Sakame da tuzime Proizvoditel na Man kamjoni

  • Креатор на темата gurba
  • Време на започнување
Член од
9 ноември 2011
Мислења
34
Поени од реакции
30
кеколку диши сме имаме купени ман камјони со околу 300 К до 500 к км луѓе бе ни ја ебат матер секој има блокиран мотор дали е тоа нормално му ставиле нов мотор за 5к блокирал си евел мајката на сред лондон па би сакале да покренеме постака дали мк или други дежави како иде таа работа
 
Член од
14 август 2018
Мислења
3.390
Поени од реакции
7.059
кеколку диши сме имаме купени ман камјони со околу 300 К до 500 к км луѓе бе ни ја ебат матер секој има блокиран мотор дали е тоа нормално му ставиле нов мотор за 5к блокирал си евел мајката на сред лондон па би сакале да покренеме постака дали мк или други дежави како иде таа работа
Друже, за твоево прашање веројатно посоодветна е темата “Правна помош и совети”.

Меѓутоа кога веќе си отворил нова тема, мораш и подетално да објасниш што е ситуацијава!
И за правниците, а и за нас “љубопитните”.
 
Член од
9 ноември 2011
Мислења
34
Поени од реакции
30
Друже, за твоево прашање веројатно посоодветна е темата “Правна помош и совети”.

Меѓутоа кога веќе си отворил нова тема, мораш и подетално да објасниш што е ситуацијава!
И за правниците, а и за нас “љубопитните”.
Вака работиме со шлепери има работа фала богу меѓутоа имаме огромни дефекти значи без некој знак моторот откажува и ни се отварат огромни суми на пари што треба да ги поправиме замислите камјон со 300 к 2017 се релативно нови а овие ни откажуват гибиме и работа а и нерви па би сакал да поднесеме тужба но дали има адвокај кој би не застапил и каде треба дане застапи у прашање се 10 фирму со преку 20 камјони блокиран мотор . Па ова е немогуче толко многу одеднаш да откажат мислам Сканиа скопје 10 години посотење само еден камјон направиле ремомт а овие ги имаме од нова година 10 се за ремонт и башка други сто не знаеме
 

Del Boy

You plonker!
Член од
28 септември 2012
Мислења
11.513
Поени од реакции
32.812
Ги купивте од Ман директно или препродавач? Имаат ли гаранција?

Иначе пред 10 дена нов камион со 25.000 км му откажа моторот, експресно беше заменет со нов за 2 работни денови. Волво беше.
 

Scirea

⬜⬛⬜⬛⬜⬛⬜⬛⬜
Член од
4 август 2010
Мислења
25.812
Поени од реакции
76.897
Вака работиме со шлепери има работа фала богу меѓутоа имаме огромни дефекти значи без некој знак моторот откажува и ни се отварат огромни суми на пари што треба да ги поправиме замислите камјон со 300 к 2017 се релативно нови а овие ни откажуват гибиме и работа а и нерви па би сакал да поднесеме тужба но дали има адвокај кој би не застапил и каде треба дане застапи у прашање се 10 фирму со преку 20 камјони блокиран мотор . Па ова е немогуче толко многу одеднаш да откажат мислам Сканиа скопје 10 години посотење само еден камјон направиле ремомт а овие ги имаме од нова година 10 се за ремонт и башка други сто не знаеме
Консултирајте се со адвокат, ама гледајте да е некој со поголемо искуство позади себе. За тужба мислам дека нема да се оди веднаш, мислам дека најпрво (се разбира ако ангажирате адвокат што ќе ве застапува) ќе биде побарано да се направи едно машинско вештачење, каде вештак ќе треба да излезе на терен и да види какви се деловите на камионите, и дали има основа да се тужи тој што ви ги дал камионите.
 
Член од
2 март 2016
Мислења
460
Поени од реакции
447
Ако се купени камионите од Македонија односно од нивна фирма регистрирана во Македонија тогаш може да се бара надомест на штета или да се раскине договорот да им ги вратите камионите и да ви вратат пари или да се намали цената на камионот односно да ви вратат дел од парите, но како што пиша членот погоре треба да направите машинско вештачење за секој камион одделно да се види во што е проблемот, прво ќе се оди со вонсудско спогодување ако не сакаат тогаш со тужба и ќе одберете која опција од погоре наведените.
Ви треба добар вештак да направи квалитетно вештачење и да ја процени штетата.
Направете вештачење па доколку се одлучите со мене контактирајте ме во приватна порака.
И да напоменам проверете во договорот за купопродажба дали има одредби за исклучување на одговорност на продавачот, ако има тогаш ништо работа за да се реши работава пред македонски судови, во тој случај ќе треба да го тужите производителот според правото каде што му е регистрирано седиштето на фирмата.
Ако имате гаранција тогаш прво повикајте се на гаранцијата доколку немате тогаш треба да се направи како што пишав погоре.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
21.630
Поени од реакции
34.867
можеш да купиш гаранција од МАН до 1,000,000 километри од тоа што прочитав. Ако ти се на 300к, ќе ти се исплати. Само многу чудно ова МАН да има толку дефеци. Да не те преварил тој што ти ги продал и ти дал мотори со неколку милиони свртено? Друго ми нема логика.
 
Член од
9 ноември 2011
Мислења
34
Поени од реакции
30
можеш да купиш гаранција од МАН до 1,000,000 километри од тоа што прочитав. Ако ти се на 300к, ќе ти се исплати. Само многу чудно ова МАН да има толку дефеци. Да не те преварил тој што ти ги продал и ти дал мотори со неколку милиони свртено? Друго ми нема логика.
Ете пошто и ние се чудиме и почнавме дасе крстиме на 00 мотор на 5к му блокира камјоните се 2 или 3 рака безразлика ние сакаме да го тужиме Ман производителот иначе гаранцииве се одамна одминати редовен сервис и кога му иде да церкне буквално без никаков знак умира па ти снајдисе како да донесеш мк или да платиш колку си ја земал и повише .
 
Член од
14 август 2018
Мислења
3.390
Поени од реакции
7.059
Ете пошто и ние се чудиме и почнавме дасе крстиме на 00 мотор на 5к му блокира камјоните се 2 или 3 рака безразлика ние сакаме да го тужиме Ман производителот иначе гаранцииве се одамна одминати редовен сервис и кога му иде да церкне буквално без никаков знак умира па ти снајдисе како да донесеш мк или да платиш колку си ја земал и повише .
Форца веројатно најточно ви одговори..
-Ако е половен камион надвор од секоја гаранција, мачка во вреќа било, и тука не можете ништо.
-Но ако е вистина ова што ти го тврдиш дека камионите имале нови мотори…? Тогаш тие мотори мора да биле купени со фактура, Од Ман или негов застапник, и подлежат на гаранција! Адвокатот арно ви кажа, доколку имаат гаранција, повикајте се на неа!

Ама и овој дел(да не ме сфатиш погрешно) ми е малку чуден?! Прво викаш имале 300-500к поминато, после викаш нови мотори имале..
Дај подобјасни! Кој ги купил тие мотори? Зошто ги купил? Кој ги вградил? Многу зошто имам во приказнава..
 

Ivica^

Confident Liar
Член од
14 август 2007
Мислења
10.833
Поени од реакции
15.146
Форца веројатно најточно ви одговори..
-Ако е половен камион надвор од секоја гаранција, мачка во вреќа било, и тука не можете ништо.
-Но ако е вистина ова што ти го тврдиш дека камионите имале нови мотори…? Тогаш тие мотори мора да биле купени со фактура, Од Ман или негов застапник, и подлежат на гаранција! Адвокатот арно ви кажа, доколку имаат гаранција, повикајте се на неа!

Ама и овој дел(да не ме сфатиш погрешно) ми е малку чуден?! Прво викаш имале 300-500к поминато, после викаш нови мотори имале..
Дај подобјасни! Кој ги купил тие мотори? Зошто ги купил? Кој ги вградил? Многу зошто имам во приказнава..
Си прае бајрам на паметот.
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
5.949
Поени од реакции
6.396
кеколку диши сме имаме купени ман камјони со околу 300 К до 500 к км луѓе бе ни ја ебат матер секој има блокиран мотор дали е тоа нормално му ставиле нов мотор за 5к блокирал си евел мајката на сред лондон па би сакале да покренеме постака дали мк или други дежави како иде таа работа
Ве седнале на самар од мазга, сега ти останува само да си се напиеш една студена вода што би рекле бугарите.
 
Член од
12 март 2008
Мислења
1.027
Поени од реакции
706
Сте требале да си купите нови камиони.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
9 ноември 2011
Мислења
34
Поени од реакции
30
Ве седнале на самар од мазга, сега ти останува само да си се напиеш една студена вода што би рекле бугарите.
тоа и го правимр него работата е што го јадовме цел мислам а башка дали ти личи норманлно на тебе камјон се отвара за ремонт после 1.5 М км поминати а на 500 000 тоа исто како на мерцедес кола на 100 к да му правиш ремонт . Без разлика на што посто го јадовме еднашка Сканиа е кралот него не знам дали вреди да се занимаван со тужби иначе дае нормално јас би се согласил ама повише ми чичи ефтина чорба усни ке ти изгори
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
5.949
Поени од реакции
6.396
тоа и го правимр него работата е што го јадовме цел мислам а башка дали ти личи норманлно на тебе камјон се отвара за ремонт после 1.5 М км поминати а на 500 000 тоа исто како на мерцедес кола на 100 к да му правиш ремонт . Без разлика на што посто го јадовме еднашка Сканиа е кралот него не знам дали вреди да се занимаван со тужби иначе дае нормално јас би се согласил ама повише ми чичи ефтина чорба усни ке ти изгори
Денес на мерцедес со 100 000 километри ако е за ремонт ќе ти кажат дека е веќе надвор од гаранција и не ти следува ништо пошто ете според производителот толку бил животниот век на потрошните материјали, ако немаш плаќано гаранција, кривицата кај тебе ќе ја стават.
 
Член од
9 ноември 2011
Мислења
34
Поени од реакции
30
Денес на мерцедес со 100 000 километри ако е за ремонт ќе ти кажат дека е веќе надвор од гаранција и не ти следува ништо пошто ете според производителот толку бил животниот век на потрошните материјали, ако немаш плаќано гаранција, кривицата кај тебе ќе ја стават.
ништо фала за одвоеното време по се изгледа ке ја пиам таа ладната вода ке бришам солзи и ке работам ана веке од Ман аман мамицата даим го ебам преку 15 има блокирани
 

Kajgana Shop

На врв Bottom