Rekreacija za (mali) deca

  • Креатор на темата Que
  • Време на започнување

Que

Член од
10 април 2013
Мислења
78
Поени од реакции
56
Pozdrav,

Sakam da ga nosim sinot (3 godini) na neka rekreacija, posto pokazuva zelba, koga vidi postari deca.
Razmislao sam o judo, ali tamo je 4 godini minimum.

Postoji bilo sto, ne treba da je boracka vjestina?

Idealno region Karpos.

Hvala!
 

ShakaZulu

" Тој Сум Бре "
Член од
29 јули 2008
Мислења
3.257
Поени од реакции
3.607
Еве јас не знам, не сум родител ама сепак 3 години ми личи премалку за некој официјален тренинг. Искрено до 6-7 години детенцето според мене тренингот ќе го сфати како втора градинка и како игра. Ќе мора да сте таму цело време а детенце ко детенце ќе гледа во вас наместо во тренерот. Значи и тоа на тренинг и вие со него. Ако е така јас би предложил да тренинг на спорт го замените со трчање и движење, чисто моторички способности да развива детенцето. Мислам дека пливање е дозволено за мали дечиња од бебе што се вика па и тоа можете сами или ако веќе сакате мора да има некои школи но како што реков ништо нема да е професионално освен што професионално ќе ви ги земат парите. Детенцето ќе си игра и шлапка во една педа вода исто како што и вие би сте си играле со него а плус за тоа ќе платите.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.514
Поени од реакции
34.563
Pozdrav,

Sakam da ga nosim sinot (3 godini) na neka rekreacija, posto pokazuva zelba, koga vidi postari deca.
Razmislao sam o judo, ali tamo je 4 godini minimum.

Postoji bilo sto, ne treba da je boracka vjestina?

Idealno region Karpos.

Hvala!
А да пробаш таа рекреација да му ја дадеш ти самиот, нема да се замарате со термини и носење, гледај организирај го како игра и тестирај го на што ќе има најмногу кеф. Топка во парк фудбал, за баскет е помало од топката па не ти препорачувам до 5-6 години, пробај ти импровизирај со боречки вештини (не мора да си експерт, видео на youtube нешто удари ова она) плус боречки вештини не ти препорачувам за многу мали нозе, знаат да попречат во раст за разлика од кошарка и пливање.
Според мене до 5-6 години е подобро самите дома да си организирате некаква активност за детето, ем ќе поминете малку време со него и ќе ја заврстите родителската врска.
 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
Според мене дете од 3 години е премало за да се запише на некаква активност, а и чисто сумљам дека дете на тие години знае што е тоа рекреација. Исто така и многу мразам кога родителите ги запишуваат децата на некаква активност (посебно на играорни, пливања, јазици, компјутери......), а децата тоа не го сакаат.

Сто пати е подобро, посебно на негови години, што повеќе време да поминувате со него и да му обрнувате што повеќе внимание, да го носите низ парк да игра до топка - балонка, да го носите на лулашки да се дружи со други дечиња или нешто слично на ова. Но преоптеретување на тие години со некакви активности, посебно со џудо, нема смисла. А и мало дете како мало дете нормално е да се заинтересира кога ќе види како играат постари деца/возрасни, затоа што тоа нешто за него е нешто ново и невидено.

:)
 

Que

Член од
10 април 2013
Мислења
78
Поени од реакции
56
Hvala za feedback.

Prvo da razjasnim, da ga ne forsiram vo nista. Megu prijateljite ima 2 decka od 4 godini, koji hodat na rekreacija - to e igra, neje neko vezbanje u klasican smisao. I moj sin od koga gi vide, stalno me prasuva za to. A ne sakam, da ga davam u ta grupa, posto oni se veke podolgo zaedno, plus pomal.

Inace, sekoj den sme nadvor, igrame, sertame, futbal, tocak, igraliste bla bla...

Sto se tice judo, neje program za 4 godisni ist kako za 7 godisni. Tamo pak se vrti sve oko igra.

Ke vidime, na kraju sve zavisi od to, dali ke mu se dopagja ili ne.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom