Samsung Galaxy J5 2016

Член од
15 јули 2007
Мислења
14.870
Поени од реакции
7.555
Иако имам пишано тука не сум многу за до толку јаки, скапи и не знам какви телефони. Повеќе би купил нов компјутер, телевизор, камера и слично отколку ова, но овој телефон го добив на поклон и тоа во моменти кога половниот телефон кој го користев од брат ми почна да откажува. Така да како викаат срби Поклон се не гледа у зуби.

Ај веќе да не го тупам многу со доста не битни работи да пишувам за телефонов. Супер телефон има добра камера 13MP Позади, 5MP Напред. Има мислам дека 4G иако јас немам картица сеуште земено за да ми е интернетот таков но и овој 3G ми врши работа. Мојов има за две сим картички. Андроидот му е последна верзија 6.0.1


Од се што има телефонов мене ме изненади тоа што фаќа доста јако Wi Fi . Случајно на работа во бутик како што ми беше уклучено wi fi-то отидов еден бутик подоле од тој од кај што земам интернет и сеуште интернетот си тераше работа јако иако беше на една до две црти сигналот. Си гледав без проблем видеа.


Има ли тука на форумов уште корисници на ваков телефон ?
 
Член од
1 јануари 2010
Мислења
1.912
Поени од реакции
1.420
Еден момент сакав да го земам, пошто сепак е Samsung, но кога видов дека батеријаta е залепена внатре (embedded) како и кај многу други нови телефони следејќи го примерот на Apple - се разочарав и ништо.
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
Просечен телефон кој како целосен продукт ги задоволува сите потреби на обичен корисник. За скоро иста сума, се зима Redmi Note 3 Pro, кој го гази.

Сепак тоа што е наменет за просечен кориснк, незначи дека треба истиот да не ужива во далеку подобар продукт за горе доле идентична цена.
 

The Ocean

Money. Power. Glory.
Член од
4 февруари 2016
Мислења
140
Поени од реакции
66
Батеријата на Ј5 2016 се вади. Според мене е добар. Земи си го.
 

DonRistovski

Peace Disturber
Член од
1 септември 2009
Мислења
3.422
Поени од реакции
3.989
Добар телефон со солидна камера и задна и предна (со блиц за селфије лаверс :D), АМОЛЕД дисплеите се коска, добра батерија. За најобични секојдневни активности си е супер.
 
Член од
21 април 2008
Мислења
180
Поени од реакции
35
Ве молам за помош изгребано ми е стаклото што да правам дали заштитна фолија ке заврши работа или ке мора да се менува стаклото
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.953
Поени од реакции
14.709
Ве молам за помош изгребано ми е стаклото што да правам дали заштитна фолија ке заврши работа или ке мора да се менува стаклото
Стакло кај овој телефон не се менува, туку комплет дипслеј кој кошта 70 долари. Жалам ама....

А камерата не е просечна туку врвна за 13 МП. Сум ја споредувал со 16 МП на С7 и навистина е малку послаба, но ако се гледаат двете слики одна до друга. Со Ајфон сум споредувал, и заклучок и на мојот другар и на мене беше дека каде каде камерата на Самсунгот е подобра. Сум го споредувал и со редми и исто вади могу подобри слики

батеријата се вади и е една од подобрите сообини кај овој телефон. Држи доста , а верзијава 2016 има дупло меморија него 2015, но ист процесор кој е 4г Куалком 410. Лоша особина е знае да прегрее , па така не се препорачува да се прави ``оверклок``
 

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.502
Поени од реакции
33.647
Jas imam j7 2016ta i mnogu sum zadovolen od baterijata poso epten gejmam a i 5.5" e

Ja go preporacuem mobilniov, za tie pari odlicen.
 

Факе

Highbury–the Home of Football
Член од
6 март 2010
Мислења
9.458
Поени од реакции
10.155
После пропуштени повици и секакви нотификации и за време на полнење на телефонот ви светат ли тие двете однапред до предниот блиц што се за нотификации?
 
Член од
31 мај 2009
Мислења
1.156
Поени од реакции
1.978
После пропуштени повици и секакви нотификации и за време на полнење на телефонот ви светат ли тие двете однапред до предниот блиц што се за нотификации?
Кај мене не светат.
 
Член од
19 јуни 2012
Мислења
404
Поени од реакции
417
После пропуштени повици и секакви нотификации и за време на полнење на телефонот ви светат ли тие двете однапред до предниот блиц што се за нотификации?
сензори се тие, не ни треба да светат.
 
Член од
19 јуни 2012
Мислења
404
Поени од реакции
417
За што служат ?
Едниот служи за гасење на екранот кога за време на повик ќе го доближиш телефонот до увото. За по грешка да не прицнеш на екранот. А другиот ваљда е ambient-light сензор, или како што рекоја за регулирање на светлината на екранот во зависност од околината.
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
14.870
Поени од реакции
7.555
Еден момент сакав да го земам, пошто сепак е Samsung, но кога видов дека батеријаta е залепена внатре (embedded) како и кај многу други нови телефони следејќи го примерот на Apple - се разочарав и ништо.
Каснам малку пројдено е доста време откако ја отворив али нема везе
Не е залепена батеријата. Барем не е на 2016 моделот. Го имам и батеријата си се вади.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom