Боди билдинг и теретани - прашања, одговори, заблуди, совети...

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.854
Поени од реакции
6.495
Pa normalno e maž da rečeme vo sredni godini da ima malku salce na stomačeto, ne da ima stomačina kako trudna žena vo 9ti mesec, tuku malku stomače ... Porano koga bev detište vo tinejdžerskite godini kako i vo 20te godini na pr. iako jadev se pak bev isušen kostur mi se broea rebrata i stomakot mi beše kako daska, no so tek na godinite čovek se ispolnuva i sega barem ne mi pagjaat pantalonite kako porano, se sekavam ke kupam kajš od pazar i so šajka mu pravev dopolnitelno nekolku dupčinja za da ne mi pagjaat pantalonite, zatoa podobro e čovek da ima malku stomače otkolku da bide kako onie od Etiopija i Sudan !
 
Член од
4 јануари 2020
Мислења
476
Поени од реакции
863
Цена на хормонална слика, некој да има правено? Дали може под ФЗО, или мора приватно? И на кои хормони да обрнам внимание, сакам пред се да направам лично за мене, а потоа да започнам со такмичарски припреми (пред да го контактирам менторот сакам сам да си направам тестирања)...

НЕКОЈ СО ИСКУСТВА?
Колку што знам, анализа на хормоните само приватно иде, фондот не ги покрива, така да најбоље ти е да одиш во некоја приватна. Ни со ред ни со гужви ќе се замараш по болнициве.
 
Член од
22 јуни 2010
Мислења
3.688
Поени од реакции
5.444


Ако имате услови и пари за тип-топ исхрана ова треба да е супер програма за вежбање.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.404
Поени од реакции
34.398
Колку што знам, анализа на хормоните само приватно иде, фондот не ги покрива, така да најбоље ти е да одиш во некоја приватна. Ни со ред ни со гужви ќе се замараш по болнициве.
...аман де, од каде пак ова? или матичната те лаже да не ти даде упат или од лабораторија немаат реагенси и демек хормоните оделе „на приватно“, таман работа да пациентите платат, секое испитување, така и хормоните си има цена се собираат сите цени и се гледа во кој распон на вкупен износ спаѓа таква партиципација и ќе платиш само партиципацијата... да речеме испитување на хормони што приватно би било со цена од 5 000 ден партиципација ќе платиш 700 ден, но никако приватно! :neetaka:
 
A

aleksmkd123

Гостин
Порано бев 110 КГ (пред 2-3 Год) почнав да слабеам/дебелеам со паузи еднаш слегов на 90 па на 85 па пак качив 95,Моментално сум слезен на 79 кг и стомак скоро ич ама имам сало од страните и на грбот како да го скинам? ,Од понеделникот почнав здрава исхрана и јадам по 1500 калории на ден и забрзо почнувам пак в теретана
 
Член од
4 јануари 2020
Мислења
476
Поени од реакции
863
Епа терај така...тежински тренинг вметни, можеби треба само плус 200 калори да си додека вежбаш ама и тоа зависи колку си висок , кој интензитет го тераш на вежбање.
Генерално терај така плус тежински тренинг.
 

Gjoroski

Master in Bodybuilding and Fitness Methods, IFBB
Член од
14 септември 2009
Мислења
1.332
Поени од реакции
998
Нормално е се, што ние самите ќе си го прифатиме и допаднеме ;)
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.514
Поени од реакции
34.557
Screenshot_20200205_175025_com.instagram.android.jpg
За тие што мислат дека се е до стероидите, сепак основата е генетика + знаење (Ли потекнува од билдерско семејство, родителите и двајцата му се профи билдер).
 

Gjoroski

Master in Bodybuilding and Fitness Methods, IFBB
Член од
14 септември 2009
Мислења
1.332
Поени од реакции
998
Ај вака, пред да посегнете по било што, првенствено мора да си поставите цел, што е тоа што посакувате да го постигнете. Безразлика која ќе ви биде целта, времето на раст и развој неможете да го скратите ниту пак да го надополните со било кој производ или лек и негова употреба или злоупотреба. Постојаноста, системот и начинот на вежбање и живеење (тренинг, исхрана, одмор и време) се клучни нешта за ваша телесна промена. Или, можете да ја употребите најдобрата вијагра, ако после тоа си легнете сами и си потонете во длабок сон, никаков ефект од нејзина употреба за други цели (ако целта ви била само подобрување на циркулацијата :) )
 
Член од
11 јануари 2019
Мислења
6
Поени од реакции
1
58кила 181cm 16 години почнав да правам склекови дали би имало ефект на тело и силата пошто немам маса а ми треба сила поради тоа што тренирам кикбокс муаитаи
Мислење
 

Kajgana Shop

На врв Bottom