Боди билдинг и теретани - прашања, одговори, заблуди, совети...

Член од
1 јануари 2010
Мислења
1.908
Поени од реакции
1.412
Немој да си го чепнал салото!
Сакаш жените да мислат после дека си сиромашен и слабо исконгломериран?
Во салото е суштината и есенцијата, на масните киселини и трансаминазите.
Ова се работи добро познати уште од средновековието.
Луј 6ти и Хенри 8ми, не биле за џабе кралеви.
https://fr.wikipedia.org/wiki/Louis_VI_le_Gros
https://en.wikipedia.org/wiki/Henry_VIII_of_England
Жените сакаат сигурност.
Салото е инвестиција во себе, поголема сигурност од тоа - не постои.
Немаш проблем, имаш дар, од универзумот/природата/Господ, што треба да го искористиш.

ПС: Си видел некој добар шофер, камионџија, слаб да е?
Кафанските певаљки, знаат што треба.
 
Последно уредено:
Член од
28 октомври 2014
Мислења
329
Поени од реакции
144
Да само шо во 21ви век, асоцијација за сигурност и статус е да се има изграден физикус. А тоа се прави со квалитетна храна која е достапна за одбраните, додека за рајата е се останато, и пристапот до храна со ниска хранлива вредност е повеќе од лесен :)
 
Член од
4 јануари 2020
Мислења
476
Поени од реакции
863
Почни си во теретана, 3 пати неделно фул боди или upper lower 4 пати неделно. Зголеми на масти, тие ќе те бустаат за да качиш колажа, освен по тренинг само протеин и хидрат. Изостави го кардиото до напролет за да не ти троши калории без потребно.
Многу се битни основните вежби, бенч, мртви дигања и чучњеви, тука ја градиш основата и стабилноста, а со изолационите се оформуваш. И треба да комбинораш хипертрофија и сила во тренинзите.
 

S.L

Желба по титула :D
Член од
1 јули 2013
Мислења
1.848
Поени од реакции
1.284
Пробај да намалиш се од брза храна, секакви сокови(ама баш секакви), алкохол, грицки, благо батали не ти треба тоа.
Префрлисе на цедени скови, смути, здрав начин на подготовка на храната, пази што јадеш, јади со секој оброк некаква салата, вклучи во оброците семиња имаш мал милион, ако си толкав љубител на благо можеш да корстиш црна чоколада, ама глеј и тоа со време да исфрлиш моеш сам да си праеш благо дома... моеш со урми, какао, овес, плус/минус некоја состојка и ќе си направиш одличен десерт која водено ќе ти биде и енергетска бомба, а нема да ти делува лошо. Темава е интересна за зборење и кажување, ама мора да си решиш да скратиш некои задоволства.
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
17.511
Поени од реакции
9.412
Odam vo teretana i vezbam no imam problem so saloto na stomakot mi se poznavaat stomacnite no imam salo na niv takada oblikot ne e bas najdobar sakam da go trgnam toa salo no ne znam kako(ne sum debel samo sakam ostanatoto salo na stomakot da go trgnam)

Јас едно време кога одев на аеробик, се мотав околу стомакот со прозирна фолија...така да, мораш да бидеш физички активен, со акцент на стомачниот предел.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.366
Поени од реакции
38.343
не можеш скроз да го тргнеш, не г гледај батките што се пукаат со стероиди, нормално е малце сало да има кај мужот.
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.854
Поени од реакции
6.495
Што ку*ац теретани меретани, земи движи се, пешачи повеќе километри, работи физички активности, јас стомакот го одржувам т.е. го топам со работа низ двор и низ куќа, океј мора малку и мевче да има мажот со текот на годините нели, инаку никогаш во животот не сум стапнал/влегол во теретана, тоа за мене претставува непотребно потрошено време, пари и физичка енергија, а сите овие нешта може, а и подобро е да се насочат кон други цели и обврски во животот, наместо незнам таму дигање тегови или трчање на онаа движечката лента како ли се вика, па уште и лапање креатини, стероиди како ли ги викаат тие фејк срања бљак ... :D
 
Член од
4 јули 2012
Мислења
507
Поени од реакции
1.770
Почни си во теретана, 3 пати неделно фул боди или upper lower 4 пати неделно. Зголеми на масти, тие ќе те бустаат за да качиш колажа, освен по тренинг само протеин и хидрат. Изостави го кардиото до напролет за да не ти троши калории без потребно.
Многу се битни основните вежби, бенч, мртви дигања и чучњеви, тука ја градиш основата и стабилноста, а со изолационите се оформуваш. И треба да комбинораш хипертрофија и сила во тренинзите.
Фала :) бо план сум од викендов следен на почнам да одам . А за некои додатоци протеини мотеимо има потреба или нема потреба да земам ?
Автоматски споено мислење:

Фала :) бо план сум од викендов следен на почнам да одам . А за некои додатоци протеини мотеини има потреба или нема потреба да земам ?
 
Член од
26 октомври 2016
Мислења
1.903
Поени од реакции
1.365
Здраво живо :) . Имам еден милион прашања ама ај ќе прашам само неколку . Никогаш во животот не сум бил во теретана/фитнес/џим . Е сега вака пред 2 години имав околу 110 килограми и бев така некако огромен па почнав со некои мои диети и со домашни вежби и се мачев мачев така година ипол и сега дојдов до 74 килограми што е могу малце сега сум па многу слаб . Е сега вака како што вежбав дома ,плус трчање два пати неделно по 10 километри и возење на точак по 80 километри три пати неделно , ги ослабив тие кила онака без проблем . Од домашни вежби вежбав склекови секекови вид , кревање на врстило , стомачни сите можни начини , тркало за стомачни исто така имам , клупа за стомачни , тег од 12 килограми , ластици за затегнување и така си вежбам две години и имам направено некаква линија на телото не велам не , ама сега веќе 4 месеци се вртам во круг наместо повеќе да се надградувам на телото јас уште слабеам и тоа ме плаши , а сега јадам премногу ама џабе некако , од страна на овошје јадам се и многу , месо исто така многу ама џабе е , како што бев пред 5 месеци да речам од страна на мускул истио сум и сега дури во минус имам симнато уште некое кило .

Е сега бицепс трицепс имам не сум за жалење, six-pack не е без ич ама слабо се познава најмногу после вежбање , рамената солидни , крилата ептен слабо , градите исто слабо , грбот слабо , долен дел на тело набацани нозете од точак возење :)

Сакам да почнам да одам во теретана
Колку пати неделно е најдобро да одам ? , И дали треба да земам некои тако звани хемии за да забрзам малце со наклавање на мускули оти че се доисушам скрос :) И како/кој вежби да ги комбинирам .

Ако некој ми врати одговор на постов , сакам да прашам и други работи ама за сега доста е да не го должам толку .
Znaci trosis povejke odkolku so vnesuvas.
Zgolemigo vnesot na hidrati i proteini a mastite drzigi na nekoe sredno nivo. Kardio dovolno e dva pati nedelno. Ke si pratis napredok, ako nemrdas navaga, zgolemuvas hidrati za nekoj si 30-50gr. hodrati. Pred trening telesko meso so svinsko so makaroni ili oriz. Odma posle trening 40gr dextroza i za pola sat eden dobar obrok, pileski stek so oriz ili batat. pred spienje edna raka lesnik, fstak, orev ili kikiri. Mozes pred spienje whey vo kombinacia so masti na primer grcki jogurd, lesnik i dozerka whey. Dorucek jajca vareni i 100gr ovez so zamrznato ovosje, banana i malku puter od kikiri.
 
Член од
4 јануари 2020
Мислења
476
Поени од реакции
863
Фала :) бо план сум од викендов следен на почнам да одам . А за некои додатоци протеини мотеимо има потреба или нема потреба да земам ?
Автоматски споено мислење:
Можеш протеин да земеш, за почеток доволно ти е.
 
Член од
25 септември 2016
Мислења
827
Поени од реакции
1.031
Цена на хормонална слика, некој да има правено? Дали може под ФЗО, или мора приватно? И на кои хормони да обрнам внимание, сакам пред се да направам лично за мене, а потоа да започнам со такмичарски припреми (пред да го контактирам менторот сакам сам да си направам тестирања)...

НЕКОЈ СО ИСКУСТВА?
 

EmilijaS

Cat lady
Член од
21 јануари 2016
Мислења
627
Поени од реакции
2.485
Салце е нормално да се има особено ако градбата ти е таква да таму „клаваш“ салце. Во најмала рака шо можиш да напрајш е да продолжиш да вежбаш. Имање добро тело и стомачни без салце е комбинација на здрава исхрана и вежбање. Можиш и да зголемиш број на стомачни, пред и после тренинг шо би ги праел за поќе притисок да ставиш таму. Ама малку салце и не е страшно, можи да се досреди со самото вежбање. Нели кога имаш поќе салце за кратење побрзо оди процес на намалвање него кога имаш малку салце за кратење и горењето оди побавно.
 
Член од
4 јануари 2020
Мислења
476
Поени од реакции
863
Салце е нормално да се има особено ако градбата ти е таква да таму „клаваш“ салце. Во најмала рака шо можиш да напрајш е да продолжиш да вежбаш. Имање добро тело и стомачни без салце е комбинација на здрава исхрана и вежбање. Можиш и да зголемиш број на стомачни, пред и после тренинг шо би ги праел за поќе притисок да ставиш таму. Ама малку салце и не е страшно, можи да се досреди со самото вежбање. Нели кога имаш поќе салце за кратење побрзо оди процес на намалвање него кога имаш малку салце за кратење и горењето оди побавно.
Се сложувам со емилија, исхраната ти е битна да ја прилагодиш...и како што напомена ако сакаш 6 pack abs , дади акцент на стомачни пред и по тренинг!
 
Член од
22 септември 2018
Мислења
189
Поени од реакции
121
Хормонална слика јас само приватно правам (Synlab најчесто). Сега цените малце се поскапи за разлика на пример во Србија. Кога бев пред нова година во Нови Сад платив пола цена од овде кај нас.
 

Gjoroski

Master in Bodybuilding and Fitness Methods, IFBB
Член од
14 септември 2009
Мислења
1.332
Поени од реакции
998
не можеш скроз да го тргнеш, не г гледај батките што се пукаат со стероиди, нормално е малце сало да има кај мужот.
Каква врска имаа сега стероидите со масни наслаги кај просечен вежбач/рекреативец?!
Автоматски споено мислење:

Што ку*ац теретани меретани, земи движи се, пешачи повеќе километри, работи физички активности, јас стомакот го одржувам т.е. го топам со работа низ двор и низ куќа, океј мора малку и мевче да има мажот со текот на годините нели, инаку никогаш во животот не сум стапнал/влегол во теретана, тоа за мене претставува непотребно потрошено време, пари и физичка енергија, а сите овие нешта може, а и подобро е да се насочат кон други цели и обврски во животот, наместо незнам таму дигање тегови или трчање на онаа движечката лента како ли се вика, па уште и лапање креатини, стероиди како ли ги викаат тие фејк срања бљак ... :D
Неможе секој да копа по бавча и да изгледа како Херкулес :) башка, не се кој има бавча за копање.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom