Premier League - Season 2021/22

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.192
Поени од реакции
195.441
Вие што пишувате дека сте знаеле Нобл дека ќе промаши, добри сте вака? :D Ликот нема промашено пенал 100 години, мислам дека само Левандовски има подобра статистика од него. Нобл што нема промашено пенал од времето на Мојсеј vs лик што нема фатено пенал од времето на Мојсеј и јасно било дека ќе зезне, нема грешка :D
 
Член од
14 април 2012
Мислења
27.949
Поени од реакции
50.427
Ја не памтам дека Нобл било кога во кариерата влегол од клупа да шутира пенал.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.192
Поени од реакции
195.441
Ја не памтам дека Нобл било кога во кариерата влегол од клупа да шутира пенал.
Не ми е муабетот дека влегол, туку дека е непогрешлив. :)
 
Член од
29 јуни 2018
Мислења
2.953
Поени од реакции
4.675
Го гледав и во Интер редовно. Работата е што ете јас скроз различно гледам на тоа и никогаш не ми засметало од напаѓач, секогаш ми било нормално. Во вчерашниот натпревар озбилно во еден момент посакав да им свика на Хаверц и Маунт за лошите топки, наместо да покажува палец, демек добар обид.
Те сфаќам дека тебе не ти сметало во Интер тоа. Исто те сфаќам и зашто не ти смета моментално во Челзи тоа. Полека, има време, 5 натпревари во ПЛ уште нема изиграно Ром.

Во одличен шпиц се претвори Лукаку во Интер, права машина е, 100% од себе дава на терен и баш затоа тие некој лоши страни не му доаѓаат до израз.
Минатата сезона влезе во ужасна форма месец-два, гол неможеше да погоди, и уште се бунеше и дигаше раце и му се дереше на Хакими најчесто.
Човек којшто ти бил директен кривец за изгубено финале ЛЕ - со давање АВТОГОЛ зима и се дере на играч зашто шутирал или зашто дриблал. Човек што блокираше ЧИСТ ГОЛ против Шахтјор и со тоа Интер заврши 4то место во група во ЛШ зима после тоа и се дере за соиграчи и им дига раце, се праи курац и пол.
Никој, ама баш никој не му дигаше раце и не му се дереше на Лукаку кога он ќе утнеше чист зицер, никој не му се дереше коа си даде автогол и го изгуби финалето ЛЕ, никој не му се дереше кога блокираше чист гол против Шахтјор и не кошташе поминување група.

Да, страшно добар играч којшто го ценам многу, многу придонел за Интер и беше еден од главните за освојување на скудето, ама ова со дигањето раце и курчењето и те како не му е оправдано. Особено не му е оправдано кога бара топка дур го маркираат 2ца играчи.

Ќе видиш во тек на цела сезона за што точно зборат тука сите фанови на Интер. Иритира тоа курчење и дигање раце, особено кога и самиот тој играч не го изиграл натпреварот на високо ниво или згрешил/утнал зицер итн. :D
 

Донев

★★
Член од
9 мај 2008
Мислења
34.581
Поени од реакции
50.568
Те сфаќам дека тебе не ти сметало во Интер тоа. Исто те сфаќам и зашто не ти смета моментално во Челзи тоа. Полека, има време, 5 натпревари во ПЛ уште нема изиграно Ром.

Во одличен шпиц се претвори Лукаку во Интер, права машина е, 100% од себе дава на терен и баш затоа тие некој лоши страни не му доаѓаат до израз.
Минатата сезона влезе во ужасна форма месец-два, гол неможеше да погоди, и уште се бунеше и дигаше раце и му се дереше на Хакими најчесто.
Човек којшто ти бил директен кривец за изгубено финале ЛЕ - со давање АВТОГОЛ зима и се дере на играч зашто шутирал или зашто дриблал. Човек што блокираше ЧИСТ ГОЛ против Шахтјор и со тоа Интер заврши 4то место во група во ЛШ зима после тоа и се дере за соиграчи и им дига раце, се праи курац и пол.
Никој, ама баш никој не му дигаше раце и не му се дереше на Лукаку кога он ќе утнеше чист зицер, никој не му се дереше коа си даде автогол и го изгуби финалето ЛЕ, никој не му се дереше кога блокираше чист гол против Шахтјор и не кошташе поминување група.

Да, страшно добар играч којшто го ценам многу, многу придонел за Интер и беше еден од главните за освојување на скудето, ама ова со дигањето раце и курчењето и те како не му е оправдано. Особено не му е оправдано кога бара топка дур го маркираат 2ца играчи.

Ќе видиш во тек на цела сезона за што точно зборат тука сите фанови на Интер. Иритира тоа курчење и дигање раце, особено кога и самиот тој играч не го изиграл натпреварот на високо ниво или згрешил/утнал зицер итн. :D
Не е дека не ми сметало кај Лукаку, општо не ми смета кај напаѓач, дури и мислам дека е добро цело време да бараат топка и да им смета кога не се проиграни, па и кога не биле во добра позиција. Посебно па ако се работи за добар напаѓач кој гарантира голови. Тами цело време се жалеше, при секоја акција кога нема да добие топка правеше кисела фаца и покажуваше кај требало да му подадат, па никогаш не ми сметало. Жиру исто секогаш креваше раце. Не знам, никогаш не сум го гледал тоа така. Лошо би било само да почнат да се расправаат меѓу себе на терен, иначе на секој натпревар нормално ми е да си пререкуваат кога има простор за нешто подобро.
 
Член од
3 февруари 2019
Мислења
2.474
Поени од реакции
4.134
Има право Донев околу Роналдо. Знаеме дека сака често да паѓа во шеснаесетник, па верувам дека и судиите го имаат тоа на ум. Да беше друг играч (пример Рашфорд) во оние ситуации, сигурно еден пенал ќе беше досуден.
 

Топче

Арсеналиста
Член од
18 септември 2010
Мислења
9.071
Поени од реакции
14.155
За тоа третото од Зума, тоа е најмалце пенал.
Роналдо е пола паднат додека дојде во било каков минимален контакт со Зума.

Првото беше со најголеми шанси за пенал бидејќи дефинитивно има контакт, зашто не е свирнато тоа не знам, може дека сакаат да ги елиминираат таквите "изнудени" пенали.
 
Член од
7 декември 2019
Мислења
4.569
Поени од реакции
8.082
Има право Донев околу Роналдо. Знаеме дека сака често да паѓа во шеснаесетник, па верувам дека и судиите го имаат тоа на ум.
Нема што судија да има Наум или Тетка му на Наум!
Ете вчера Еткинсон од имање толку Наум, не му досуди два пенали на Роналдо, оти глумел! Кога дојде ред да суди против тимот на Роналдо, се вртеше се сучеше, како да го испере газот од многу Наум имање, па гледаше ситуација која и на слеп човек му е кристално јасна, дека е пенал! А и ВАР како соучесник, место да отсече играше Шо со рака и точка, не, оди погледај! Ваљда подобра диоптрија има :facepalm:
Најдобро да се суди што се види, од многу наумовци излегуваат само калкулации и компензации, што е најлоша варијанта.
 
Член од
3 февруари 2019
Мислења
2.474
Поени од реакции
4.134
Нема што судија да има Наум или Тетка му на Наум!
Ете вчера Еткинсон од имање толку Наум, не му досуди два пенали на Роналдо, оти глумел! Кога дојде ред да суди против тимот на Роналдо, се вртеше се сучеше, како да го испере газот од многу Наум имање, па гледаше ситуација која и на слеп човек му е кристално јасна, дека е пенал! А и ВАР како соучесник, место да отсече играше Шо со рака и точка, не, оди погледај! Ваљда подобра диоптрија има :facepalm:
Најдобро да се суди што се види, од многу наумовци излегуваат само калкулации и компензации, што е најлоша варијанта.
Ќе го имаат судиите Роналдо нон стоп под радар и ќе форсираат други критериуми за него, тоа ми стана јасно.
Иако вчера во второ полувреме Еткинсон пушти да се игра доста оштро.
 
Член од
7 декември 2019
Мислења
4.569
Поени од реакции
8.082
За тоа третото од Зума, тоа е најмалце пенал.
Роналдо е пола паднат додека дојде во било каков минимален контакт со Зума.

Првото беше со најголеми шанси за пенал бидејќи дефинитивно има контакт, зашто не е свирнато тоа не знам, може дека сакаат да ги елиминираат таквите "изнудени" пенали.
Негово е да свирне ако видел, не е он на терен да спроведува филозофии!
Ако не е во право си има ВАР, ќе се провери. Ако и тие не се слепи при очи како и ти овде! Пола бил паднат, четврт бил паднат:facepalm:
 
Член од
23 август 2010
Мислења
34.460
Поени од реакции
90.629
За тоа третото од Зума, тоа е најмалце пенал.
Роналдо е пола паднат додека дојде во било каков минимален контакт со Зума.

Првото беше со најголеми шанси за пенал бидејќи дефинитивно има контакт, зашто не е свирнато тоа не знам, може дека сакаат да ги елиминираат таквите "изнудени" пенали.
Најмалце беше првото али ајде, Роналдо удри со коленото у играчот на Вест Хем. Значи сакаше да изнуди пенал по секоја цена, направи дриблинг и очекуваше доле дека ќе има контакт па откако играчот на ВХ ја тргна ногата овој со колено го удри него. Не може да биде свирнат пенал ако играчот ја трга ногата и бега од контакт а напаѓачот упорно оди да изнуди контакт и пенал.
 

ManUtdChampions

Lleyton Hewitt
Член од
5 февруари 2009
Мислења
31.153
Поени од реакции
39.126
Најмалце беше првото али ајде, Роналдо удри со коленото у играчот на Вест Хем. Значи сакаше да изнуди пенал по секоја цена, направи дриблинг и очекуваше доле дека ќе има контакт па откако играчот на ВХ ја тргна ногата овој со колено го удри него. Не може да биде свирнат пенал ако играчот ја трга ногата и бега од контакт а напаѓачот упорно оди да изнуди контакт и пенал.
Не знам дали бега ама не е избеган од контакт и е во траекторијата на Роналдо. Класична местенка од пенал, вакви ситуации имало милион до сега. :)

И јас мислам дека првиот беше најмногу пенал, вториот обид беше смешен, а третиот почна да паѓа предвреме ама пак е ситуација во која Зума прави лош старт во 16ник и мислам дека ако Роналдо продолжеше уште чекор-два напред немаше каде да му избега пеналот.

Се сложувам дека во секој од трите случаи од авион се гледаше дека се мести на пенал и само ради тоа не ги доби. Ама и Цоуфал и Зума киксираа со позиционирањето/стартот, Цоуфал му го затвори патот на Роналдо со ногата, Зума направи закаснет клизач во 16ник. Овој насети можност да се намести на пенал и тоа го направи. Пак ќе кажам, спроед мене првиот беше најмногу пенал пошто имаше директен контакт и удар, додека против Зума се гледа убаво дека Роналдо паѓа пред контактот.

Ама еве Донев пушти линк погоре дека во вакви ситуации, односно изнудени пенали, ВАР веќе нема да интервенира. И ради тоа и не се прегледуваше ни една од ситуациите.
 
Член од
16 ноември 2007
Мислења
739
Поени од реакции
1.009
Златна средина, двата беа пенали ама не се досудија затоа што Роналдо одеше на пенал или такаречено не се досудија за инат.
 
Член од
23 август 2010
Мислења
34.460
Поени од реакции
90.629
Не знам дали бега ама не е избеган од контакт и е во траекторијата на Роналдо. Класична местенка од пенал, вакви ситуации имало милион до сега. :)

И јас мислам дека првиот беше најмногу пенал, вториот обид беше смешен, а третиот почна да паѓа предвреме ама пак е ситуација во која Зума прави лош старт во 16ник и мислам дека ако Роналдо продолжеше уште чекор-два напред немаше каде да му избега пеналот.

Се сложувам дека во секој од трите случаи од авион се гледаше дека се мести на пенал и само ради тоа не ги доби. Ама и Цоуфал и Зума киксираа со позиционирањето/стартот, Цоуфал му го затвори патот на Роналдо со ногата, Зума направи закаснет клизач во 16ник. Овој насети можност да се намести на пенал и тоа го направи. Пак ќе кажам, спроед мене првиот беше најмногу пенал пошто имаше директен контакт и удар, додека против Зума се гледа убаво дека Роналдо паѓа пред контактот.

Ама еве Донев пушти линк погоре дека во вакви ситуации, односно изнудени пенали, ВАР веќе нема да интервенира. И ради тоа и не се прегледуваше ни една од ситуациите.
Имаше удар од Роналдо во бутот на играчот на ВХ, за такво нешто да се свирне пенал е СРАМ и резил. Зс третото веќе кажав, да не почнеше да паѓа пред време веројатно ќе добиеше пенал зашо Зума утна и тајминг и интензитет и све. Огромен проблем на педерот му е глумата, ова во Јуве ќе му беа пенали, барем два од трите, а во реалноста ниту едно не е пенал.
 

ManUtdChampions

Lleyton Hewitt
Член од
5 февруари 2009
Мислења
31.153
Поени од реакции
39.126
Имаше удар од Роналдо во бутот на играчот на ВХ, за такво нешто да се свирне пенал е СРАМ и резил. Зс третото веќе кажав, да не почнеше да паѓа пред време веројатно ќе добиеше пенал зашо Зума утна и тајминг и интензитет и све. Огромен проблем на педерот му е глумата, ова во Јуве ќе му беа пенали, барем два од трите, а во реалноста ниту едно не е пенал.
Бутот на играчот на Вест Хем е на патот на Роналдо. Види го видеото од Донев на претходната страна.

Јес да Роналдо замавна со ногата кога удри во него за да издраматизира малку, но факт е дека Цоуфал не беше вратен на време и неговата нога беше на траекторијата на движење на Роналдо.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom