Rosella папагали

Член од
10 јули 2022
Мислења
2
Поени од реакции
3
Здраво на сите, од пред некој ден набавив еден, розела, и со задоволство би споделувала искуства околку темпото на спријателување. Убав ден посакувам ,
 
Ф

Флеш

Гостин
Убава врста се , јас имам Александар . Дај му 3 недели да е затворен ,да поприми атмосфера дома и да е смирен .
 
Член од
10 јули 2022
Мислења
2
Поени од реакции
3
Убава врста се , јас имам Александар . Дај му 3 недели да е затворен ,да поприми атмосфера дома и да е смирен .
Ти благодарам. Бидејќи имаш исто папагал, Твојот е од големите ( розела се влезна категорија во поголемите), дали практикуваш да му пушташ од youtube видеа со звуци од папагали ? и дали му оставаш тв вклучен или музика кога е сам ? ( ако е некогаш сам)
 
Ф

Флеш

Гостин
Ти благодарам. Бидејќи имаш исто папагал, Твојот е од големите ( розела се влезна категорија во поголемите), дали практикуваш да му пушташ од youtube видеа со звуци од папагали ? и дали му оставаш тв вклучен или музика кога е сам ? ( ако е некогаш сам)
Апсолутно, практикувам видео пуштено,најчесто кога не сум дома. Го смирува звуци иначе паничи. Мојов веќе знае неколку реченици од дај ми кис,пикабу,кај си бе,цмок бакнеш звук тотално го имитира,убава птица, hunger games whistle итн. Само те предупредувам,никако да не го грабаш со раце,премногу панични животни се,ќе стане агресивен на рацето. Внимавај кога е хормонален,се губат буквално . Агресивни, вокални многу,тропа по кафез . Покривај го кафезот и блокирај многу светло и намали му храна.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.363
Поени од реакции
38.337
Има братучед ми ваков, и тоа сам долета пред неколку години :D , на некому му побегнал. Многу е мирен за разлика од оние канаринци кои квичат нон стоп.
 
Ф

Флеш

Гостин
Има братучед ми ваков, и тоа сам долета пред неколку години :D , на некому му побегнал. Многу е мирен за разлика од оние канаринци кои квичат нон стоп.
Воглавно сите птици се гласни , тоа им е природно . Мирни се додека се надвор од сезона на парење , дојде сезона април-јули, тогаш ѓаволот е лично :D
 

Kajgana Shop

На врв Bottom