Puzzles

Ibrakadabra

Wimoweh, wimoweh...
Член од
17 јуни 2007
Мислења
1.648
Поени од реакции
690
Прави ли некој слагалици тука??? Ајде пофалете се кој што има направено, кога, колку време, колку парчиња...

Јас имам направено 5 слагалици од по 1000 парчиња.

1. Лондон (мостот)
2. Париз (кулата)
3. Пустина, Сахара ќе да е...
4. Виена (собранието)
5. Стара карта на светот (Golden Edition)

3 од нив се на Ravensburger, 1 e Piatnik и 1 е непозната....


Лондон, Париз и Виена се од оние слагалици што светат во темно, можеби и затоа се купени... А Golden Edition-от е ко металик.

Памтам првата, Лондон, си ја купив у 8мо оделение, и се маткав со неа месец дена, али по малце правев, и памтам ми ја урамуваа 3-4 месеци... Не знам зошто, дали ја растурија, не знам што се деси, ама најискрено толку време стоеше кај нив : ))

Сега (по многу години LOL) уште редам, со девојка ми заедно (боље е многу у друштво) и ги наредивме останативе 4ри.

Забегав јас со објаснувањава... па ајде да чујам дали има пациенти ко мене :P
 

drag43_sexy

вауууУ!
Член од
3 октомври 2007
Мислења
1.349
Поени од реакции
2
Прави ли некој слагалици тука??? Ајде пофалете се кој што има направено, кога, колку време, колку парчиња...

Јас имам направено 5 слагалици од по 1000 парчиња.

1. Лондон (мостот)
2. Париз (кулата)
3. Пустина, Сахара ќе да е...
4. Виена (собранието)
5. Стара карта на светот (Golden Edition)

3 од нив се на Ravensburger, 1 e Piatnik и 1 е непозната....


Лондон, Париз и Виена се од оние слагалици што светат во темно, можеби и затоа се купени... А Golden Edition-от е ко металик.

Памтам првата, Лондон, си ја купив у 8мо оделение, и се маткав со неа месец дена, али по малце правев, и памтам ми ја урамуваа 3-4 месеци... Не знам зошто, дали ја растурија, не знам што се деси, ама најискрено толку време стоеше кај нив : ))

Сега (по многу години LOL) уште редам, со девојка ми заедно (боље е многу у друштво) и ги наредивме останативе 4ри.

Забегав јас со објаснувањава... па ајде да чујам дали има пациенти ко мене :P
сум се мучел долго време да ја направам :uvo:
 

СпаЈдеР

DissentiveMoron202
Член од
1 март 2006
Мислења
3.201
Поени од реакции
52
Гооооолем обожавател на редење слагалки(уште од мал). Но ко мал редев од по 100 парчиња, па потоа поголема слагалка со сестра ми од 500 парчиња наредивме, за потоа да купиме 2 од по 1000(едната беше со мачиња, другата беше со делфини). Онаа со мачињата ја наредивме, а онаа со делфините едвај ја почнавме и уште тогаш изгубивме многу делови :(
Maда тоа беше уште крајот на 7мо одделение, до почетокот на осмо.(сеа сум прва) Од тогаш немам баш редено слагалки. Интересна занимација, ако имаш време. Сеа кога сум у интернат кај би редел таму, ама понатака у животот којзнае...можда пак ќе се вратам на занимацијава :toe:
 

Setsuko

Модератор
Член од
29 јануари 2006
Мислења
6.487
Поени од реакции
5.963
Интересно е, како помала редев вакви ама мали детски сликички, ништо посебно. Потоа имаше еден братучед една со мост, не се сеќавам точно од кој град беше, имаше многу делови и се собиравме повеќе деца и ја редевме кај него дома. Ни фалеа неколку делчиња на крај и не успеавме да ја комплетираме, сме ги изгубиле при редењето. Во секој случај многу занимливо и забавно.
 
Член од
5 февруари 2007
Мислења
10.646
Поени од реакции
13.103
Слагалици правев на времето, многу знаеа да ме смират. Често моите братучетки добиваа од Америка по некоја слагалица и ми ја даваа јас да се замарам. Многу ги сакав оние со многу парчиња.
 

Точкест

I'm Awesome
Член од
25 јануари 2007
Мислења
7.641
Поени од реакции
456
Слагалици правев на времето, многу знаеа да ме смират. Често моите баручетки добиваа од Америка по некоја слагалица и ми ја даваа јас да се замарам. Многу ги сакав оние со многу парчиња.
Исто:) како помал ги правев парче и ептен се радував...сега ми донесоа за роденден една од 1000 парчиња со БИг Бен али дефинитивно сватив дека сум станал ептен живчан и неможам ни да помислам да ја склопувам. Како мал се радував башка по цели денови слободен и местиш по цееееееел ден:) сега почнавме со сестра ми 60 ги споив и почнав да се нервирам:pos: и станав
 

Tonchie

BATTERY +
Член од
15 јуни 2005
Мислења
13.341
Поени од реакции
7.453
Склопувам сложувалки од одамна, имав на времето комплет од 3 сложувалки: Верверичка (500), 3 волчјаци (750) и Тропски остров (1500), не ми текнува од кој производител беа затоа што беа купени многу одамна од татко ми кога бил на шетање низ Германија.

Пред да одам во војска купив замок со чамец во каналчето пред замокот, ама се случија некои работи и заминав во војска пред да ја отвориме кутијата. Кога се вратив
на викенд, сите 1000 парчиња беа сложени :(

Сега за роденден колешките и колегите од фирма ми купија New York Hotels од Ravensburger (2000 парчиња).
Ја почнав денес, ама главата ме боли и баталив, продолжувам утре.
Инаку во склопувањето сложувалки кај мене дома се вклучува целото семејство.
 

GavolRulz

hippopotomonstrosesquipedaliophobia
Член од
23 март 2008
Мислења
12.609
Поени од реакции
11.153
Хахха, како помал сложував слагалици од Снежана и седумте џуџиња =lol
 
Член од
6 април 2009
Мислења
6.146
Поени од реакции
2.985
:pos2: Како помал многу сакав слагалки. Најчесто имав од цртаните филмови тогаш: Том & Џери, Снежана, Црвенкапа и многу други.
 
П

Паган-др

Гостин
BUMP!

Кај можам да најдам флуросцентни пазли? :)

Зборам за тие со +1000 парчиња.
 

Pallatino

Батулец
Член од
29 декември 2011
Мислења
63
Поени од реакции
21
И јас сложувам сложувалки и после си ги урамувам. Ама шо појке гледам по youtube глеам дека луѓе ги сложувет и ги растураат и се прашвам како е нормално. И друго, кај купувате Скопје има негде поголем избор ?
 

Pallatino

Батулец
Член од
29 декември 2011
Мислења
63
Поени од реакции
21
Сложувам една од 2000 од Ravensburger и ми фалат три пазли. Дали можам негде некако да ги порачам само нив ?
 

Tonchie

BATTERY +
Член од
15 јуни 2005
Мислења
13.341
Поени од реакции
7.453
Официјален увозник за Равензбургер за Македонија е Гоблин. Се наоѓаат во ТЦ Буњаковец на кат. Така да би требало во нивниот дуќан да има најголем избор, или пак да ти кажат кај ги имаат оставено најинтересните сложувалки :)

Прачување само три пуцлиња... што знам...
 
Член од
1 декември 2011
Мислења
2.680
Поени од реакции
3.053
Сложувам една од 2000 од Ravensburger и ми фалат три пазли. Дали можам негде некако да ги порачам само нив ?
Остај ги нека ти фалат :)
Убаво е :)

Наредив една, пома немам што марка е, на неа има куќа, многу цвеќиња од ист вид и многу небо. Мислам дека додека ја редев се самоизмачував. 1000 пузли.
Ама убаво е, корисно за тепање време :)

Патем, пошто и јас додека ја редев (ја редев на парчето дрво на кое што сликарите го лепат платното додека сликаат, ah the hell, како се викаше?), ми се растури 3-4 пати, па ми фаќаше прашина од што ја ставав под кревет и после не можев да ја избришам убаво итн...
После ми текна дека е добра идеја да ги лепам пузлите чим им го најдам местото :)
Just an idea :)
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.225
Поени од реакции
78.814
Сложувам една од 2000 од Ravensburger и ми фалат три пазли. Дали можам негде некако да ги порачам само нив ?
Ravensburger имаа порано програма, според која можеш да им се јавиш и да им кажеш од која сложувалка кое парче ти фали и ќе ти го пратат.
Но не верувам дека сеуште тоа го имаат. Мислам дека престанаа со таа пракса одкога почнаа со различни пазли од една иста слика да произведуваат. На пример имат една серија на слика со еден распоред и облик на сложувалките, па потоа друга серија на истата слика, со поинакви по форма пазли.

Остај ги нека ти фалат :)
Убаво е :)

Наредив една, пома немам што марка е, на неа има куќа, многу цвеќиња од ист вид и многу небо. Мислам дека додека ја редев се самоизмачував. 1000 пузли.
Ама убаво е, корисно за тепање време :)

Патем, пошто и јас додека ја редев (ја редев на парчето дрво на кое што сликарите го лепат платното додека сликаат, ah the hell, како се викаше?), ми се растури 3-4 пати, па ми фаќаше прашина од што ја ставав под кревет и после не можев да ја избришам убаво итн...
После ми текна дека е добра идеја да ги лепам пузлите чим им го најдам местото :)
Just an idea :)
Има лепак Ravensburger, кој чини 390 денари (доволен е за околу 4 сложувалки со по 1000 парчиња).
Ја редиш сложувалката на хамер, хартија или било која слична подлога. потоа го нанесуваш одозгора (еднаш-два пати) и го оставаш едно два+ саат, да се осуши. Лепакот навлегува помеѓу спојките на парчињата од направената сложувалка и ја прави компактна, а воедно ја прицврстува на подлогата. После таква кохезивно стокмена ја носиш на урамцвање, без страв дека ќе ти се растури.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom