R.I.P. Oliver Dragojević

smihajlo

Superposition, Relentless
Член од
11 август 2010
Мислења
3.665
Поени од реакции
4.387
А баш сабајлево го зборевме со татко ми. :place:
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
11.568
Поени од реакции
17.968

RIP, мислам дека човекот се бореше со рак последнава година, еден од ретките пејачи од Екс Ју чија музика ми се допаѓала...
 

Partizanen banditen

Психијатриски случај
Член од
24 август 2016
Мислења
5.453
Поени од реакции
15.990
Еден од ретките кој остана доследен на изјавеното дека нема шанси да настапува во Србија, за што и повише го ценам, него дино мерлин кој тропаше глупости дека никогаш нема да стапне во Србија, а одржа 5-6 концерти после војната. Инаку еден од ретко најдобрите поп пејачи на просторите на еск-Ју. Почивај во мир легендо
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.445
Поени од реакции
11.450
Бог да го прости !!!

https://www.24.mk/pochina-oliver-dragojevikj

Почина Оливер Драгојевиќ

29.07.2018 | 11:08



Познатиот хрватски пејач Оливер Драгојевиќ починал вчера на 71 годишна возраст, по една година борба со ракот на градите.

Веста ја објави „Слободна Далмација“, откако им била потврдена од семејството на Оливер.

Роден во Вела Лука на островот Корчула, Драгојевиќ растел како уличен музичар за туристите, по што завршил музичко училиште во Сплит. Првпат настапил во 1961 година, на Сплитскиот детски фестивал, по што го формира бендот Батали. Во 1970-ите настапувал низ цела Европа, а од средината на оваа декада датираат и неговите први хитови и соработката со композиторот Зденко Руњиќ, кој е автор на песните каок „Романца“ и „Опрости ми папе“.

Во текот на својата карирера Оливер Драгојевиќ објави преку 30 албуми, а настапувал и во Карнеги Хол, Ројал Алберт Хол и сиднејската Опера.

https://kajgana.com/pochina-oliver-dragojevikj

Почина Оливер Драгојевиќ

29. јули 2018 - 9:22

Сплит, 29 јули 2018 (МИА) - Познатиот хрватски пејач Оливер Драгојевиќ починал вчера на 71 годишна возраст, по една година борба со ракот на градите.



Веста ја објави „Слободна Далмација“, откако им била потврдена од семејството на Оливер.

Роден во Вела Лука на островот Корчула, Драгојевиќ растел како уличен музичар за туристите, по што завршил музичко училиште во Сплит. Првпат настапил во 1961 година, на Сплитскиот детски фестивал, по што го формира бендот Батали. Во 1970-ите настапувал низ цела Европа, а од средината на оваа декада датираат и неговите први хитови и соработката со композиторот Зденко Руњиќ, кој е автор на песните каок „Романца“ и „Опрости ми папе“.

Во текот на својата карирера Оливер Драгојевиќ објави преку 30 албуми, а настапувал и во Карнеги Хол, Ројал Алберт Хол и сиднејската Опера.

Оливер Драгојевиќ
7 декември 1947 - 29 јули 2018

Лесна му земја
нека почива во мир

R.I.P. :(
 
Последно уредено:

Skorp

That guy...
Член од
30 јуни 2010
Мислења
1.173
Поени од реакции
2.112


Svirajte noćas za moju dušu dok se ne razdani....

Почивај во мир Оливер.
 

Anco

За солун ДА, ЗА срем НЕ
Член од
1 ноември 2011
Мислења
8.603
Поени од реакции
15.403
Чао Скалинада и Малинконија...
------------
многу екс Ју пеачи отодоа оваа година на иста возраст.Мики,Кемал...
ама и некој генерали,пуковници и потпуковници,за жал на 93-95-98 год.
во што е тајната „Доживети стоту“, а ги има уште близу стотка.
 
Член од
31 март 2013
Мислења
320
Поени од реакции
197
Телеграма со сочувство од премиерот Заев за смртта на Оливер Драгојевиќ
Премиерот Зоран Заев до граѓаните на Хрватска упати телеграма со сочувство за смртта на легендарниот музички уметник Оливер Драгојевиќ.

Изразувајќи сочувство до Владата во Хрватска, Хрватската амбасада во Македонија и обожавателите ширум регионот и светот, Заев во телеграмата наведува дека загубата на Оливер Драгојевиќ е заедничка, но оти неговите музички дела се вечни.


– Загубата е голема и заедничка. Низа генерации растеа и живеejа со песните на великанот на хрватската музика, кој со својата големина ги освои срцата на милиони луѓе од поранешните југословенски простори, но и на Балканот и во светот. Оливер Драгојевиќ физички веќе не е меѓу нас, но безвременската музика и емоциите коишто му ги подаде на светот, е тоа што го направи обожуваниот музичар вечен, исто како и неговото дело. Нека почива во мир познатиот хрватски, регионален и светски музичар, Оливер Драгојевиќ, напиша Заев во телеграмата упатена до амбасадорката на Република Хрватска во Република Македонија, Данијела Баришиќ.

Овај гест е многу невообичаен за шеф на влада да изразува сочуство на друга влада за смрт на пејач. Но во ред, добар гест.
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.992
Еден од ретките кој остана доследен на изјавеното дека нема шанси да настапува во Србија, за што и повише го ценам, него дино мерлин кој тропаше глупости дека никогаш нема да стапне во Србија, а одржа 5-6 концерти после војната. Инаку еден од ретко најдобрите поп пејачи на просторите на еск-Ју. Почивај во мир легендо
И у што е тука големината жити све? Музичари треба да се големи луѓе, над политики, над омрази...

Мене лично ми беше побааги антипатичен као лик и досаден као пејач, ама мислев да не коментирам....додека не го прочитав ова и го видов на вести сега пред малку. Сабајле гледав на истава телевизија како Васил Хаџиманов и Матија Дедич како беспрекорно соработуваат, прво како луѓе, па после како музичари.
Имал овој некој личен мотив тоа да не го праи или белградската публика не го есапела за жив? Што е причата?
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.068
Поени од реакции
78.273
Еден од ретките кој остана доследен на изјавеното дека нема шанси да настапува во Србија, за што и повише го ценам, него дино мерлин кој тропаше глупости дека никогаш нема да стапне во Србија, а одржа 5-6 концерти после војната. Инаку еден од ретко најдобрите поп пејачи на просторите на еск-Ју. Почивај во мир легендо
LoL, кој нормален ги споредува нив двајца.
Каков црн ДиноМерлин...Ме изнасмеја.
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
14.778
Поени од реакции
7.515
Тажен ден за хрватската музика.

Музичка легенда на балканските екс ју простори кој знаеше со песните да не растажи и да не развесели. Ретко ќе се роди некој како него, а неговите песни и како лик ќе се памти многу долго.

Пеач од старата екс ју гарда уметници кој имаше песни со најдобрите текстови што сум ги слушнал. Со еден збор песни ПОЕЗИЈА.

Мене ми беа први цд-а албуми од Оливер кој татко ми ги имаше купено од него и со кој практично се запознав со хрватската и екс ју музика од другите држави.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom