Premier League - Season 2022/23

Кои 2 екипи нема да завршат во топ 4?


  • Вкупно гласачи
    91
  • Гласањето е завршено на .
Член од
26 август 2008
Мислења
554
Поени од реакции
325
А ти како си сигурен дека ја силувал? Од тоа што ми текнува, има аудио кое е грозно, сите ќе се сложиме, каде она вика не, он вика да, дали ја силувал после е прашање. Ние сега може да нагаѓаме. Исто е и со сликите со модриците и раскрварената уста. Тоа не е никаков доказ дека он и ги направил. Ние може само да нагаѓаме. Од друга страна, судот не се замара со нагаѓање, туку со докази и ако има докази, колку и да и плати нејзе да не го тужи приватно, државата ќе го гони кривично. Ако се докаже дека го направил тоа и го осудат, нормално не треба никаква шанса да му се даде. Не е ова Македонија, они од вакви случаи прават примери. Ене ти го Енди Џонсон како пример. Од друга страна го имаш Менди како пример, каде се оцрни играчот, беше во притвор, година, две, изгубени од кариера, со црна дамка каде иако е на крај прогласен за невин, ако остсне во Сити, на секој стадион ќе биде навредуван и понижуван. Треба него да му се даде шанса или штом некоја те обвинибдека си ја силувал, автоматски си крив? Сега ние тука можеме си правиме филмови дека има пари па судот пресудува во негова полза, ама тоа може во банана држави ко нашава.
Ako padne drvo u sumata i nikoj ne go slusne, napravilo li zvuk so paganjeto? Padnato li e ustvari?? A? A bratmi, aj kazim mi sega ti. A hehe

До болдираното прочитав и толку.
Де нека ме банира некој тука на неколку дена да не можам да пишувам, оти ќе одговарам цело време off topic на овакви дегенски размислувања.

Јас би те прашал, дали вака ќе размислуваш ако девојчето е твоја мајка, сестра, ќерка, блиска личност?
 

dantemkd

demon hunter
Член од
5 јануари 2013
Мислења
7.070
Поени од реакции
5.657
Правиш споредба меѓу три сосема различни случаи кои немаат меѓусебна поврзаност. За тоа што се гонеше Гринвуд е противправно и е предвидена и затворска казна. Тоа што го направи Тери можеше да биде сведено само на дисциплинска комисија во клубот односно во репрезентацијата, каде мислам дека му беше одземена капитенската лента. Може и не мора да подлежи на некаква внатреклупска одговорност. Тоа што го направи Гигс нема ама баш никаква допирна точка со светот на фудбалот, ниту е противправно, ниту може да подлежи на некаква одговорност изречена од дисциплинска комисија затоа што немаше инволвирана страна во клубот. Врз база на што ќе го санкционираш? Најблиску до случајот на Гринвуд е овој на Менди или тој на Алвес.

Манчестер постапи правилно што го исклучи од тимот и ја чекаше судската разрешница. Аудиото и сликите долго циркулираа низ медиумскиот простор, стигмата за Гринвуд ќе остане, секогаш е така независно од исходот на судската разрешница. Прашање е дали сака да ја продолжи кариерата, и ако да, каде сака да ја продолжи.
Потпуно ми е јасно дека е тешко кривично дело и ако се докаже дека е виновен треба да оди во затвор.
Не ме разбра наверојатно, не ги оправдувам постапките на Гринвуд затоа и пишав " Што се однесува до Гринвуд ако е ослободен од законот тука ставам точка на тоа, што јас мислам за тоа е друга работа." е сега штом ослободен, немам јас што да се мешам у одлуки од друга држава.
 
Член од
21 мај 2021
Мислења
359
Поени од реакции
758
Каранициве помеѓу фановите на Челзи и Манчестер наликуваат како караниците помеѓу партиските полтрони во Македонија.
Едните почнуваат да релативизираат докази,другите напаѓаат како диви африкански кучиња.

И двата тима се жими куров уствари,ама ако веќе морам да бирам,Челзи мислам дека пак повеќе ќе се издигне над Манчестер со текот на времето.

Манчестер се една голема превара од тим и тоа мислам дека ќе продолжи уште многу долго време.Можеби Тен Хаг донесе надеж,ама на подолг период пак ќе ја посерат.Барем според мене.
 
Член од
1 јули 2012
Мислења
1.906
Поени од реакции
5.356
Ako padne drvo u sumata i nikoj ne go slusne, napravilo li zvuk so paganjeto? Padnato li e ustvari?? A? A bratmi, aj kazim mi sega ti. A hehe

До болдираното прочитав и толку.
Де нека ме банира некој тука на неколку дена да не можам да пишувам, оти ќе одговарам цело време off topic на овакви дегенски размислувања.

Јас би те прашал, дали вака ќе размислуваш ако девојчето е твоја мајка, сестра, ќерка, блиска личност?
Јеби га, не можам да ти помогнам ако читаш, а не дочитуваш, или читаш само тоа што сакаш. Ти тврдиш дека ја силувал на база на аудио од 50 секунди пуштено во јавност, кое е кратено, а трае 15-тина минути иначе. Кое и јас викам дека е грозно, ама за разлика од мене и тебе судот, обвинителството има пристап до многу повеќе информации него ли нас, па на база на тоа и одлучуваат. Ти го дадов примерот со Џонсон, како и еден куп други јавни личности, кои биле осудени за такво дело. Средени држави од такви јавни личности прават примери, не ги штитат.
Како размислувам? Што сметам дека ако го направил делото треба да биде осуден, а ако не ослободен? Ај пошто така сакаш, дали вака ќе размислуваш ако твој син, брат, татко, блиска личност, биде обвинета за силување, ко Менди, повеќе од година-две, е изложена на понижување, осуди, навреди цела фамилија, обвинетиот е во притвор, уништен му е угледот, кариерата, а на крај се испостави дека е невин? А и покрај тоа ќе трпи навреди и понужувања и понатаму.
 
Член од
30 мај 2009
Мислења
9.763
Поени од реакции
22.856
Им уплатија 100 милиони на Украина за тенкови и ракети со кој ќе се убива луѓе за на форум да ти сољат памет за силувачи. #justsaying
Daj ne se glupirajte so vakvi gluposti. Mu platija na klubot, posle tie kako kje gi troshat parite e nivno.
 

ManUtdChampions

Lleyton Hewitt
Член од
5 февруари 2009
Мислења
31.852
Поени од реакции
41.524
Дечкото е ослободен од обвинението, претпоставувам од две причини. Или нема доволно докази, што значи дека можеби и не ја силувал или и пуштил некоја паричка, па оваа самата се повлекла. Ама во овој случај, ако на неа самата не и битно што е силувана и послатки и се парите, тогаш не гледам зошто мене (или бил кој друг фан на фудбалот) би го интересирало.
 
Член од
29 јануари 2015
Мислења
6.741
Поени од реакции
19.589
Дечкото е ослободен од обвинението, претпоставувам од две причини. Или нема доволно докази, што значи дека можеби и не ја силувал или и пуштил некоја паричка, па оваа самата се повлекла. Ама во овој случај, ако на неа самата не и битно што е силувана и послатки и се парите, тогаш не гледам зошто мене (или бил кој друг фан на фудбалот) би го интересирало.
Повлекување на главниот сведок. Тоа е причината за таквата одлука на судот и ослободувањето.

Таа може и да лапнала паричка, самата да се повлекла од случајот, што и да е. Не е ни важно која била нејзината крајна цел, доколку воопшто и постоела.
Единствено важно и многу веројатно точно е тоа што овој се обидел/силувал девојка. Чинот е тој. До утре можеме да креираме различни приказни и алтернативи. И голем дел од фан-базата на Јунајтед, за истиот некако наоѓа оправдание.
Малку е гадно да се чита тоа, вака од страна.

Немој да се залажувате со тој глупав автошовинизам и излитена терминологија на банана држава и само кај нас ова го има мислејќи на Северна, затоа што и те како го има истото и во Британија и и те како нивниот правосуден систем е урнисан и корумпиран.
 
Последно уредено:

ManUtdChampions

Lleyton Hewitt
Член од
5 февруари 2009
Мислења
31.852
Поени од реакции
41.524
Повлекување на главниот сведок. Тоа е причината за таквата одлука на судот и ослободувањето.

Таа може и да лапнала паричка, самата да се повлекла од случајот, што и да е. Не е ни важно која била нејзината крајна цел, доколку воопшто и постоела.
Единствено важно и многу веројатно точно е тоа што овој се обидел/силувал девојка. Чинот е тој. До утре можеме да креираме различни приказни и алтернативи. И голем дел од фан-базата на Јунајтед, за истиот некако наоѓа оправдание.
Малку е гадно да се чита тоа, вака од страна.

Немој да се залажувате со тој глупав автошовинизам и излитена терминологија на банана држава и само кај нас ова го има мислејќи на Северна, затоа што и те како го има истото и во Британија и и те како нивниот правосуден систем е урнисан и корумпиран.
Не знаев дека има сведоци случајов, ама најверојатно е некој близок до оштетената. Што пак наведува на втората опција од мојот претходен пост.

Како и да е, кога излезе обвинението од Јунајтед веднаш го тргнаа од тимот, а и не памтам фановите (барем тука, на форумов) да се бунеа нешто за таквата одлука.

Ние може да утре да дебатираме дели го извршил или не го извршил делото, но се ќе се сведе на претпоставки и субјективни заклучоци. Да не бидам погрешно сфатен, не велам дека не обидел да ја силува (или силувал), според аудиото кое кружеше во тој период, многу веројатно и пробал. Ниту пак ми е нешто посебно гајле за приватниот живот на Гринвуд. Ако треба да лежи затвор - нека лежи, немам проблем со тоа. Ама искрено не гледам причина да му се раскинува договор сега, кога веќе е слободен човек, а не му го раскинаа уште одма кога излегоа обвинувањата.

Крај краева, да не се лажеме, нема да биде ни прв ни последен спортист што правел вакви глупости и се извлекол. Многу често на форумов некој го користеше Коби Брајант како пример во ваквите ситуации, многу слична случка има и со него, па дури и пред затвор бил ако не се лажам. Ама искубал (или си платил), па после прави кариера каква што прави и денеска е едно од најголмите имиња во кошарката.
 

ob1

Член од
7 март 2010
Мислења
8.475
Поени од реакции
22.905
А ти како си сигурен дека ја силувал? Од тоа што ми текнува, има аудио кое е грозно, сите ќе се сложиме, каде она вика не, он вика да, дали ја силувал после е прашање. Ние сега може да нагаѓаме. Исто е и со сликите со модриците и раскрварената уста. Тоа не е никаков доказ дека он и ги направил. Ние може само да нагаѓаме. Од друга страна, судот не се замара со нагаѓање, туку со докази и ако има докази, колку и да и плати нејзе да не го тужи приватно, државата ќе го гони кривично. Ако се докаже дека го направил тоа и го осудат, нормално не треба никаква шанса да му се даде. Не е ова Македонија, они од вакви случаи прават примери. Ене ти го Енди Џонсон како пример. Од друга страна го имаш Менди како пример, каде се оцрни играчот, беше во притвор, година, две, изгубени од кариера, со црна дамка каде иако е на крај прогласен за невин, ако остсне во Сити, на секој стадион ќе биде навредуван и понижуван. Треба него да му се даде шанса или штом некоја те обвинибдека си ја силувал, автоматски си крив? Сега ние тука можеме си правиме филмови дека има пари па судот пресудува во негова полза, ама тоа може во банана држави ко нашава.
Па тоа што има пари не значи дека го потплатил судот, туку дека позадински се спогодил со цурата.
Ако цурата одби да сведочи против него и ја повлече тужбата, како државата ќе го тужи кога главниот сведок одбива да сведочи?
Значи главниот доказ пропаѓа и автоматски и државата нема основ за тужба и затоа судот ги отфрлил обвинувањата.
Ова најлесно ќе се види, ако по оваа постапка Гринвуд покрене негова постапка против цурата за нанесена штета.
Ако поднесе негова тужба, тогаш е невин. Меѓутоа ако не поднесе, тогаш очигледно дека позадински и истурил еден тон пари за она да се повлече.

Нормално, ова нема никаква врска со фановите на Јунајтед.
Нас како фанови не треба да ни биде битно дали он е стварно невин и дали е морално добар човек или не.
Чим е ослободен од судот, тоа е тоа.
Бензема уште е во постапка и чека пресуда за случајот со Валбуена (знам, тотално различни работи меѓутоа и тоа дело подлежи на затворски казни), па мене како фан на Реал апослутно ич не ми е гајле се додека носи титули на клубот.
 
Член од
20 март 2022
Мислења
1.358
Поени од реакции
3.513
Гринвуд веќе со месеци е смирен и пак заедно со девојката…
А Даворче би му дал да го еби, дури и неколкупати за да потпише за Челзи. Ама нема. :kuracc:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom