Problemi so AF Points na Canon XS/1000D

ntb

Член од
29 март 2010
Мислења
14
Поени од реакции
0
Problemot e toa sto AF tockite fokusiraat kako sto treba no crvenoto svetlo koe pokazuva vo koja tocka e fokusirano ne se gleda, epten vo temno moze da se zabelezi. Isto taka ima i crna mrlja koga se gleda preku viewfinderot, a koja ne e ni od objektivot ni od ogledalceto pred senzorot, a ne igra nikakva uloga vo kvalitetot na fotografiite.
Ako nekoj znae do sto e problemot i sto moze da napravam.:toe:

Odnapred blagodara.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.911
Поени од реакции
31.226
Покрај оглеалото внатре има и едно како заматено стакленце на кое се исцртано квадратчињата. Ја би го однел во Генел во Скопје тие да проверат што му е.
Еднаш јас пробав сам да ја исчистам внатрешноста на ДСЛРто... само еднаш и никогаш повеќе
 

pcjodamaster

:trololo:
Член од
20 мај 2006
Мислења
4.180
Поени од реакции
127
Бидејќи DSLR работат на призми со повеќе стакленца, можно е и друго да е фабричко згрешено или нерамно па да ти дава дамки на EVF. Ако се реши тоа, немаш проблеми и со централната точка :)
 
На врв Bottom