Reddit

3

321456

Гостин
Reddit е друштвена мрежа и форум каде што регистрираните корисници објавуваат содржини во форма на линкови или на текстови. Другите корисници ги оценуваат содржините со upvote
или со downvote
и со тоа одредуваат кои објави ќе се најдат на почетната страна.

Сите објави се организирани во subreddits (подфоруми) во зависност од темата.
Секој регистриран член од почетокот е претплатен на страндардните подфоруми и на неговата почетна страница се наоѓаат најпопуларните содржини од тие подфоруми.
Постојат илјадници подфоруми кои се специјализирани за најразлични теми и секој член може да се претплатува на подфорумите кои обработуваат теми кои се релевантни за него.
Тука може да се најдат сите подфоруми http://www.reddit.com/reddits/

На секоја објавена содржина може да се оставаат коментари кои не се објавуваат по хронолошки распоред како тука, туку се распоредени според хиерархија на одговори. А најгоре се коментари кои имаат најмногу поени.

Еден од најпопуларните подфоруми е IamA каде што членови или познати личности може да постават AMA (Ask me anything) и одговараат на прашања од останатите членови.

Има и подфорум за општи теми за Македонија, ама нема многу активност, некои членови редовно ставаат теми, ама скоро никој не коментира.
http://www.reddit.com/r/macedonia

На страницата има голема слобода за тоа што може да се објави што довело до многу подфоруми со контроверзна содржина кои многумина може да ги смеатаат за навредливи.
На реддит не е забрането користење на повеќе кориснички имиња, постои термин throwaway account кога корисниците прават ново име за да постираат некоја приказна по која може некој да ги препознае.

Регистрирањето е многу лесно, дури и не е неопходна емаил адреса.
http://www.reddit.com/
Дали некој веќе е регистриран?
 
3

321456

Гостин
Reddit е многу повеќе од Imgur. Сликите кои ги постираат во http://www.reddit.com/r/funny, http://www.reddit.com/r/pics и http://www.reddit.com/r/WTF најчесто ги хостираат на imgur, затоа најпопуларните на едното место, се популарни и на другото.

Покрај овие подфоруми на реддит има и подфоруми за споделување на различни содржини, не само слики.
 
Член од
18 ноември 2010
Мислења
194
Поени од реакции
101
Многу јак сајт веќе неколку месеци сум таму.Има многу добри фацки,на пример еден преска имаше вишок дота 2 клуч и ми прати бесплатно.Има многу такви случаи.А сајтот е доста интересен,само што ако не знаете англиски ништо.
 
3

321456

Гостин
Многу јак сајт веќе неколку месеци сум таму.Има многу добри фацки,на пример еден преска имаше вишок дота 2 клуч и ми прати бесплатно.Има многу такви случаи.А сајтот е доста интересен,само што ако не знаете англиски ништо.
На http://www.reddit.com/r/Dota2Trade/ или http://www.reddit.com/r/sharedota2/ ?

Инаку пред некој ден најдов во еден подфорум за барање помош, некој од Скопје бара некој да му подари џебно ноже за да се бранел од Албанците во автобусите. :pos:
http://www.reddit.com/r/RandomKindness/comments/14kiy3/requestmk_pocket_knife/
 
Член од
18 ноември 2010
Мислења
194
Поени од реакции
101
На http://www.reddit.com/r/Dota2Trade/ или http://www.reddit.com/r/sharedota2/ ?

Инаку пред некој ден најдов во еден подфорум за барање помош, некој од Скопје бара некој да му подари џебно ноже за да се бранел од Албанците во автобусите. :pos:
http://www.reddit.com/r/RandomKindness/comments/14kiy3/requestmk_pocket_knife/
На http://www.reddit.com/r/sharedota2/.
 
Член од
6 јуни 2009
Мислења
3.094
Поени од реакции
445
Добра услуга е оваа, ама ваму ич не е популарна. Како шо Твитеро е непопуларен, ова е уште толку.
Како за почеток, и двете ги нема на македонски јазик.
 
3

321456

Гостин
Добра услуга е оваа, ама ваму ич не е популарна. Како шо Твитеро е непопуларен, ова е уште толку.
Како за почеток, и двете ги нема на македонски јазик.
Иако и двете немаат интерфејс на македонски јазик, на твитер има голема македонска заедница кои пишуваат на македонски.
И на реддит има Македонци, ама не објавуваат ништо на македонски, некогаш поретко ќе се вклучи некој во некоја дискусија за Македонија.
--- надополнето: 17 декември 2012 во 11:39 ---
le 9gag army le master trole 2k12 hehehe


Imgur, dude.
Imgur е само сајт за хостинг на фотографии кои ги објавуваат во најглупавите подфоруми на реддит. На реддит има многу повеќе и посериозни подфоруми, се разбира секој со вкусовите.
Барем на реддит полесно е да ги прескокнеш тролањата и игрите со зборови.
 

Kocka

Manchild
Член од
1 август 2006
Мислења
3.531
Поени од реакции
2.752
Добра услуга е оваа, ама ваму ич не е популарна. Како шо Твитеро е непопуларен, ова е уште толку.
Како за почеток, и двете ги нема на македонски јазик.
makedonski jazi za epten utki so neznaat dva zbora angliski,inace vaka samo poveke ke te zbuni da nemozes da se snajdes poradi neli bukvalniot prevod...
 

Zaphod Beeblebrox

Поранешен покул Божино
Член од
7 јуни 2008
Мислења
16.676
Поени од реакции
21.232
Imgur е само сајт за хостинг на фотографии кои ги објавуваат во најглупавите подфоруми на реддит. На реддит има многу повеќе и посериозни подфоруми, се разбира секој со вкусовите.
Барем на реддит полесно е да ги прескокнеш тролањата и игрите со зборови.
Се смени и тоа. Сега и корисниците ставаат фотографии во галеријата.
И како можеш да кажеш најглупави подфоруми, кога сите фотографии на редит се појавуваат на имгур.
 
3

321456

Гостин
Се смени и тоа. Сега и корисниците ставаат фотографии во галеријата.
И како можеш да кажеш најглупави подфоруми, кога сите фотографии на редит се појавуваат на имгур.
Па тоа де, на имгур се сите фотографии од pics, funny и дел WTF. Освен овие подфоруми во кои пола од сликите се репостови и нема квалитетни коментари, на реддит има и доста други подфоруми кои имаат доста посодржајни дискусии.

На пример IAmA во кој многу познати личности имаат направено АМА, дури и Обама одговори на неколку прашања, штом од маркетингот одлучиле да се појави таму значи сметаат дека е квалитетен медиум.
Друго, politics и worldnews имаат по два милиона претплатници и иако најголем број од членовите кои коментираат се Америкаци, сепак можат да се прочитаат квалитетни размислувања.
Еве тука се сите подфоруми http://www.reddit.com/reddits/
 

Kajgana Shop

На врв Bottom