Samsung конечно го прикажа долгоочекуваниот Galaxy F (до негде)

Дискусија во форумот 'Android' започната од The Wild Boy, 7 ноември 2018.

 1. The Wild Boy

  The Wild Boy хах важии

  Член од:
  26 декември 2017
  Мислења:
  768
  Допаѓања:
  246
  Да не пишувам триста чуда,сите знаеме што е тој уред,и Samsung го зборат уште од 2013 - та.
  Секоја година возбудата расте се повеќе и повеќе,и денес беше прикажан на Samsung Developer Conference 2018.
  Screenshot_1.png Screenshot_3.png
  Вака уредот (леле сега незнам дали телефон,или таблет да го викам xd) изгледа океј,мада мене мал ми изгледа. Океј е,иако има доста големи рамки,тоа е прифатливо бидејки ова е уред кој што се "преклопува"/ "вие". Бидејки е малце темна сликата неможе нешто посебно да се види,но се гледа дека измеѓу двата екрана (втората слика),како и да нема ништо измеѓу нив.
  Самсунг не излажаа дека ќе направат добар дисплеј панел што се вие,и батерија и секако со тоа се виде и денеска. Мене уредот од напред ми изгледа мал (тоа најверојатно до мене нешто,можда пошто е темно па неможам убаво да видам),ама баш како што сите до сега спомнуваа за овој уред. Таблет или Телефон,кога некој ќе сака,и во било кој момент.
  Да ова е малце зборење за овој уред бидејки тој не е уште искочен. Денес само го покажаа онака,а се очекува да искочи во 2019 - та дури и пред S10.
  Има One UI, фактички Android 9. Според мене Android 9 е океј,само што иконите не ми се свиѓаат баш,за дургото како што видов е океј (според мене).

  Иначе,лајв стримот сега заврши,и покажаа и други слики. Дисплејот се вика Infinity Flex и кажаа дека тој може да биде и оптегнат дисплеј,дисплеј кој што би можел да се свие во круг,итн...
  Го фатив од подобар агол,и сватив дека навистина не е нешто голем. Гледајки воочив дека како целосен уред е дебел,што би резултирало со капацитет на батерија од 4,000mAh до 6,000mAh.
  Бидејки уредот е релативно мал,тој во суштина испаѓа практичен и за во џеб. Може да се отвори и да биде како 7,2 инчен таблет,или како обичен телефон.
  Ова е супер технологија според мене,но скапа. Сигурен сум дека многу од вас попрво би почекале и би земале S10/Note 10 него ли ова,прво дека е скап,второ дека нема да биде достапен насекаде низ светот,и трето дека никој не би се нашол во таква ситуација да му треба да користи и телефон,и таблет.

  Screenshot_4.png

  (Тој на сликата е некој од Google,кажуваше како они работеле заедно со Samsung специјално за да дизајнираат софтвер кој ќе биде лесен за користење,и специјален за вакви уреди).

  Со тоа што Samsung спомнаа дека ова е само еден од многуте видови што можат да се направат од видот на Infinity Flex дизајнот,ни укажува дека Samsung може (а можда и планира) да направи различни видови типови на уреди што би се виеле.

  Сеуште никој незнае ништо конкретно за уредот,нити како ќе се вика (мада јас мислам дека ќе биде Galaxy F),едино само што ни беше прикажан мал дел од тој уред на оваа конференција.
  Кога ќе искочи во 2019 здравје боже ќе направам една тема,а и ќе дискутирам насекаде низ форумиве да слушнам што имате вие да кажете.
  За мене ова е кул ствар,иако нема никад у живот такво нешто да користам (којзнае). Практичен за секој случај,но и доста скап.
  Друга работа,е што не ни се гледа на ниедна од сликите за тоа дали овој уред ќе има џек за слушалки (мада доста гласини сугерираат дека би имало),и дали ќе има слот за SD картица.

  Ајде да ве слушнам,што ќе кажете за овој телефон.
  Вреди,или не вреди?
   
  На AAbrat му/ѝ се допаѓа ова.
 2. The Wild Boy

  The Wild Boy хах важии

  Член од:
  26 декември 2017
  Мислења:
  768
  Допаѓања:
  246
  Испаѓа дека тоа не е финалниот дизајн.
  Минимун што би требало е телефонот да изгледа така.
  А кога официјално ќе го покажат,се очекува да биде уште поголем и подобар.
  --- Споено дупло мислење, 7 ноември 2018 ---
  The Future:
  QUpVmWt.jpg
   
  Последно уредено: 7 ноември 2018
 3. staycalm

  staycalm Lets explore some shit

  Член од:
  12 јануари 2013
  Мислења:
  2.053
  Допаѓања:
  1.374
  [​IMG]
   
  На Morgan Freeman и mr wednesday им се допаѓа ова.
 4. Flatter

  Flatter

  Член од:
  19 септември 2015
  Мислења:
  436
  Допаѓања:
  289
  cena ?
   
  На Morgan Freeman му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Marick14

  Marick14

  Член од:
  23 јуни 2011
  Мислења:
  7.645
  Допаѓања:
  2.138
  И ќе излезе 2.000 еу телефон.
   
 6. The Wild Boy

  The Wild Boy хах важии

  Член од:
  26 декември 2017
  Мислења:
  768
  Допаѓања:
  246
  Цена сигурно поише од 1,300 USD$.
   
 7. Evaaa11

  Evaaa11

  Член од:
  8 август 2015
  Мислења:
  189
  Допаѓања:
  69
  pa vredi 2 eljadi evra barem e inovacija a ne kako Apple nishto ne smeneto skoro taa cena ja ima ..
  ovoj barem ima dva ekrana , se previtkuva , na Samsung Super Amoled Ekranite se najdobri vo svet i itn
   
  На Marick14 и The Wild Boy им се допаѓа ова.
 8. The Wild Boy

  The Wild Boy хах важии

  Член од:
  26 декември 2017
  Мислења:
  768
  Допаѓања:
  246
  Да, ама треба да се почека дур да се вклопи оваа технологија во секојдневието. Неможе од одма со такви телефони. Треба пополека. Еве неодамна гледав едно видео, и се збореше дека ако побарувачката на овој уред се зголеми, од Samsung ќе го зголемат производството на овој уред. Отприлика треба да почнат со 1 милион уреди, а подоцна ќе се види како ќе се одвива ситуацијата.
   
 9. Ron Burgundy

  Ron Burgundy

  Член од:
  29 јуни 2014
  Мислења:
  8.641
  Допаѓања:
  8.749
  Што ќе ми е вакво нешто кога имам 6 инчен екран на мобилен?
   
 10. The Wild Boy

  The Wild Boy хах важии

  Член од:
  26 декември 2017
  Мислења:
  768
  Допаѓања:
  246
  Има некои што нејќат и телефон и таблет да влечат со нив.
  Random Person: Леле 6,3 инчи е големо, нема веќе телефони со мали величини.
  Random Person 2: Леле, 6,3 не ми е океј за мултифункционалност, сакам таблет ама пак ќе ми биде чудно да зборам, и да го користам во вид на телефон.

  Galaxy F: 2 муви со 1 погодок.
  Problem Solved.

  (Иначе, едниот екран е околу 5 инчи, што за зборење, листање фејсбук, допишување и сликање е топ.
  За игри, видеа, презентации, итн. има 2 екрани околу 7 инчи.)
   
 11. Evaaa11

  Evaaa11

  Член од:
  8 август 2015
  Мислења:
  189
  Допаѓања:
  69
 12. xope

  xope

  Член од:
  10 април 2018
  Мислења:
  1.295
  Допаѓања:
  1.302
  екранот ќе кошта повеќе од телефонот?
   
 13. Evaaa11

  Evaaa11

  Член од:
  8 август 2015
  Мислења:
  189
  Допаѓања:
  69


  Samsung Kako Apple vo stilot hahha
  --- Споено дупло мислење, 16 ноември 2018 ---
  Компанијата Samsung добитник на 30 “CES 2019“ награди за иновации за неверојатен дизајн и инженерство
  https://www.smartportal.mk/kompanii/samsung-30-ces-2019-nagradi/
   
  Последно уредено: 16 ноември 2018
 14. The Wild Boy

  The Wild Boy хах важии

  Член од:
  26 декември 2017
  Мислења:
  768
  Допаѓања:
  246
  Уредот е базиран на екранот. Нормално е дека екранот ќе биде скап, пошто од Samsung, направија нивен издржлив екран.
  Екранот, нема теоретски шанси да биде поскап од Телефонот, бидејки деловите што се користат за тој уред се некои си специјални (пр. батерија што се вие) , па така да деловите ќе коштаат повеќе од самиот екран, ама и екранот додава на цената исто така, бидејки не е еден обичен екран.
  Не ме фаќај за збор, ама јас така мислам. Се останува да видиме кога ќе искочи вистинскиот уред во 2019, и кога ќе се направи пресметка за тоа колку кошта таков уред да се направи (т.е колку коштаат деловите во тој уред).
   
 15. Ron Burgundy

  Ron Burgundy

  Член од:
  29 јуни 2014
  Мислења:
  8.641
  Допаѓања:
  8.749
  Штом нема АИ технологија како Хуавеи промашај ќе биде
   

Сподели преку: