Samsung Galaxy S8/S8 Plus

Член од
7 април 2015
Мислења
2.648
Поени од реакции
1.538
Вчера беа претставени новите флагшипови на Самсунг. Иако имаше многу гласини оклу овој телефон сепак Самсунг успеа да изненади. Пред се со т.н Инфинити Дисплеј од фрапантни 5,8 инча за С8 и 6,2 за Плус моделот, но самсунг не би бил самсунг ако не успее да го направи корисно, па така не се ни приметува таа големина, бидејќи користат 18.5:9 аспект ратио, што значи дека телфонот е повисок наместо поширок па одлично лежи во рака, тука помага и тоа што двата модели се со Едче дисплеи. Нема што многу убаво изгледаат од дизајнерски аспект.
Друго нешто е тоа што нема физичко копче, копчињата се на дисплејот, но имаат форце тач (3д тач) вгреден во виртуелното хоме бутон (ахх овие англиски термини). Друга работа е тоа што фингерпринт скенерот логички веќе не е од напред, туку е од позади до камерата (што може да претставува проблем за поголемиот Плус модел(сите сме навикнати да биде под камерата), јас лично преферирам да биде во копчето напред, бидејќи така можам да го отклучам додека ми стои на маса (секој со своето).
Камерата е горе доле иста, со ист квалитет, барем задната, но затоа имаме подобрување на предната селфи камера, 8МП со ф/1.7 и супер авто фокус. Исто така Face Scanning за првпат од Самсунг и е навистина брза (сите ревјуа се изненадени од ова). Со тоа што Фингерпринт скенерот е поместен назад, ова може да биде примарен начин за отклучување на телефонот.
Bixby - можеби и најдоброто изненадување од Самсунг, посебен виртуелен асистент како конкуренција на Гоогле Асистент, Сири и Кортана. Има свое посебно копче под копчињата за глас.
Повеќе за него овде http://www.theverge.com/2017/3/29/15097744/samsung-bixby-galaxy-s8-assistant-vs-siri-alexa-android
Тука можеме да ги спомениме и Dex кој претставува, PC-like mobile desktop on a display, погледнете во видеата за да видите што и како работи. Тука е и 3,5мм џек, како и 3000Ма батерија и 3500 за плусот.
Но не го кажаа најважното а тоа е СоЦ, претпоставувам ќе биде Снапдрагон 835 и нивниот нов Еxynos осумјадрен процесор (прв 10nm процесор на светот), кој е посебно оптимизиран за С8 (слично како А10 на Апле).
Preorder почнува денес, а ќе почне официјално да продава на 21.04 во УСА секако, со цена од 650$ за С8 и 850$ за Плус
Па кои се вашите размислувања за овој нов смартфон планирате ли да го набавите,дали мислите дека го оправдува хајпот, како ќе се носи со останатите смартфони? Дали 18:9 е новиот стандард, дали ви сметаат црните ленти кај повеќето 16:9 видеа?
 
Последно уредено:
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
Црниот :drk:

Позицијата на фингерпринт скенерот e промашена и воопшто не е практична. Еве можело да биде под камерата како на Xiaomi. Примарниот начин на отклучување со препознавање на лицето мене ми е практично и едноставно, иако читам многу негативни коментари. Мразам лозинки и шеми.

 

macedon89

Провокатор по вокација
Член од
22 јули 2008
Мислења
783
Поени од реакции
582
Иако сите се WOW по телефонов мене искрено ме разочара. Selling point на Самсунг им е Infinity Screen, Bixby и отклучвење со фаца односно очи. Камерата им е иста ко лани, имет downgrade на fingerprint scanner шо се наоѓат сега од задната страна (бљак). Иначе телефонов е многу личен ама не го постигна wow ефектот како шо се очеквеше (барем за мене и некои други луѓе со кои имам праено муабет). Да имаше Самсунгов fingerprint scanner на екранот ќе беше телефон на деценијата ама вака ништо ич.
И Самсунг и Епл станвет same shit. Напуквет цени на телефони само заради шо имет многу фаној а не нудет некоја поголема иновација.
 
Член од
7 април 2015
Мислења
2.648
Поени од реакции
1.538
Sega za sega ima samo 3 boi, ponataka bi trebalo da ima uste (inaku crnata e magnet za otpecatoci, odbegnuvajte ja ako ne planirate case da nosite).
Eve go i Dax vo akcija, inaku zaboraviv da napomenam ima SD karticka telefonot(golem uspeh za IP vodootporen telefon).
[DOUBLEPOST=1490903458][/DOUBLEPOST]И да, јас како љубител на компактни телефони, не ги сакам овие фаблети, за мене 4.7 инчи e најдобар, како Ајфон и компакт серијата на Сони. Но за жал сега можат се поретко да се најдат такви телефони, па се задоволувам и со 5-5.2 инчи. како ланскиот С7, Шаоми Ми5с, Google Pixel, HTC 10, LG G5, но оваа година лошо се пишува, Г6 го надминува Г5, Самсунг покажа фаблети и никој веќе не се грижи тел да остане компактен. Но и покрај ова благодарејќи на екранот С8+ е ист по големина со Ајфон 7+.
 
Последно уредено:
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.593
Поени од реакции
38.741
И да, јас како љубител на компактни телефони, не ги сакам овие фаблети, за мене 4.7 инчи e најдобар, како Ајфон и компакт серијата на Сони. Но за жал сега можат се поретко да се најдат такви телефони, па се задоволувам и со 5-5.2 инчи. како ланскиот С7, Шаоми Ми5с, Google Pixel, HTC 10, LG G5, но оваа година лошо се пишува, Г6 го надминува Г5, Самсунг покажа фаблети и никој веќе не се грижи тел да остане компактен. Но и покрај ова благодарејќи на екранот С8+ е ист по големина со Ајфон 7+.
и ја мислев 5.5 инчи е голем телефон, но не ми прави некоја разлика сеа. Никогаш повеќе не би користел мало телефонче.
 
Член од
7 април 2015
Мислења
2.648
Поени од реакции
1.538
и ја мислев 5.5 инчи е голем телефон, но не ми прави некоја разлика сеа. Никогаш повеќе не би користел мало телефонче.
4.7 inchi se idealni za koristenje tel so edna raka. Verojatno i jas bi se naviknal na 5.5 telefon koga bi go koristil podolgo vreme, a i ne prinuduvaat da odime na toj cekor, sekako ima i softverski pomagala kako krugce na ekranot za pomos pri koristenje so edna raka i slicno, no sepak ne bi se osudil na toj cekor, steta sto Sony ja ukina negovata compact linija. Inaku Iphone 6 bese posledniot Iphone koj go poseduvav i dosega nieden telefon ne mi bil tolku ugoden za koristenje, mislam bas dobro mi lezeze vo raka, perfekcija vo dizajn,do sekoe mesto mozev da stignam na ekranot samo so palecot (Donald Trump hands). I ne sum osetil potreba da prejdam na nesto pogolemo od toa. Ne se gledam vo koristenje na golemi cigli, bidejki multimedijalnite sodrzini gi primam pred se na laptop i tablet.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.593
Поени од реакции
38.741
Иначе Dex е интересна опција, и доколку масовно почне да се користи мислам дека пц ќе иде во историјата, освен за гејмериве.
 
Член од
7 април 2015
Мислења
2.648
Поени од реакции
1.538
Иначе Dex е интересна опција, и доколку масовно почне да се користи мислам дека пц ќе иде во историјата, освен за гејмериве.
Da za casual e dobra opcija komotno moze da zameni nekoj entry level laptop od 200evra. Za word, excel i slicno. No sepak za pogolemi proekti kako graficko procesiranje, snimanje podcast, programiranje, kako i nekoi multitasking zadaci koi se poteski za izvrsuvanje ne veruvam, ARM procesor ne moze da zameni i7 ili i5, a ne pak Adreno da zameni 1080Ti, kako i SSD storage, golem broj na RAM i slicno, sto mozes da najdes vo premium laptopite i desktopite.
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
14.861
Поени од реакции
7.549
Иако јас не бев претерано љубител на телефони но откако ми дадоа на поклон телефон Samsung Galaxу Ј5 2016 се заразив со телефонот и сега не се одвојувам од него.

Овие новиве Samsung Galaxy S8 и 8+ се партали барем вака што го гледам на изглед и читам спецификации.
 
Член од
7 април 2015
Мислења
2.648
Поени од реакции
1.538
@Acid Ти ли имаше С7? Што мислиш за овие модели дали ќе правиш надоградба, или ти е доволен С7та, може мислења и од други сопственици на С7, досега дојмовите околу новите модели се генерално добри, секако има некои што не се слагаат со поедини решенија на Самсунг, јас своето мислење го искажав, секој си има свои преференции.
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.171
Поени од реакции
34.298
@Acid Ти ли имаше С7? Што мислиш за овие модели дали ќе правиш надоградба, или ти е доволен С7та, може мислења и од други сопственици на С7, досега дојмовите околу новите модели се генерално добри, секако има некои што не се слагаат со поедини решенија на Самсунг, јас своето мислење го искажав, секој си има свои преференции.
Според ова што го видов, ништо во моментов не би ме натерало да го сменам S7 Edge-от со S8.
 

Marquess

Ербап
Член од
20 јули 2009
Мислења
6.052
Поени од реакции
12.510
Според ова што го видов, ништо во моментов не би ме натерало да го сменам S7 Edge-от со S8.
Рационално ако се размислува новиве самсунзи се купуваат преку една серија.Пример јас имам с6 и ја прескокнав с7 серијата,ама сеа с8цава веќе ме примамува и ќе го земам.
Ти с9ка би требало да ти прави веќе некоја разлика,нормално ако си мераклија :)
 
Член од
22 април 2005
Мислења
1.333
Поени од реакции
504
Ke odat do s4722? Same shit every year. Kompanii koi grabaat samo pari nisto drugo.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom