Python - Пајтон

Член од
15 февруари 2012
Мислења
2.675
Поени од реакции
1.805
Некоја работна околина за пајтон каде што може да се извршува за виндоус?

Sent from my SM-G920F using Tapatalk
 

DonExo

Apex
Член од
1 ноември 2012
Мислења
421
Поени од реакции
245
Нешто слабо активна темата за Pythoн, a?
Толку никој ништо не кодира со него, или едноставно не сте заинтересирани за споделување? :D
 
Член од
16 мај 2016
Мислења
319
Поени од реакции
538
Не сме заинтересирани за споделување :D
 

DonExo

Apex
Член од
1 ноември 2012
Мислења
421
Поени од реакции
245
Не сме заинтересирани за споделување :D
Или тоа, или ептен е замрен форумот....
Еве дури и ја сам ја гледам темава после повеќе од пола година.. .)
 
Член од
22 август 2011
Мислења
28
Поени од реакции
16
Луѓе, препорачајте некои добри туторијали за Selenium со Python, за web scraping ? Имам онака основни познавања на Python и неколку изгледани туторијали за автоматско тестирање со Selenium со Javascript...
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
8.417
Поени од реакции
15.321
Луѓе, препорачајте некои добри туторијали за Selenium со Python, за web scraping ? Имам онака основни познавања на Python и неколку изгледани туторијали за автоматско тестирање со Selenium со Javascript...
https://www.udemy.com/selenium-webdriver-and-python/
https://www.udemy.com/selenium-webdriver-with-python/
оди по наслов барај ги на рутракер сигурно ги има, јас научив многу од вакви курсеви на удеми што ги симнувам по рутракер.
 
Член од
10 март 2014
Мислења
832
Поени од реакции
749
Интересен јазик е Пајтон, месецов почнав да го учам гледам нешто слабо котира на форумов.Инаку имам основни познавања во C++, но не навлегов нешто посериозно во јазикот зошто искрено не знам.Факултет немам, одев само една година и таму ги стекнав основите во програмирањето односно во C++.Сега ќе одам all in со Пајтон со slow pace ќе учам полека chapter by chapter па што сака нека биде.А не како со C++, ајде урааа, меѓутоа доста работи научив во него јамки, наредби за разгранување, функции, низи, класи итн.Wish me luck.Го пишам ова за да ми послужи како потсетник за кога ќе ме напдни ниската самодоверба(шо кур бараш ти во програмирање?) да продолжам понатаму а не да играм не лути се човече!
 
Член од
5 јануари 2008
Мислења
2.697
Поени од реакции
2.909
Се префрлам од Ruby on Rails на Python и Django, препораки нешто кој има за убрзам работи, некои битни работи итн од каде да прочитам?
Во план ми е да прочитам Head First Python, па документација па Django да направам некој брз туторијал..
 

DonExo

Apex
Член од
1 ноември 2012
Мислења
421
Поени од реакции
245
Се префрлам од Ruby on Rails на Python и Django, препораки нешто кој има за убрзам работи, некои битни работи итн од каде да прочитам?
Во план ми е да прочитам Head First Python, па документација па Django да направам некој брз туторијал..
Two scoops of Django

општо за python:
Automate the boring stuff
Writing idiomatic python

и заследи го subreddit-ов, ќе најдеш интересни работи повремено.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
8.417
Поени од реакции
15.321
Се префрлам од Ruby on Rails на Python и Django, препораки нешто кој има за убрзам работи, некои битни работи итн од каде да прочитам?
Во план ми е да прочитам Head First Python, па документација па Django да направам некој брз туторијал..
Од книги:

Cheat Sheat:

Видеа и корисни веб страни:

За почеток ѕирни ја основната синтакса на пајтон колку да влезеш во шема:

За од телефон:
 

Петра П.

насмевка
Член од
16 јануари 2008
Мислења
2.456
Поени од реакции
5.482
Дечки, си зедов курс од удеми https://www.udemy.com/course/100-days-of-code/. Супер е организирано и има многу, многу добри рецензии. Сакав да прашам дали мислите дека е добро SQL и R-ко да се учат паралелно или ќе ми се испомеша се?
 
Член од
5 јануари 2008
Мислења
2.697
Поени од реакции
2.909

Kajgana Shop

На врв Bottom