Ray-Ban наочари за сонце

Член од
2 септември 2018
Мислења
24
Поени од реакции
10
Здраво. Со оглед дека завршува летото во ЕУ има големи попусти на наочари за сонце. Конкретно сум заинтересиран за Ray-Ban Original Wayfarer. Бидејки не сум голем познавач на наочари за сонце малку ме збунува тоа што го читам дека се со леќа G-15 (Lenses: Green Classic G-15). Ве молам дали може некој што ги има/имал или се разбира да ми објасни како се гледа преку нив со оглед на тоа дека имаат некоја врста на зелена леќа. Еднаш ги имам ставено на очи во фри шоп и не забележав разлика од други очила за сонце со оглед на тоа дека се работи за врста на зелена леќа. Исто така која е разликата помеѓу класични и поларизирани (дали е подобро да бидат поларизирани стакла). Ве молам за помош околу овој модел на наочари.
 
Последно уредено:

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.992
Јас имам два пара со поларизирано стакло. Причата е дека поларизацијата ги задржува рефлектираните зраци од површините околу тебе, снег, вода, пустински песок. Секогаш се поскапи од "обичниот" модел, ама се и понежни некако и гребаниците не се поправаат.
Ако си од Скопје, имаш еден куп продавници, можеш и друг модел со ист тип стакло да видиш како се гледа низ него.
Според мене, купување преку интернет на ваква работа е мачка у вреќа, затоа што си имаат димензии наочариве и треба и да гледаш и да лежат добро на глава и да изгледаш добро.
Ако ти е за градска употреба, неполаризирана, стандардна леќа е чиста работа за мои сфаќања. За спорт, имаш други фирми како Oakley, Julbo, каде што леќите се со голем контраст, многу затемнети и со нив на пример не е препорачливо да се вози исл.
Моделов шо си го стаил е евергрин, го има у секоја продавница, обрни внимание на ознаките од внатрешна страна.
 

Anco

За солун ДА, ЗА срем НЕ
Член од
1 ноември 2011
Мислења
8.603
Поени од реакции
15.403
колку убаво и целосно сте му објасниле во врска со темата и прашањето И ТАКА И ТРЕБА, и тоа како второпостирач, е на како СТАВРО во повеќето теми (бар мој ама и во други каде го тупи со недолични одговори како: ајде умри веќе еднаш, дали се уште не сваќа човекот дека тоа е единствена сигурна работа која и него го чека)
 

STEALTH

God is a DJ
Член од
25 ноември 2011
Мислења
10.619
Поени од реакции
14.353
Според мене, купување преку интернет на ваква работа е мачка у вреќа, затоа што си имаат димензии наочариве и треба и да гледаш и да лежат добро на глава и да изгледаш добро
Oва се решава со пробување на работите во локална продавница пред порачување на истите преку интернет... Наочари, патики и се што зависи од величина, удобност, „лежење“ и тн.
 
Член од
2 септември 2018
Мислења
24
Поени од реакции
10
Не се работи за купување онлајн. Се наоѓам во Берлин од каде што планирам да ги купам, секако оригинал. Леќата не е изработена од пластика, се работи за стакло (crystal lens). Цената на поларизирани им е 120 евра додека на стандардни 92 евра. Вреди ли разликата од 28 евра за поларизирано стакло? И дали може некое појаснување околу G15 леќа (Green Classic). Во продавница навистина неможам да ги почуствувам за 10 мин. на очи. Димензија ОК (47, 50 и 54 односно 50 за мене). Дали некој ги носел подолго време и како е задоволен? Ве молам за мислење. Благодарам
 
F

Flatter

Гостин
Има на битпазар бакви за 100 денари
Оди купи си штом ги има.

Да не се лажеме...

Има голема разлика од наочара од 100 денара и наочара од 2000+ денара. Наочари од 100 денара ќе ги носеш 2 месеца потоа ќе се распаднат, додека пак тие поскапите има да ве служат повеќе од 2 години.

Јас немам Ray-Ban ама ги имам овие преку 4 години и до сега супер ме служаш. Квалитетот е незаменлив.

http://www.polarizedzonnebrillen.nl/Avanglion-sunglasses-AV3119A-flattop-polarized
 

STEALTH

God is a DJ
Член од
25 ноември 2011
Мислења
10.619
Поени од реакции
14.353
Не се работи за купување онлајн. Се наоѓам во Берлин од каде што планирам да ги купам, секако оригинал. Леќата не е изработена од пластика, се работи за стакло (crystal lens). Цената на поларизирани им е 120 евра додека на стандардни 92 евра. Вреди ли разликата од 28 евра за поларизирано стакло? И дали може некое појаснување околу G15 леќа (Green Classic). Во продавница навистина неможам да ги почуствувам за 10 мин. на очи. Димензија ОК (47, 50 и 54 односно 50 за мене). Дали некој ги носел подолго време и како е задоволен? Ве молам за мислење. Благодарам
Друже, јас го имам моделот РБ2140 901 50/22 веќе скоро 2 години. Не се поларизирани. Имам и Aviator и Clubmaster, сите ми се со истата G15 леќа. Нема промашај таму, барем за моиве очи.

Има малку зеленкава нијанса кога гледаш низ нив. Поларизирани се ОК ако претежно ги носиш во околина што дава рефлексија (вода, снег) или ти сметаат општо одблесоци. За низ град се добри и обичните.
 
Член од
2 септември 2018
Мислења
24
Поени од реакции
10
Друже, јас го имам моделот РБ2140 901 50/22 веќе скоро 2 години. Не се поларизирани. Имам и Aviator и Clubmaster, сите ми се со истата G15 леќа. Нема промашај таму, барем за моиве очи.

Има малку зеленкава нијанса кога гледаш низ нив. Поларизирани се ОК ако претежно ги носиш во околина што дава рефлексија (вода, снег) или ти сметаат општо одблесоци. За низ град се добри и обичните.
Фала на одговорот! Јас колку што успеав за два пати по 10 мин. носење (во продавница) приметив дека нема проблем иако сум во затворен простор, се гледа одлично. Единствено ми беше да не има некоја изразена зелена нијанса при носење во различни услови (плажа, снег, низ град и сл.). Дали доколку земам поларизирани ќе изгубам нешто при гледање во нормални услови пр. град или нема да има разлика односно ќе добијам кога сум на плажа или на снег? Инаку го гледам точно истиот модел RB2140 | 901/58 (поларизирани). Зеленкавата нијанса значи не пречи (јас искрено дури и не успеав да ја приметам)?
 

STEALTH

God is a DJ
Член од
25 ноември 2011
Мислења
10.619
Поени од реакции
14.353
The key difference is actually what you use them for.

Light bounces off of reflective surfaces such as glass and water, and also renders colours such as blues and greens a little washed out. Polarized lenses prevent this but there are significant drawbacks:

1. Cell Phone, PDAs, Computer Screens, SatNavs and almost all other portable screens are polarized, which means that when you view them with polarized glasses they can sometimes be rendered black (And thus un-usable).

2. Omitting waves of light on a particular oscillation (polarization is essentially like looking through a Venetian blind) removes that light from your vision. If you are driving for instance, this could present problems as you wont be receiving the full spectrum of information that could be being displayed to you.

Examples:

When I am flying, if another aircraft is in the distance at 3o'clock and the sun is at 10o'clock then the only way I will see the other aircraft is by seeing the sun reflecting off of it. With Polarized glasses all I see is a speck of dark in the distance which is very easy to miss. The light saved me from crashing into the guy. - Result: Never wear Polarized glasses for Flying

When I'm fishing/surfing the glare from the sun bouncing off the water is not only blinding, it stops me seeing what is in the water with any great ease. By blocking the reflected light with polarized glasses I can see through the water as the excess light is no longer visible. - Result: Wear Polarized lenses for water sports.

When it comes to driving I personally don't think that it matters, I have both Ray Ban P and Ray Ban glasses but I stick to the non-polarized ones because I can see my satnav and CD player much more easily without them.
 
Член од
11 април 2012
Мислења
4.264
Поени од реакции
4.665
Не се работи за купување онлајн. Се наоѓам во Берлин од каде што планирам да ги купам, секако оригинал. Леќата не е изработена од пластика, се работи за стакло (crystal lens). Цената на поларизирани им е 120 евра додека на стандардни 92 евра. Вреди ли разликата од 28 евра за поларизирано стакло? И дали може некое појаснување околу G15 леќа (Green Classic). Во продавница навистина неможам да ги почуствувам за 10 мин. на очи. Димензија ОК (47, 50 и 54 односно 50 за мене). Дали некој ги носел подолго време и како е задоволен? Ве молам за мислење. Благодарам
Само што ти објаснил @STEALTH така што види каде најчесто ќе ги користиш и тоа нека ти биде пресудно.
 
Член од
2 септември 2018
Мислења
24
Поени од реакции
10
Само што ти објаснил @STEALTH така што види каде најчесто ќе ги користиш и тоа нека ти биде пресудно.
Точно @STEALTH ми даде убави примери. Заклучно за секојдневна употреба е обично стакло. Поларизирано за одредени услови. Голема благодарност до вас бидејќи за малку ќе купев поларизирани, а сега се предомислив и ќе купам стандардни.
 
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.821
Поени од реакции
2.911
Точно @STEALTH ми даде убави примери. Заклучно за секојдневна употреба е обично стакло. Поларизирано за одредени услови. Голема благодарност до вас бидејќи за малку ќе купев поларизирани, а сега се предомислив и ќе купам стандардни.
Добар избор, јас купив стандардни Реј Бан ClubMaster 51


Sent from my iPhone 6s Plus using Tapatalk
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.198
Поени од реакции
6.999
Здраво. Со оглед дека завршува летото во ЕУ има големи попусти на наочари за сонце. Конкретно сум заинтересиран за Ray-Ban Original Wayfarer. Бидејки не сум голем познавач на наочари за сонце малку ме збунува тоа што го читам дека се со леќа G-15 (Lenses: Green Classic G-15). Ве молам дали може некој што ги има/имал или се разбира да ми објасни како се гледа преку нив со оглед на тоа дека имаат некоја врста на зелена леќа. Еднаш ги имам ставено на очи во фри шоп и не забележав разлика од други очила за сонце со оглед на тоа дека се работи за врста на зелена леќа. Исто така која е разликата помеѓу класични и поларизирани (дали е подобро да бидат поларизирани стакла). Ве молам за помош околу овој модел на наочари.
Ако живееш во Германија, повеќе од 100 евра ќе дадеш само за името Ray Ban и тоа е.

Какви ти се прашањава какво е стаклово? Која е разликата итн???

Овие очила сосе материјали да се произведат чинат 2 евра и плус рејбан е италијанска марка, па сеа ти види каков квалитетен продукт ќе добиеш...

Јас фрлив 200 евра за авијатор со поларизирано и некоја разлика (можеби многу минимална коа не вреди за тие пари) од овие поевтините немам приметено.
 

Invader

I am not in danger, I am the danger!
Член од
17 ноември 2008
Мислења
18.018
Поени од реакции
22.923
Ако живееш во Германија, повеќе од 100 евра ќе дадеш само за името Ray Ban и тоа е.

Какви ти се прашањава какво е стаклово? Која е разликата итн???

Овие очила сосе материјали да се произведат чинат 2 евра и плус рејбан е италијанска марка, па сеа ти види каков квалитетен продукт ќе добиеш...

Јас фрлив 200 евра за авијатор со поларизирано и некоја разлика (можеби многу минимална коа не вреди за тие пари) од овие поевтините немам приметено.
Купи си од ДМ за 3 евра и кулирај си.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom