Samsung почнува со DSLR

Член од
12 јануари 2008
Мислења
356
Поени од реакции
18
За пејсажи се бира некој поширок објектив (вреднста во милиметри да му е помала)
На пример од 10мм па се до 20мм можеш да сликаш пејсажи.
А за спорт ти треба телеобјектив и тоа брз односно нешто како 70-200 ф2.8 али тоа е изгор скапо. :)
Пробај прово со китот па после ако не докупи си го и 70-300.
 

mmm121

Pentaxian
Член од
27 јуни 2006
Мислења
545
Поени од реакции
21
http://www.preferredphoto.com/viewproduct.aspx?id=9956352
Еве го сајтот баш со тој deal, баш сега бев Германос и го имаше а100 за 24 000 и нешто само телото + 12 000 и нешто 18-70мм објектив. Јас го порачав преку сестра ми, а мајка ми ќе ми го донесе али нема да може да носи повеќе работи зошто нема да има место, многу работи за мене само треба да носи (апарат, графичка, везови и кондури за сноуборд и + гардероба нешто) а + за други луѓе ќе носи iPhone-ови и еден тон работи.
Може да имам другари што ќе се враќаат за месец - два некаде така да тие може би можеле да земат нешто али они не знам баш дали за безпари би носеле, претходно ми имаат донесено гардероба и нешто бела техника за 50 еура. Ако сака некој можам да се распрашам. Јас ништо не ви наплаќам зошто парите ги префрлувам кај нив на сметка за скоро ич проценти така да нема никакви трошоци, ќе ја прашам мајка ми дали ќе може да земе уште нешто али тешко зошто баш вчера се расправав со неа не сака да ми ја земе графичката :)
Ако некој стварно сака да порача нека ми пише ПП за да се распрашам.
Извинете за офф топикот :)
Он топик:
Фин апарат само што некако Samsung не можам баш да ги смислам како јаки фаци во DSLR : ))
Samsung не прави DSLR апарати туку ги ребрендира од Pentax, така што нема што да замислуваш... едноставно си купиле добар апарат и си го препродаваат, со меѓусебен договор со Pentax.

Јас пред некој ден порачав од The States :) А200 со 2 објектива (Sony 18-70mm lens & 75-300mm lens) за 453 долари или тоа е 300 еура или 18000 денари :) Точкач пиши ми во ПП што како мислиш за апаратот и дали сум се заебал :)
Само ти сликај, и уживај... не си се заебал, со секој апарат се прават добри фотки само треба да имаш идеја. Со подобар апарат тоа ке го направиш малку полесно.
 
Член од
21 мај 2007
Мислења
422
Поени од реакции
141
Xak i Miki одете со дискусијата ваму http://forum.kajgana.com/showthread.php?t=11773 па и некој друг да види аир од советите :helou:

А за самсунгот, иако го развиваа заедно, не е баш скрос ист со пентакс к20 во внатрешноста (читај електроника), во некое дугменце однадвор и неколку опции.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom