Premier League - Season 2020/2021

Кој ќе биде шампион во сезоната 2020/2021?


  • Вкупно гласачи
    166
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.

Донев

★★
Член од
9 мај 2008
Мислења
35.547
Поени од реакции
52.340
Работата е што ние имаме различна перцепција за ривалство и дерби од нив.

Јас на страната каде што пишував preview-а на утакмици, еднаш за Јунатед-Челзи или така нешто имав пишано дерби и еден колега од Англија одма ме корегираше у стил ова не се смета за дерби кај нас, дербиња се утакмици со локално ривалство. Пиши на Википедија, ќе видиш. :)

Иначе, ти го разбирам потполно муабетов. Еве јас како фан на Јунјатед повеќе сум навивал против Арсенал и (посебно) Челзи, отколку Ливерпул или Сити на пример.
А мора ли да се поклопуваат термините? На пример од ист град ете се дерби натпревари, и јас со секој клуб од Лондон кога игра Челзи го викам лондонско дерби и знаеш дека послабите клубови секогаш даваат максимум во тие натпревари. Ама тоа не ми ги прави ривали клубовите. Ривалство ми е да има некоја историја и омраза помеѓу клубовите/навивачите. Ваљда би додал и доколку два клуба во ист период се борат за титула, иако немаат некоја историја меѓу нив.
 

ManUtdChampions

Lleyton Hewitt
Член од
5 февруари 2009
Мислења
32.410
Поени од реакции
42.664
А мора ли да се поклопуваат термините? На пример од ист град ете се дерби натпревари, и јас со секој клуб од Лондон кога игра Челзи го викам лондонско дерби и знаеш дека послабите клубови секогаш даваат максимум во тие натпревари. Ама тоа не ми ги прави ривали клубовите. Ривалство ми е да има некоја историја и омраза помеѓу клубовите/навивачите. Ваљда би додал и доколку два клуба во ист период се борат за титула, иако немаат некоја историја меѓу нив.
Епа кај нив ривалството меѓу навивачите е главно регионално, како што се и дербињата. Затоа и им се поклопуваат термините. Кај нас не знам како е. :D
 
Член од
8 септември 2008
Мислења
11.834
Поени од реакции
10.147
Топката оди кај што стои Џака, значи Шмајхел не може да се фрли таму и да ја фати, а Џака стои во офсајд кога е удрена топката и се активира.
Нит му пречи на Шмајхел нит се активира

Sent from my Redmi Note 9S using Tapatalk
 
Член од
22 јули 2010
Мислења
32.528
Поени од реакции
81.968
Од фудбалски причини е Дерби на Италија. Интер од секад бил тим што содржел странци у составот доека Јуве имал претежно домашни играчи. Мафијашките игри на Ањели, мешањето у работата на федерацијата и неќутењето на Анџело Морати заради тоа.
60тите години, Јуве имал највеќе домашни а Интер интернационални титули. Пуштање 12 играчи у поле од страна на Јуве, влагање на навивачи у терен и поради тоа имало основа Интер да ја добие службено таа утакмица, директна борба за титула, но поради веќе добро познатиот факт дека Ањели има корења у сите структури у Италија, наоѓаат некое правило и одлучуваат утакмицата да се преигра. Интер во протест искача со дечишта на таа утакмица и губи 9-1.
Во 120 годишна историја наведуваш една причина, една утакмица која што треба да биде основ за дерби и мржња поголема од многу други дербиња?

Неиграњето на двете екипи у Серија Б. До 2006та хехе.
Вистина е дека немате играно у Сериа Б, што не значи дека е било каква причина која треба да се додаде на „листа за причини зошто ова е дерби“.


Од таму почнува и таа омраза на двете екипи и го добива епитетот Дерби на Италија.
Сега гуглав за ова, терминов е даден од новинар во 1967 без некоја посебна причина.

Јуве е прљав низ цела историја, тоа цел свет го знае. Интер никад не ќутел на таквите неправди што резултира и со Калчополи, 5-6 години претходно директната кражба на Интер и дуелот на Роналдо со не ми текнува кое копиле нивно беше, несвирењето пенал, а у следната акција непостоечки пенал за Јуве.
Ми текнува на ситуацијата, од еден до друг 16ник 30 секунди разлика, јасно ми е ама пак, тоа не ги прави толку големи ривали. Интер е вечно единствениот што не молчел против неправдивте од Јуве во Италија?

Гадното јувенташко вреѓање на починатиот Џакинто Факети, легенда не само на Интер, туку и на цела Италија.
Нашето повикување на Хејсел.
За жал, ден денес имаш морони и во Англија кои пеат за Хејзел, Хилсборо и Минхен. Не е тоа ривалство, тоа е лоботомираност. Имаш и на форумов морони кои што го зборат тоа. Имаш ти и во МКД кога битолчани пеат „да се врати 63та“, што е дебилизам и кретенизам.

Не знам од кај дојде у прв план Манчестер-Ливерпул. Може погрешно се изразив со тоа да се бореле за титули истовремено. Ама пак немаат фудбалско ривалство, све почнало од таа индустрија и омразата на градовите односно луѓето у градовите. И сега ова ваљда е исчезнато пошто се поминати 100 години. Манчестер има створено фудбалско ривалство со Челзи и Арсенал, па и Сити. Ливерпул со Арсенал на времето и еве сега со Сити.
Повеќе алудирав на Ливерпул-Евертон и Арсенал-Тотенхем, и по 90ти пат Милвол-Вест Хем.
Па тоа ти зборам, дека ривалството почнува многу порано, пред самиот фудбал и после тоа се пренесува во фудбал. Верувај, вреди да одвоиш 30тина минути и да го изгледаш видеото што ти го прати Рики, ќе сфатиш до каде оделе со рилваство. Мртви британци, ништо не знаеле, па кога оделе на утакмици во Европа, ќе видат некоја мода и ќе ја донесат во град, па после се курчеле со „ние ви покажавме вака и така да се облакате а не ко сељаци“.


Ок е све ова што го викаш ама не живееме у Англија и немој да ми кажеш дека Евертон е некој ривал за тебе и ти со нетрпение и нервоза глеаш Мерсисајд дерби кое плавите никад у живот го немаат тепано.
Англичаните си имаат свои дербиња нормално кои локалците си ги гледаат со други очи. Секаде има такви дербиња само не се медиумски хајпани ко Милвол-Вест Хем и Сандерленд-Њукасл.
Манчестер и Лидс створиле ривалство на времето и ова може е дерби за луѓето што живеат во Манчестер и Лидс ама некој во Македонија или надвор од Англија да го глеа ова ко дерби, никад.
Евертон лично за мене не е ривал, не се тресам кога играме против нив ама не можам да му кажам на некој што живее во Ливерпул кој му е ривал и кого најмногу треба да мрази, според мене :)
Сите си имаат свои дербиња, во секоја држава, секој град. Што повеќе клубови, тоа повеќе дербиња.

И во Италија има екипи што освојувале титули на времето, Торино и Џенова се екипи со највеќе титули после тројкава ривали. Торино своевремено бил и најдобра екипа у Италија. И ова си е градско дерби на Торино, ама никого у светот не го боли кур за тоа и никој не го ни спомнува.
Џенова-Сампдорија градско дерби, Киево-Верона исто, Рома-Наполи, сицилијанските дербиња, итн.
Се сложувам, скроз си во право, пишав и погоре. Имаш милиони дерби натпревари низ светов ама како што пиша и Инглориус, во моментов најголемо дерби е она кое што ќе привлече најмногу внимание (пари). Реалноста е таа, во неа живееме. Ти сакаш Интер да биде клуб со најмногу навивачи, нормално. Да дојде до тоа, тој клуб, тие навивачи ќе диктираат кое е за нив најголемо дерби.

Искоментирав само ради тоа што англичаните се познати по тоа што си го преценуваат своето па така и овие неколку дербиња што ги спомнав а уствари у секоја држава има по неколку такви исти кои никој не ги спомнува пошто немаат тежина.
Факт е ова, секогаш биле такви. Знаат да си ја продадат приказната на „ние сме посебни, ние вредиме, вие сте срање“.

Фудбалски гледано, Јувентус-Торино е поголемо градско дерби од сите англиски градски дербиња.
Палење столчиња на Деле Алпи у (ваљда беше) 2003та од навивачите на Торино не треба да значи дека е поголемо фудбалско дерби од сите англиски граЦки дербиња, така да лец агри ту дисагри :D
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Факт е ова, секогаш биле такви. Знаат да си ја продадат приказната на „ние сме посебни, ние вредиме, вие сте срање“.
А кој е крив на управите на другите лиги што не знаат да скоцкаат и да продадат сторија? 2020 сме, не сме 1990. Скроз истото може да го направат и тие, барем денес е лесно, плати некоја маркетиншка агенција.

Истото го кажав и за документарецот од Тотенхем, може е cringeworthy тука на форумов и се смееме ама не е наменет за нас, наменет е за куп Азијати, Американци итн. со куповна моќ кои ќе наседнат и ќе го голтнат и ете ти фан база и покриеност.
 
Член од
22 јули 2010
Мислења
32.528
Поени од реакции
81.968
А кој е крив на управите на другите лиги што не знаат да скоцкаат и да продадат сторија? 2020 сме, не сме 1990. Скроз истото може да го направат и тие, барем денес е лесно, плати некоја маркетиншка агенција.

Истото го кажав и за документарецот од Тотенхем, може е cringeworthy тука на форумов и се смееме ама не е наменет за нас, наменет е за куп Азијати, Американци итн. со куповна моќ кои ќе наседнат и ќе го голтнат и ете ти фан база и покриеност.
Добро ние на Балкан сме ултра интелегентни и никој ништо не може да ни продаде, не може ништо да ни пројде :D
 
Член од
28 март 2015
Мислења
5.428
Поени од реакции
11.336
Абе џабе видеа, слики, глупости, на "стручњациве" тешко ќе му објасниш.
Послем 100пат барајќи неправда таму кај што не постои веќе нема да веруваме и да имало неправда.
 

dragonsky

Hate leads to suffering
Член од
25 декември 2010
Мислења
42.893
Поени од реакции
84.261
Типична англиска текма :D :D

1603737843972.png
1603737854043.png
Автоматски споено мислење:

Бале пак на клупа

И како бе вака ги јебат Тотенхем со распоредиве, денеска на гости со Барнли, у четврток веќе имаат натпревар во Белгија,, а во недела дуел со Брајтон, па следниот четврток гостување во Бугарија, па во сабота дуел со ВБА

Па ова ни Пеп не би го издржил со дубината што ја има, камо ли овој Спарс
 
Последно уредено:
Член од
24 октомври 2014
Мислења
2.803
Поени од реакции
2.446
Типична англиска текма :D :D

Прегледај го приврзокот 271876
Прегледај го приврзокот 271877
Автоматски споено мислење:

Бале пак на клупа

И како бе вака ги јебат Тотенхем со распоредиве, денеска на гости со Барнли, у четврток веќе имаат натпревар во Белгија,, а во недела дуел со Брајтон, па следниот четврток гостување во Бугарија, па во сабота дуел со ВБА

Па ова ни Пеп не би го издржил со дубината што ја има, камо ли овој Спарс
Па истото важи и за другите што играат ЛШ, ЛЕ
 

dragonsky

Hate leads to suffering
Член од
25 декември 2010
Мислења
42.893
Поени од реакции
84.261
Па истото важи и за другите што играат ЛШ, ЛЕ
Па и не баш

Тотенхем:
Понеделник
Четврток
Недела
Четврток
Сабота

Челзи:
Сабота
Среда
Сабота
Среда
Сабота

Сити:
Сабота
Вторник
Сабота
Вторник
Недела

Јунајтед:
Сабота
Среда
Недела
Среда
Сабота

Ливерпул:
Сабота
Вторник
Сабота
Вторник
Недела

Денови без меч меѓу мечот од ова коло и паузата за репрезентации:

Челзи: 11 денови
Сити: 11 денови
Јунајтед: 10 денови
Ливерпул: 11 денови
Тотенхем: 8 денови



А еве другите за ЛЕ:

Арсенал:
Недела
Четврток
Недела
Четврток
Сабота

Лестер:
Недела
Четврток
Понеделник
Четврток
Недела

Арсенал: 9 денови
Лестер: 10 денови
Тотенхем: 8 денови

Тотенхем имаат најмалку, а притоа гостуваат во двата меча во ЛЕ, за разлика од Арсенал и Лестер.
Лестер игра еден дома, еден на гости.
Арсенал ги игра двата ЛЕ мечеви на домашен терен.
Автоматски споено мислење:

Не ги бранам Спарс нити ги напаѓам ФА, јбг, корона и се тоа..ама можеби можело подобро...
 

Донев

★★
Член од
9 мај 2008
Мислења
35.547
Поени од реакции
52.340
Не ги бранам Спарс нити ги напаѓам ФА, јбг, корона и се тоа..ама можеби можело подобро...
Скај и БТ одредуваат ако не се лажам. Не им е гајле кој кога игра во Европа.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom