Regex : проблем и солуција?

Член од
6 февруари 2005
Мислења
9.722
Поени од реакции
248
Вака : имам еден текст фајл којшто содржи неколку линии. Секоја линија е една реченица.

Скриптата којашто се обидов да ја направам содржи една променлива со вредност “јас сакам“.

1. Сакам скриптата да ми го отвори текстот и да го чита линија по линија. 2. Доколку вредноста на променливата (јас сакам) е содржана во некоја линија, сакам да ми ја испечати на STDOUT.

Дали некој може да предложи некое решение?

П.С. Знам дека со Perl може да се “прочита“ со while ($ligne=XXX) и со користење на “рачки“ ама како е со PHP?
 
Член од
19 септември 2005
Мислења
5.616
Поени од реакции
180
PHP:
<?php
$file= fopen("fajl.txt", "r");
while(!feof($file))
  {
  $a1 = fgets($file);
  $zbor =strstr($a1, "zdr");
  if ($zbor != "")
  echo $a1. "<br />";
  }
fclose($file);

?>
текст фајлот да биде fajl.txt пример:

Код:
zdravo
kako si?
tret red
i jas sum dobar
zdravo i ti
uste edno zdravo
proba
од ова треба да испечати
zdravo
zdravo i ti
uste edno zdravo

Edit: Тестирано и работи...
 

cYb3rc0re

~ место за реклама
Член од
3 мај 2005
Мислења
914
Поени од реакции
170
Само мала напомена, пошто темата почнува со regex.

За примерот на Мацедалиен, regex не е потребен, пошто е со конкретно совпаѓање, кое се користи во варијабла, или точно совпаѓање (match literaly) ако веќе се користи регекс.

Regex-от најчесто се користи за одредени споредби да се види дали е нештото напишано по одредено правило, пр. дали телефонски број содржи префикс, како 389, дали кредитна картичка е со соодветен формат, дали е правилна е-маил адресата (дали содржи @ .com, .org ...), дали е правилно внесена ИП адреса, дали шифрата е доволно комплексна (содржи над 6 карактери, и минимум знак или бројка), исто за „чистење“ на празни места кои може да се повторуваат, нови редови, итн.

Значи има широка употреба, и ако сте програмер, некојпат ќе мора да се сретнете со потежок проблем кој најлесно се решава со регекс, па затоа е препорачливо да поднаучите за него и како се користи.

Добро е што се отвори ваква тема, ако имате прашања, би пробал да помагам.

Повеќе за регекс ОВДЕ
 
Член од
22 февруари 2007
Мислења
7.076
Поени од реакции
1.940
Добра е забелешката.
со regex треба инаку да се тестира

инаку во примерот мислам дека можи место strstr да се користи и substr
 

Bidikov

Server guru
Член од
25 јануари 2005
Мислења
2.680
Поени од реакции
693
Се согласувам - немора регуларни експресии (лол лош мк преводов бре)

strstr e sosema ok kako vo snippetot pogore :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom