Queen

pcjodamaster

:trololo:
Член од
20 мај 2006
Мислења
4.180
Поени од реакции
127
Друже, немој да ме сфатиш погрешно не те гонам по темиве и не ти водам инает за џабе. Темава ти е катастрофално поставена уште во старт.

Да, во право си Queen се група за која вреди да се пишува. Но, зошто ти не си напишал нешто за нив? Ако ги толку почитуваш, барем ќе си пишал нешто повеќе за нив за да членовите кои се запознаваат со легендиве, да се заинтересираа повеќе за нив.

За групата нешто повеќе. Рок група формирани 1970 во Лондон, од страна на Брајан Меј (гитара), Фреди Меркјури (вокал), Роџер Тејлор (тапани), а година подоцна и Џон Дикон (бас). Тие се убедливо едни од најуспешните британски групи заедно со Zeppelin, Sabbath, The Rolling Stones, The Beatles и неколку други. Со првите два албуми Queen и Queen II, постигнале просечен успех, но со албумот Sheer Heart Attack постигнале успех надвор од Англија. Од тогаш издале над 15 албуми, и дузина албуми во живо/компилации на најдобрите хитови. Досега имаат продадено околу 300 милиони албуми низ светот, а 35 милиони само во С.А.Д. што ги прави едни од најпродаваните групи на сите времиња.

Искрено мислам дека се ненормално добри, и дека се пионери во рок музиката. Брајан Меј е еден од најдобрите гитаристи што го популаризирал користењето на хармонии во рокот. Фреди Меркјури е убедливо најдобар рок вокал икад кој исто го сметаат за многу талентиран текстописец (текстовите не им се многу посебни ама ај).

We will rock you, We are the champions, Bohemian Rhapsody им се едни од најпопуларните песни, но ги има многу повеќе.

Фреди Меркјури умира 1991 од СИДА, а сега останатите членови од бендот настапуваат заедно со Пол Роџерс како замена за Фреди. Искрено ова е еден од најочајните потези во музичката историја, (не ме сфаќајте погрешно и јас сакам да ги видам Квин во живо), но едноставно не е тоа тоа. Фреди е незаменлив вокал и шоумен, едноставно не е интересно без него. Исто како да ги гледаш Зеплин без Џон Бонам, или пак AC/DC без Бон Скот.

Имам плоча од нив, но за жал треба да го поправам грамофонот за да можам да ја слушам.
 

kobnik

Гнетач
Член од
14 јуни 2007
Мислења
211
Поени од реакции
37
Jas Mislev da se zboruva za niv , ne da se uci:)

sto misli za niv...znaci nekoj sto gi slusnal...jas so deka ke objasnam,ako nekoj gi nema slusano nema da bidi kompetenten da komentira:):)

a BRAVOS za podatocive se gleda deka si informiran:):):)i deka gi slusas:)
 
Член од
19 септември 2005
Мислења
5.616
Поени од реакции
179
Секако дека сум ги слушал :)

Bohemian Rhapsody ми е една од најомилените песни на сите времиња...

Queen баш имаат добри песни, кои и ден денес се хитови - We Will Rock You, We are the champions, Killer Queen, Radio Ga - Ga...
 

pcjodamaster

:trololo:
Член од
20 мај 2006
Мислења
4.180
Поени од реакции
127
I want to break free, A kind of magic, Fat Botommed girls, Another one bites the dust (!) се други од хитовите на групава.

Имено, по Sheer Heart Attack сите албуми им се искачиле на прво место. Тоа е веќе успех :)
 

kobnik

Гнетач
Член од
14 јуни 2007
Мислења
211
Поени од реакции
37
E pa zatoa sakav da se pisuva:)Oti iskreno ne poznavam druga grupa sto ostavila takvi himni kako We Will Rock you,We are the champions sto uste kiznaj kolku vreme ke gi ima na Finalinja i Box i sl///
 

pcjodamaster

:trololo:
Член од
20 мај 2006
Мислења
4.180
Поени од реакции
127
Што е битно дали е химна или пак што знам друго. Битна е песната. Плус We will rock you е досадна веќе од сама причина што секоја втора будала која слуша Цеца ја знае песната....
 

Fallen`Angel

Im Gotham's Reckoning
Член од
26 мај 2007
Мислења
5.658
Поени од реакции
75
I Want it All , Flash Gordon i Innendo gi zaboraivte a ...
 

Gadfly Baba

Registered Loser
Член од
20 февруари 2007
Мислења
997
Поени од реакции
21
Што е битно дали е химна или пак што знам друго. Битна е песната. Плус We will rock you е досадна веќе од сама причина што секоја втора будала која слуша Цеца ја знае песната....
Bullshit,поглупаво од ова здравје.Затоа шо тие шо ја слушале Цеца ја знаат песнава тебе ти здосадила,брееее,па бетер од нив си тогаш.

Инаку за Queen само браво ништо друго,Фреди беше што беше,за жал само еден беше.
 

pcjodamaster

:trololo:
Член од
20 мај 2006
Мислења
4.180
Поени од реакции
127
Ја претераа песната веќе превише ја популаризираа. Исто како и Stairway to heaven и Nothing Else Matters. Веќе се досадни и не се оригинални.

Башка кога дозволија да се употреби во рекламата за Пепси ми се смачи ептен...
 

burn84

Говорете Македонски
Член од
4 февруари 2006
Мислења
6.579
Поени од реакции
1.500
Jas Mislev da se zboruva za niv , ne da se uci:)

sto misli za niv...znaci nekoj sto gi slusnal...jas so deka ke objasnam,ako nekoj gi nema slusano nema da bidi kompetenten da komentira:):)

a BRAVOS za podatocive se gleda deka si informiran:):):)i deka gi slusas:)
Ама ти сепак треба да напишеш нешто. Форумот е и за луѓе што не го знаат бендот баш најдобро.

А инаку нема потреба од многу филозофија едноставно музиката не би била каква што е денес да не бил квин.
 
Член од
5 август 2007
Мислења
3.564
Поени од реакции
2.515
Ne procitav deka gi spomnavte Show must go on,You dont fool me,Living on my own,Love of my life itn...:)pozz...Bravo za temava
 
N

Nephthys

Гостин
ми е омилена песна од Queen.Ова е песна со која Фреди Меркјури се збогува од светот и своите фанови.Послем 4 месеци откако е снимен спотот ке почине од сида.
Фреди беше еден и единствен!
R.I.P Фреди!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom