биле славни пред 50 години, ги слушал забеган народ, не знаеле тие тогаш што е музика. Ми свират лигави песни како Yesterday на кои свршуваат провинцијалци пубертетлии........
 

LordDragonII

Dr.Strangelove
Член од
15 август 2008
Мислења
10.995
Поени од реакции
5.725
Леле а странскиве групи што се оригинални у пичку матер, со извинение.
Хехехехе мољим ти се не ме насмевај во години сум и имам слаб џигер и срце...

--- надополнето ---

Tonchie и останатите што напаѓаат.

Вие подобра музика слушате, вие сте најдобрите слушатели ебаве на целиот свет. Дивлје Јагоде е светски бенд, се пеееле на секаде и имаат искуствно многу а и нивната музика е врв, па можат да се рамнат со секого. Во Штутгард беа предгрупа на WhiteSnake, незнам што да кажам, освен на вас да ви се обратам дека само под инает дека говорите.

Жалам.
Катастрофа сте.


Инаку одам 100%, само за Дивлје Јагоде и Прљаво.


Оууу боки ме разочара :(
 

Srcee

Unforgettable
Член од
29 април 2008
Мислења
5.275
Поени од реакции
3.496
Коментарот ти го дадов на тебе, а и на другиве на темава, со цел да прекинете да си мислите дека темата е ваша, и дека на нас на кои евентов не ни е по вкус неаме право да коментираме. Глупаво е, разбираш?
Ти даваш позитивна, ја давам негативна критика. Така било, така увек ќе биде, затоа тоа охридското "Ако не ти се свиѓа, не коментирај" исфрли си го од глава, зашо баш коа не ми се свиѓа, иам највеќе што да кажам. Ако ми се свиѓа, "Одлично! Идам!".
Океј, у право си, фала Богу дека не ти е забрането да пишуваш на теми за ствари кои не ти се свиѓаат. Јас не ја гледам поентата во тоа, али ај.

Не ми е цел, нити ми било, да те премислам да идеш на настанов. Скраја да е, иди, гејгеј кеш ќе собере, па нареден пат со тие пари можеби мене ќе ми донесе некоја фаца по вкус.
Јако е.
Да се дешаа нешо.
Па да ти кажам искрено наместо да давам 500 денари за една обична вечер во кафуле, милион пати повеќе би ги дала за овие настапувачи. Дали парите ќе одат кај Јован Јованов или кај газдата од кафулето, мене ми е најсеедно, секако ќе ги дадам.


Иначе за Беи д Фиш, ок е групата, посебно за наши простори, ама не знам зошто толку ги величите. Livin in a box e оргазам од песна, една од my all time favorites. Мислам дека и светски пејачи би се гордееле да е нивна. Али French cheese, мене лично ми е одвратна. Значи еднаш ја чув и толку ми стана одбивна што веднаш ја избришав од компјутер. True story и The end се сосема океј. Само тие им ги знам.

--- надополнето ---

Хехехехе мољим ти се не ме насмевај во години сум и имам слаб џигер и срце...
Леле а замисли виц да кажев, лошо ќе ти станеше од смеење. Ццц тоа ти е неизживеана раја што се сили по форуми. Кој е бе оригинален? Tokio Hotel оригинални се? Jonas Brothers оригинални се? Klaxons? The Kooks? Не се. Смеј се ти колку сакаш.
 
S

StormRage

Гостин
Ај сеа овде пуздер напрајвте... Ван Гог сум ги слушал еднаш на пивофест не ради друго безпари беше башка и пивцето беше ок се изнаскокавме не се лоши... Дивље Јагоде хм... никогаш не памтам да сум чул нешо освен мотори само ради шо не ме интересирало... Казалиште во пијана состојба ги слушам посебно узалуд вам труд свирачи :) и то... а некој горе шо рече дека одбил Зеле за Whitesnake... одбил и шо?
Цар е сеа? нее бе брат од будалата има побудала... И точно некој горе го спомна Дамјан:


И СЕА ШО!?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom