#SamoKažem

Член од
15 јули 2007
Мислења
14.895
Поени од реакции
7.569

Младата македонска актерка Ана Стојановска глуми во првата веб-серија за тинејџери од просторот на поранешна Југославија „Само кажем“, која ќе почне да се емитува на 7 ноември. Таа го толкува ликот на Александра, насмеана и оптимистична девојка, која секогаш е подготвена за добра забава. Сака да стане актерка, од Скопје да се пресели во Холивуд и со својот заводлив фустан да остави впечаток на патеката на славните, пишува Б92.

Премиера - два пати неделно

Серијата ќе се прикажува само на интернет - на официјалната страница на друштвената мрежа „Фејсбук“ и на каналот на сервисот „Јутјуб“. Нови епизоди ќе се емитуваат секој понеделник и четврток во 22 часот. Ваков начин на прикажување е иновативен и единствен во целиот регион.

„Приказната е фокусирана на едно необично лето во животот на неколку девојки и момчиња. Тие доаѓаат од различни земји што се граничат една со друга. Но жителите на тие држави неволно ги поминуваат границите. Зборуваат различни јазици, но одлично се разбираат. Делат исти соништа и стравови, но досега немале шанса за тоа да зборуваат. Се запознаваат сосема случајно и стануваат пријатели“, се вели во српските медиуми.

На „Фејсбук“

и „Јутјуб“ 26 епизоди

Продуцент на серијата е „Фонд Б92“, а извршен продуцент е „ТунаФиш студио“. Режисер е младата Јелена Гавриловиќ од Белград, а на саундтракот на „Само кажем“ се најдоа песни од Вуду Попај, Владо Георгиев, „Стреј дог“ итн. На каналот на „Јутјуб“ и на „Фејсбук“ ќе бидат емитувани 26 епизоди од по пет минути. Покрај Ана, главните улоги ги толкуваат и Милена Станиќ, Младен Совињ, Ана Мандиќ, Давор Голубовиќ и Бујар Ахмети. Во една епизода се појавува и српската фолк-ѕвезда Драгана Мирковиќ. Во најавата за „Само кажем“ стои „Оваа програма не е погодна за постари од 21 година“.​
dnevnik
___________________________________________________________________________​
Трејлер
1 епизода
 

King B

Bears. Beets. Battlestar Galactica.
Член од
24 јануари 2011
Мислења
1.801
Поени од реакции
4.076
интересно ми изглеаааааааа!
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.699
Поени од реакции
27.626
лошо.
ни асален вовед ни ништо.
 

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.504
Поени од реакции
33.662
Се молат да се преберат децата ради трчање, ќе се дели вечерата. Опрајте се ајде. Не ми личи woш.

Ме заинтригира трејлерот, сега ќе изгледам првата епизода.
Ми се допаѓа што се шири webisodes концептот, поготово е добитен за low end продукција.
 

Zaphod Beeblebrox

Поранешен покул Божино
Член од
7 јуни 2008
Мислења
16.676
Поени од реакции
21.232
Ми изгледа на хипстерско нешто каде што млади ќе зборат на литературен јазик али ај ќе видиме коа ќе излезе.
 
Член од
2 октомври 2008
Мислења
3.434
Поени од реакции
7.286
hipster alert

ќе има хејтање општество
и имаше сцена у воз...ова традиција (покрај цицки) да не е за балкански филмови?
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
14.895
Поени од реакции
7.569
Зар никој овде не ја гледа серијава. Мене ми е супер серијава ,кратки епизоди,супер музика,супер друштов се овие собрани во серијава..
 
Член од
6 јули 2011
Мислења
3.828
Поени од реакции
7.710
Каде може да се гледа серијата на интернет?
 
Член од
27 ноември 2008
Мислења
1.433
Поени од реакции
341
Ја изглеав цела и ми се допадна многу многу. Како голем фан на Skins (британското), и ова ми се допадна премногу.
Нормално малку е кратко, јер краток формат али интересно снимано, дијалозите ми се допаднаа ликовите.
Чекаме втора сезона сега :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom