Samsung конечно го прикажа долгоочекуваниот Galaxy F (до негде)

The Wild Boy

љепотан
Член од
26 декември 2017
Мислења
1.549
Поени од реакции
931
Да не пишувам триста чуда,сите знаеме што е тој уред,и Samsung го зборат уште од 2013 - та.
Секоја година возбудата расте се повеќе и повеќе,и денес беше прикажан на Samsung Developer Conference 2018.
Screenshot_1.png Screenshot_3.png
Вака уредот (леле сега незнам дали телефон,или таблет да го викам xd) изгледа океј,мада мене мал ми изгледа. Океј е,иако има доста големи рамки,тоа е прифатливо бидејки ова е уред кој што се "преклопува"/ "вие". Бидејки е малце темна сликата неможе нешто посебно да се види,но се гледа дека измеѓу двата екрана (втората слика),како и да нема ништо измеѓу нив.
Самсунг не излажаа дека ќе направат добар дисплеј панел што се вие,и батерија и секако со тоа се виде и денеска. Мене уредот од напред ми изгледа мал (тоа најверојатно до мене нешто,можда пошто е темно па неможам убаво да видам),ама баш како што сите до сега спомнуваа за овој уред. Таблет или Телефон,кога некој ќе сака,и во било кој момент.
Да ова е малце зборење за овој уред бидејки тој не е уште искочен. Денес само го покажаа онака,а се очекува да искочи во 2019 - та дури и пред S10.
Има One UI, фактички Android 9. Според мене Android 9 е океј,само што иконите не ми се свиѓаат баш,за дургото како што видов е океј (според мене).

Иначе,лајв стримот сега заврши,и покажаа и други слики. Дисплејот се вика Infinity Flex и кажаа дека тој може да биде и оптегнат дисплеј,дисплеј кој што би можел да се свие во круг,итн...
Го фатив од подобар агол,и сватив дека навистина не е нешто голем. Гледајки воочив дека како целосен уред е дебел,што би резултирало со капацитет на батерија од 4,000mAh до 6,000mAh.
Бидејки уредот е релативно мал,тој во суштина испаѓа практичен и за во џеб. Може да се отвори и да биде како 7,2 инчен таблет,или како обичен телефон.
Ова е супер технологија според мене,но скапа. Сигурен сум дека многу од вас попрво би почекале и би земале S10/Note 10 него ли ова,прво дека е скап,второ дека нема да биде достапен насекаде низ светот,и трето дека никој не би се нашол во таква ситуација да му треба да користи и телефон,и таблет.

Screenshot_4.png

(Тој на сликата е некој од Google,кажуваше како они работеле заедно со Samsung специјално за да дизајнираат софтвер кој ќе биде лесен за користење,и специјален за вакви уреди).

Со тоа што Samsung спомнаа дека ова е само еден од многуте видови што можат да се направат од видот на Infinity Flex дизајнот,ни укажува дека Samsung може (а можда и планира) да направи различни видови типови на уреди што би се виеле.

Сеуште никој незнае ништо конкретно за уредот,нити како ќе се вика (мада јас мислам дека ќе биде Galaxy F),едино само што ни беше прикажан мал дел од тој уред на оваа конференција.
Кога ќе искочи во 2019 здравје боже ќе направам една тема,а и ќе дискутирам насекаде низ форумиве да слушнам што имате вие да кажете.
За мене ова е кул ствар,иако нема никад у живот такво нешто да користам (којзнае). Практичен за секој случај,но и доста скап.
Друга работа,е што не ни се гледа на ниедна од сликите за тоа дали овој уред ќе има џек за слушалки (мада доста гласини сугерираат дека би имало),и дали ќе има слот за SD картица.

Ајде да ве слушнам,што ќе кажете за овој телефон.
Вреди,или не вреди?
 

The Wild Boy

љепотан
Член од
26 декември 2017
Мислења
1.549
Поени од реакции
931
Испаѓа дека тоа не е финалниот дизајн.
Минимун што би требало е телефонот да изгледа така.
А кога официјално ќе го покажат,се очекува да биде уште поголем и подобар.[DOUBLEPOST=1541628055][/DOUBLEPOST]The Future:
QUpVmWt.jpg
 
Последно уредено:
Член од
8 август 2015
Мислења
274
Поени од реакции
134
pa vredi 2 eljadi evra barem e inovacija a ne kako Apple nishto ne smeneto skoro taa cena ja ima ..
ovoj barem ima dva ekrana , se previtkuva , na Samsung Super Amoled Ekranite se najdobri vo svet i itn
 

The Wild Boy

љепотан
Член од
26 декември 2017
Мислења
1.549
Поени од реакции
931
pa vredi 2 eljadi evra barem e inovacija a ne kako Apple nishto ne smeneto skoro taa cena ja ima ..
ovoj barem ima dva ekrana , se previtkuva , na Samsung Super Amoled Ekranite se najdobri vo svet i itn
Да, ама треба да се почека дур да се вклопи оваа технологија во секојдневието. Неможе од одма со такви телефони. Треба пополека. Еве неодамна гледав едно видео, и се збореше дека ако побарувачката на овој уред се зголеми, од Samsung ќе го зголемат производството на овој уред. Отприлика треба да почнат со 1 милион уреди, а подоцна ќе се види како ќе се одвива ситуацијата.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.365
Поени од реакции
38.339
Да, ама треба да се почека дур да се вклопи оваа технологија во секојдневието. Неможе од одма со такви телефони. Треба пополека. Еве неодамна гледав едно видео, и се збореше дека ако побарувачката на овој уред се зголеми, од Samsung ќе го зголемат производството на овој уред. Отприлика треба да почнат со 1 милион уреди, а подоцна ќе се види како ќе се одвива ситуацијата.
Што ќе ми е вакво нешто кога имам 6 инчен екран на мобилен?
 

The Wild Boy

љепотан
Член од
26 декември 2017
Мислења
1.549
Поени од реакции
931
Што ќе ми е вакво нешто кога имам 6 инчен екран на мобилен?
Има некои што нејќат и телефон и таблет да влечат со нив.
Random Person: Леле 6,3 инчи е големо, нема веќе телефони со мали величини.
Random Person 2: Леле, 6,3 не ми е океј за мултифункционалност, сакам таблет ама пак ќе ми биде чудно да зборам, и да го користам во вид на телефон.

Galaxy F: 2 муви со 1 погодок.
Problem Solved.

(Иначе, едниот екран е околу 5 инчи, што за зборење, листање фејсбук, допишување и сликање е топ.
За игри, видеа, презентации, итн. има 2 екрани околу 7 инчи.)
 
Член од
10 април 2018
Мислења
2.254
Поени од реакции
2.550
екранот ќе кошта повеќе од телефонот?
 

The Wild Boy

љепотан
Член од
26 декември 2017
Мислења
1.549
Поени од реакции
931
екранот ќе кошта повеќе од телефонот?
Уредот е базиран на екранот. Нормално е дека екранот ќе биде скап, пошто од Samsung, направија нивен издржлив екран.
Екранот, нема теоретски шанси да биде поскап од Телефонот, бидејки деловите што се користат за тој уред се некои си специјални (пр. батерија што се вие) , па така да деловите ќе коштаат повеќе од самиот екран, ама и екранот додава на цената исто така, бидејки не е еден обичен екран.
Не ме фаќај за збор, ама јас така мислам. Се останува да видиме кога ќе искочи вистинскиот уред во 2019, и кога ќе се направи пресметка за тоа колку кошта таков уред да се направи (т.е колку коштаат деловите во тој уред).
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.365
Поени од реакции
38.339
Штом нема АИ технологија како Хуавеи промашај ќе биде
 

Kajgana Shop

На врв Bottom