Samsung Galaxy S III или iPhone 5?

STEALTH

God is a DJ
Член од
25 ноември 2011
Мислења
10.626
Поени од реакции
14.397
Ти си нешто грешка, тука никаде не пишува за овие што си ги навел...
 

edin4o

Продуцент
Член од
4 април 2010
Мислења
1.419
Поени од реакции
461
Не, само со Ајфон сум се расправал за тие работи... Види на forum.gsm.mk, има дечки таму ќе ти помогнат
Ете...За да ги уживам тие андроид погодности морам да се замарам, а да платам многу поскапо за ајфон..Освен кај батките у бит пазар да го зеам.
 

krale

iFrit
Член од
30 јули 2011
Мислења
803
Поени од реакции
254
Ali aj nema veze nego...
Eve so sakav da kazam ... Najnova app na Itunes so pravi bla bla bla....Ke mine mnogu vreme da se pojavi Cydia ili drug source ili ke napravat nova slicna na nea....

Google Play .... Nova app ...pravi bla bla bla.... i go pisam imeto na goolge .apk i op ja imam ...nema potreba od instaliranje na slicna app ili dolgo cekanje....
Не е баш така - популарните апликации се ИНСТНАТНО достапни на ipastore, и други сервиси за iOS.

Од друга страна на Андроид ќе ЗАЈДЕШ чекајќи да дојде (прво) скајп со видео повици (една година после иос), па после Флипбоард (не знам дали уште го има), па после Инстаграм (со година ипол задоцнување) итн итн да не редам се знае дека сите сериозни се апликации се прават за iPhone, а можеби некогаш ако има слободно време девелоперот ќе направи малце попримитивна верзија за Андроид. За жал ова „попримитивна“ важи и за такви гиганти како Фејсбук, како што апликацијата на iOS е 10ка, а на Андроид 3ка.

Да не зборам дека специјализирани апликации на Андроид ЗАБОРАВИ дека ќе најдеш (еве конкретно мене ми требаше за Видео надзор - уште ја нема после 3 години откако користам андроид).
 
Член од
25 април 2013
Мислења
21
Поени од реакции
6
Долго време го пратам форумов нерегистриран. Оваа тема ме натера да се регистрирам. Мај 2012 го добив како поклон за матура HTC ONE X, гром од телефон, си мислев, после само 5 месеци, ајде реков можеби самсунгот с3 е подобар. На некој начин го добив и него. По само 3 месеца, пријател од Америка ми донесе iPhone 5... Само корисник на двата телефони може да каже кој е подобар. Не некој што користи само ајфон или телефон со андроид. Андроидот е пресложен софтвер, 1.5 GHZ QUADCORE processor на HTC ONE X, е прилично слаб за да ја достигне брзината што iPhone 5 би ја достигнал при уклучување на програми, игри, да не правиме муабет за сурфање на интернет! Сите што тврдат дека с3 е побрз од iPhone 5 , не го пробале ајфонот. Во врска со "виолетовата" камера.. Со brightness 100% на ајфон и с3 ка, ако твојот самсунг подобра слика направи од ајфон 5, јас безпари ќе ти го дадам мојот ајфон. Сум кладен со еден и заработив пари. Кај ајфонот БЕЛАТА боја е БЕЛА, не е жолта, случај кај с3ката.. Жолтата е жолта и итн... Сепак би рекол.. Тоа е до вкусот на човекот. Јас повеќе преферирам допир на алуминиум и стакло одколку пластика. Треба да се запраша.. Доколку двата би ви ги дале за безпари, кој би го одбрале ?
 

krale

iFrit
Член од
30 јули 2011
Мислења
803
Поени од реакции
254
Долго време го пратам форумов нерегистриран. Оваа тема ме натера да се регистрирам. Мај 2012 го добив како поклон за матура HTC ONE X, гром од телефон, си мислев, после само 5 месеци, ајде реков можеби самсунгот с3 е подобар. На некој начин го добив и него. По само 3 месеца, пријател од Америка ми донесе iPhone 5... Само корисник на двата телефони може да каже кој е подобар. Не некој што користи само ајфон или телефон со андроид. Андроидот е пресложен софтвер, 1.5 GHZ QUADCORE processor на HTC ONE X, е прилично слаб за да ја достигне брзината што iPhone 5 би ја достигнал при уклучување на програми, игри, да не правиме муабет за сурфање на интернет! Сите што тврдат дека с3 е побрз од iPhone 5 , не го пробале ајфонот. Во врска со "виолетовата" камера.. Со brightness 100% на ајфон и с3 ка, ако твојот самсунг подобра слика направи од ајфон 5, јас безпари ќе ти го дадам мојот ајфон. Сум кладен со еден и заработив пари. Кај ајфонот БЕЛАТА боја е БЕЛА, не е жолта, случај кај с3ката.. Жолтата е жолта и итн... Сепак би рекол.. Тоа е до вкусот на човекот. Јас повеќе преферирам допир на алуминиум и стакло одколку пластика. Треба да се запраша.. Доколку двата би ви ги дале за безпари, кој би го одбрале ?

Токму го погоди главниот сумарен проблем кој настанува со повеќето форумски тролачи. Не ги користеле двете платформи, туку ја користат само едната и бараат начин да си го „оправдаат“ својот избор.

Навистина на ваква тема би требало да пишуваат само луѓе што имаат дебело искуство со двете платформи. А не некој што „видел ајфон, кај другар на братучетка“...
 
Член од
25 април 2013
Мислења
21
Поени од реакции
6
Значи сепак би рекол дека е ствар до вкусот. А за брзината не треба ни да се прави муабет, бидејќи с3, нексусот, им треба 3 GB of RAM, и незнам колку јадрен процесор за да дојде на исто рамниште со ајфонот. Слободно споредете iPhone 4S so Galaxy s3 и ќе се запримети разлика. Тие што имаат самсунг или хтц. Нека пробаат да ја отворат страната на пазар3 и без да го зумираат порталот да пробаат од 10 пати колку пати ќе го погодат правоаголникот што избираш град. Не го кажувам ова од некој што сум слушнал. Ти кажувам бидејќи таа разлика ќе ја сватиш само ко ќе го работиш ајфонот 2-3 дена.
 
Член од
13 март 2012
Мислења
476
Поени од реакции
128
Значи сепак би рекол дека е ствар до вкусот. А за брзината не треба ни да се прави муабет, бидејќи с3, нексусот, им треба 3 GB of RAM, и незнам колку јадрен процесор за да дојде на исто рамниште со ајфонот. Слободно споредете iPhone 4S so Galaxy s3 и ќе се запримети разлика....
Haha krale да не ти е род:).Се шалам само малце претера со ова 3гб рам и т.н.Ајфонот е добар бидејки е добро усовршен со ОС.Додека С3 не е.Не за џабе Самсунг си прави свој ОС кој според некој проценки треба да се појави наскоро:)
 

Why?

Самострел да зеам, да истепам тоа племе
Член од
3 мај 2009
Мислења
2.726
Поени од реакции
2.940
На С3 и Нексус не им треба 3 гига рам, туку тоа е повеќе маркетинг.
 
Член од
25 април 2013
Мислења
21
Поени од реакции
6
Не ни знам кој е :) само сакав да кажам доколку некој се осмели да направи разлика помеѓу две нешта Мора да ги има употребувано , а не да гледа на јутјуб или некои форуми, бидејќи и тие реклами знаат некогаш да ги финансираат Apple или Samsung.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom