Боди билдинг и теретани - прашања, одговори, заблуди, совети...

storm03m

А.К.А Комплексаш
Член од
9 јуни 2018
Мислења
316
Поени од реакции
337
Член од
4 јануари 2020
Мислења
8
Поени од реакции
4
Мислење за исхрана
Што да се додаде/извади

1 оброк 5 јајца {3 цели 2 белки}
2 250 грама стек, 100 грама кафеав ориз, брукула и мешавина (зеленчук)
3 исто ко вториот без ориз
Последниот оброк е на 2 часа пред вежбање (17 :00)
После тренинг дозерка веј.
Цел: калороски дефицит за посакувана килажа 85кг
Тренинг: 5 тежински и 2 кардио
Искуство вежбачко 6 год активно, 1.5 пасивно.

Пс:
(исхраната од предходно не функционира сега, многу повеќе калории беа а помалце бф. )
 
Член од
26 октомври 2016
Мислења
1.902
Поени од реакции
1.364
Мислење за исхрана
Што да се додаде/извади

1 оброк 5 јајца {3 цели 2 белки}
2 250 грама стек, 100 грама кафеав ориз, брукула и мешавина (зеленчук)
3 исто ко вториот без ориз
Последниот оброк е на 2 часа пред вежбање (17 :00)
После тренинг дозерка веј.
Цел: калороски дефицит за посакувана килажа 85кг
Тренинг: 5 тежински и 2 кардио
Искуство вежбачко 6 год активно, 1.5 пасивно.

Пс:
(исхраната од предходно не функционира сега, многу повеќе калории беа а помалце бф. )
Додај уште еден оброк пред спиење богат со протеини кој се варат поспоро и малку здрави масти,другото ти е ок.
 
Член од
4 јануари 2020
Мислења
8
Поени од реакции
4
Додај уште еден оброк пред спиење богат со протеини кој се варат поспоро и малку здрави масти,другото ти е ок.
Проблем ми се јавува предходно ми беше така, ама качувам килажа и затоа го тргнав, изварка со белки.
У секој случај фала ти
 
Член од
26 октомври 2016
Мислења
1.902
Поени од реакции
1.364
Проблем ми се јавува предходно ми беше така, ама качувам килажа и затоа го тргнав, изварка со белки.
У секој случај фала ти
Зголеми кардио и за две недели ако непадниш на килажа,намали со хидрати.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.514
Поени од реакции
34.557
Мислење за исхрана
Што да се додаде/извади

1 оброк 5 јајца {3 цели 2 белки}
2 250 грама стек, 100 грама кафеав ориз, брукула и мешавина (зеленчук)
3 исто ко вториот без ориз
Последниот оброк е на 2 часа пред вежбање (17 :00)
После тренинг дозерка веј.
Цел: калороски дефицит за посакувана килажа 85кг
Тренинг: 5 тежински и 2 кардио
Искуство вежбачко 6 год активно, 1.5 пасивно.

Пс:
(исхраната од предходно не функционира сега, многу повеќе калории беа а помалце бф. )
Колку време држиш диета и колку пати си држел диети последните години?
Основни совети: фастинг, наутро јаболков оцет со цеден лимон, зелен чај, изброј си калории на се што внесуваш (и маслото во салата и во готвење), смени наместо стек риба, намали ги јаглехидратите, држи го висок протеинот (ќе си направи телото само јх ако му треба преку глуконеогенеза од аминото), кардиото варирај го со HIIT и steady.
 
Член од
25 септември 2016
Мислења
827
Поени од реакции
1.031
Мислење за исхрана
Што да се додаде/извади

1 оброк 5 јајца {3 цели 2 белки}
2 250 грама стек, 100 грама кафеав ориз, брукула и мешавина (зеленчук)
3 исто ко вториот без ориз
Последниот оброк е на 2 часа пред вежбање (17 :00)
После тренинг дозерка веј.
Цел: калороски дефицит за посакувана килажа 85кг
Тренинг: 5 тежински и 2 кардио
Искуство вежбачко 6 год активно, 1.5 пасивно.

Пс:
(исхраната од предходно не функционира сега, многу повеќе калории беа а помалце бф. )
Според ова што си го пишал имаш:
+-140 грама протеин
+-20 грама масти
+-60 грама јгх
Со овие бројки само ќе стагнираш, а можеби ќе појдеш и на ендокринологија за брзо време... Јас во последно време сум голем мрчатор по форумов, но некој мора да биди. Луѓе сватете дека не може туку така да се впуштате во диети, не можете туку така да копирате или измислувате диети... Тука има еден куп фактори кои треба да се испочитуваат, 0.5 кг до максимум 1 кг е нормално намалување на масти за време на дефицит неделно...
Покачи масти и протеини...
 
Член од
4 јануари 2020
Мислења
476
Поени од реакции
863
Според ова што си го пишал имаш:
+-140 грама протеин
+-20 грама масти
+-60 грама јгх
Со овие бројки само ќе стагнираш, а можеби ќе појдеш и на ендокринологија за брзо време... Јас во последно време сум голем мрчатор по форумов, но некој мора да биди. Луѓе сватете дека не може туку така да се впуштате во диети, не можете туку така да копирате или измислувате диети... Тука има еден куп фактори кои треба да се испочитуваат, 0.5 кг до максимум 1 кг е нормално намалување на масти за време на дефицит неделно...
Покачи масти и протеини...
Во право е @Macedonian97 , покачи масти, многу се битни за хормоноте, а ако сакаш да слабееш намали хидрати и не претерувај со протеините.
 
Член од
25 септември 2016
Мислења
827
Поени од реакции
1.031
Во право е @Macedonian97 , покачи масти, многу се битни за хормоноте, а ако сакаш да слабееш намали хидрати и не претерувај со протеините.
Искрено, јас лично се изгорев на овај начин. Мислев дека 75 евра се многу месечно за ментор, но всушност тоа ми се едни од најдобро вложените пари во себеси. Тоа чуда муда по јутуб тоа се е лажно сечено лепено, никој нема да ти ја даде заработката бесплатно, занает кај мајстор се учи долго така е и ова...
 
Член од
4 јануари 2020
Мислења
8
Поени од реакции
4
Според ова што си го пишал имаш:
+-140 грама протеин
+-20 грама масти
+-60 грама јгх
Со овие бројки само ќе стагнираш, а можеби ќе појдеш и на ендокринологија за брзо време... Јас во последно време сум голем мрчатор по форумов, но некој мора да биди. Луѓе сватете дека не може туку така да се впуштате во диети, не можете туку така да копирате или измислувате диети... Тука има еден куп фактори кои треба да се испочитуваат, 0.5 кг до максимум 1 кг е нормално намалување на масти за време на дефицит неделно...
Покачи масти и протеини...
Тоа што мрчиш е во ред, дебата е поента на форум но... Како што можеш да прочиташ од првиот пост не се пуштам туку така не е копирано сечено монтирано туку е исхрана што била практикувана предходно но намалена (предходно имав повеќе јх во 2та оброка и уште еден оброк пред спиење) но сега истата исхрана не функционира бидејќи качувам килажа. Прво намалив јх потоа го скратив последниот оброк но ми изгледа како малце храна/калории а пак качувам килажа. Негде има проблем или нешто грешам
Пс тотално те подржувам за онлајн менторство или тренер.
Фала ви у секој случај ✌
 

tv3

Член од
21 јули 2015
Мислења
2
Поени од реакции
0
Некој да предложи добра книга околу нутриција, прогарми за вежбање во теретана.
Ако има некоја за додавање мускул и тежина уште подобро.
 
Член од
4 јануари 2020
Мислења
476
Поени од реакции
863
Strength Training Anatomy - Frederic Delavier
Многу детално и со илустрации објаснето, сите мускулни групи и начинот на кој треба да се погодат. И комбинации за вежби на stranght and hypertrophy. Ја има во пдф формат на гугл. Стварно добра книга.
 
Член од
4 јули 2012
Мислења
507
Поени од реакции
1.770
Здраво живо :) . Имам еден милион прашања ама ај ќе прашам само неколку . Никогаш во животот не сум бил во теретана/фитнес/џим . Е сега вака пред 2 години имав околу 110 килограми и бев така некако огромен па почнав со некои мои диети и со домашни вежби и се мачев мачев така година ипол и сега дојдов до 74 килограми што е могу малце сега сум па многу слаб . Е сега вака како што вежбав дома ,плус трчање два пати неделно по 10 километри и возење на точак по 80 километри три пати неделно , ги ослабив тие кила онака без проблем . Од домашни вежби вежбав склекови секекови вид , кревање на врстило , стомачни сите можни начини , тркало за стомачни исто така имам , клупа за стомачни , тег од 12 килограми , ластици за затегнување и така си вежбам две години и имам направено некаква линија на телото не велам не , ама сега веќе 4 месеци се вртам во круг наместо повеќе да се надградувам на телото јас уште слабеам и тоа ме плаши , а сега јадам премногу ама џабе некако , од страна на овошје јадам се и многу , месо исто така многу ама џабе е , како што бев пред 5 месеци да речам од страна на мускул истио сум и сега дури во минус имам симнато уште некое кило .

Е сега бицепс трицепс имам не сум за жалење, six-pack не е без ич ама слабо се познава најмногу после вежбање , рамената солидни , крилата ептен слабо , градите исто слабо , грбот слабо , долен дел на тело набацани нозете од точак возење :)

Сакам да почнам да одам во теретана
Колку пати неделно е најдобро да одам ? , И дали треба да земам некои тако звани хемии за да забрзам малце со наклавање на мускули оти че се доисушам скрос :) И како/кој вежби да ги комбинирам .

Ако некој ми врати одговор на постов , сакам да прашам и други работи ама за сега доста е да не го должам толку .
 
Член од
11 јануари 2020
Мислења
1
Поени од реакции
0
Odam vo teretana i vezbam no imam problem so saloto na stomakot mi se poznavaat stomacnite no imam salo na niv takada oblikot ne e bas najdobar sakam da go trgnam toa salo no ne znam kako(ne sum debel samo sakam ostanatoto salo na stomakot da go trgnam)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom