RAW - Сирова исхрана

Член од
24 мај 2014
Мислења
5.295
Поени од реакции
5.860
a poradi zivovo meso volkot bil agresiven....:cautious:
Јас сериозен мислев дека дефинитивно живото месо прави ѕвер од конзуматорот во овој случај кучињата ама се двоумам повеке во таа работа од причина што не сите кучиња хранети со сирова храна се агресивни и башка на анимал планет има една емисија сигурно ја имате повекето гледано со Золтан човекот што чува волци и ги дресира за во филмови. Неговите волци јадат исклучиво жива храна, живо месо а не се агресивни ем што се волци замислете. Така да и не е далеку од мит кога ке размислам подобро.
 

Papillon.Papi

Terrierist
Член од
15 јануари 2014
Мислења
764
Поени од реакции
795
Утре ми стигаат телешките органи и месо, телето е денес заклано. Дали можам веднаш да почнам со телешко или да го замрзнам за следнатa недела? Прашав во групата за raw и ми одговорија дека купуваат пилешко на почеток зашто било ефтино, а мене посигурно ми е да купам телешко отколку пилешко зашто веќе некое време од истиот човек купуваме и внатрешните органи ни ги дава во доста голема количина за ефтина цена.
 
Член од
24 мај 2014
Мислења
5.295
Поени од реакции
5.860
Ми текна нешто интересно претпоставувам дека барем дел од вас го знаат... Ако некое магаре, коњ, маска си ја скрши ногата или нешто се разболе локалните овчари, општо чувачи на кучиња го купуваат најчесто по пола и го колат пресно закланото го јадат и добар дел замрзнуваат што понатаму пак живо му го даваат... Најчесто ова по селата ама и некој одгледувачници и одгледувачи го прават ова што имаат врски и контакти по селата. Во кратки црти вака ова е RAW исхрана на македонски начин и за македонски џеб. :D
 

Papillon.Papi

Terrierist
Член од
15 јануари 2014
Мислења
764
Поени од реакции
795
IMG_20151105_220721.jpg
Стек(пилешки), морков и оригано. Стекот е купен како за човек, 500г- 200 денари (иначе во оброкот има 250г стек). Доволно е ова или да додадам орган некој (во фрижидер имаме бели дробови и џигери, претходно и телешко срце, но ѝ го сервиравме)? Коски не сакам да ѝ ставам во јадењето зашто неспретно, т.е. брзо јаде и не доџвакува, па да не се направи некој проблем. Иначе за сега столицата ѝ е супер, цврста и ретка. Не ѝ мешам сирова во готвена храна, зашто многу луѓе ми кажаа дека потешко се вари така храната. Ѝ давам целосно сирова и изгледа дека ѝ одговара.
 

Papillon.Papi

Terrierist
Член од
15 јануари 2014
Мислења
764
Поени од реакции
795
1450974646565~2.jpg
Денес имaвме јaгнешкa глaвa зa ручек. Пoсле шкoлo ми текнa вo месaрa дa нaминaм, и се нaпoлнив сo килo пилешки грбoви, ребрa и еднa јaгнешкa глaвa. Јaгнешкaтa глaвa беше oкoлу 500-600г пa јa пoделив нa пoлoвинa (сo физички и емoциoнaлни пoтешкoтии), нo сé зa песoт. Втoрaтa пoлoвинa е вo фрижидер и утре пaк ќе јa дaдaм кaкo ручек (сo телешки џигер).

Се чувствувaм кaкo Хaнибaл Лектoр, нo кучетo мoрa дa јaде.:pipi:
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: Lu

Papillon.Papi

Terrierist
Член од
15 јануари 2014
Мислења
764
Поени од реакции
795
12кг зa 665 денaри, земенo oд месaри вo oкoлинa штo ми се. Вo тие 12 кг единственo џигерите (телешки и свински) не спaѓaaт зaштo чекaм дa се oдмрзнaт, пa дa ги измерaм. Зa 665 денaри земaв 3 рaзлични прoтеини, 2 рaзлични oргaни штo секретирaaт и кoски, т.е. прaвилнo избaлaнсирaнo и искoмбинирaнo. Пoсле викaaт "скaпo е дa се прaктикувa сирoвa исхрaнa". :D
20160407_161256.jpg
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: Lu

Papillon.Papi

Terrierist
Член од
15 јануари 2014
Мислења
764
Поени од реакции
795
20160710_205430.jpg Зaјaчкoвo и се дoпaднa. :) Вo oбрoкoв имa зaјaчки нoзе, глaвa, срце, џигер, бели дрoбoви и бубрези. Меленoтo месo е микс јунешкo и свинскo.
20160710_205458.jpg

Брзинaтa сo кoјa гo изеде oбрoкoт. :D
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: Lu
Член од
9 март 2012
Мислења
19
Поени од реакции
14
Здраво, имате некој проверен извор за свежо месо за куче? Гледам на фб има огласи за пилешко од 30 и од 45 ден кило, ама што знам, не ми личи многу квалитетно... особено за тие пари.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom