Premier League - Season 2019/2020

Кој ќе биде шампион 2019/2020 во ЕПЛ?


  • Вкупно гласачи
    274

ziak92

Weezy
Член од
21 ноември 2007
Мислења
9.586
Поени од реакции
7.047
За иницијативата споменав уште во првиот пост. Нормално дека ќе постои, но секако дека е детерминирана од состојбата со пандемијата. Тоа ,,ако", ептен е тенко. Скоро невозможно.

Е сега, ако веќе маштариме, ќе се навратам на твојата поправедна замисла за доигрување на сезоната.
На папир коректна, во пракса прекомплицирана за остварување.
Ќе настане каша-попара, што доаѓаме до мојот втор пост на темава за пореметување на плановите и распоредите на ФИФА и УЕФА, проектирани за следниве, еве карикирам, најмалку пет години.
Не за џабе Англичаниве малку по малку ги суспендираат понискиве лиги, а Ла Лига, Бундес и Сериа А одат во правец на целосно поништување на сезоните.

Незавидна положба за секој актер во фудбалов. Како и да ја свртиш, заебан си до коска.
Ова е и вонредна состојба во фудбалот. Тековнава сезона е под сериозен прашалник. Дали ќе има услови за почеток на следна сезона е прерано да се зборува, но ете во надеж дека почетокот на следната сезона би бил во нормални услови, дискутираме за евентуални поправедни сценарија во кој губитниците би биле од мали размери, дури и најмали.

Ваквиот формат би имал еднократна употреба само за следната сезона. Дека би настанала каша-попара не верувам затоа што разликата се само дополнителни 2 натпревари кои би можеле да се одиграат по форматот на ЛЕ, со воведување на 1/16 финале наместо сегашното 1/8 финале. И би се одиграле неделно во пар со ЛЕ. На пр. наместо во една недела (вторник/среда) да се играат 4 дуели од 1/8, а во друга недела (вторник/среда) останатите 4 дуели од 1/8, па пауза од една недела, па реваншите по истиот принцип, вака по принципот на ЛЕ би се одиграле во една недела (вторник/среда) сите 16 дуели од 1/16 финале, а во наредната недела би се одиграле реваншите.

И онака многу менаџери го коментираат Карбао Куп како натпреварување кое ги троши играчите дополнително, клубовите од ПЛ би биле поштедени од тој куп само за следната сезона.
 

dragonsky

Hate leads to suffering
Член од
25 декември 2010
Мислења
37.733
Поени од реакции
73.529
Најдобро решение е да ја продолжиме корнава до март 2021, и тамам тогаш да продолжи сезоната, и ете, ќе има време и за ЛШ и за ЕП и све, само ќе ја скокнеме следната сезона :toe:
 

Freddy Krueger

The Dream Master
Член од
18 март 2009
Мислења
1.976
Поени од реакции
1.519
Знам дека моменталнава ситуација е забегана и секој од нас на момент барем помислува дека ова никогаш нема да заврши, но сепак кога посмирено ќе размислиш сеуште сме март и многу пати може да се изменат нештата во следниве недели. Се надевам дека ќе најдат некој лек што делува, дека топлото време ќе го забави вирусот и дека карантинот ќе даде резултат. Последново засега не функционира во Италија, што сите веројатно не плаши, дали е вистинска мерка тоа. А карантинот не ќе може да трае уште долго, ќе крахира светската економија, а и самите луѓе не ќе можат да издржат повеќе од еден-два месеци затворени. Крај краева ако не се среди состојбата до јуни, ќе се премине на колективен имунитет, но јас искрено се надевам дека ќе се среди.
100% Agreed
Малце е глупо да се секираме за спорт во ваква тешка состојба, ама спортов некако ми дава надеж, дека ако почнат со подготовки и игри, тоа е знак дека се враќаме во нормала. Ама како што пиша, мислам дека ова никогаш нема да заврши.. :ROFLMAO: :popce::toe:
 

dragonsky

Hate leads to suffering
Член од
25 декември 2010
Мислења
37.733
Поени од реакции
73.529
Имаат план за 'црно' сценарио од ФА?

Еве првлното позитивно сценарио беше до 30ти Јуни да се заврши, ама еве сега рекоа дека тоа и не е толку битно.

Што е црното сценарио?


Што ако лигата не може да заврши до средина на Август на пример?
 

ManUtdChampions

Lleyton Hewitt
Член од
5 февруари 2009
Мислења
29.871
Поени од реакции
35.065
Имаат план за 'црно' сценарио од ФА?

Еве првлното позитивно сценарио беше до 30ти Јуни да се заврши, ама еве сега рекоа дека тоа и не е толку битно.

Што е црното сценарио?


Што ако лигата не може да заврши до средина на Август на пример?
Чек да ги прашаме, па ќе ти кажеме. :icon_mrgr:
...знаеме колку и ти, ваљдља. :D
 

ManUtdChampions

Lleyton Hewitt
Член од
5 февруари 2009
Мислења
29.871
Поени од реакции
35.065
Од Вест Хем имале 8 души со симптоми.
 
Член од
7 декември 2019
Мислења
1.102
Поени од реакции
1.707
Од Вест Хем имале 8 души со симптоми.
Така да пиши пропало! Нит ќе ја завршат сезонава, нит ќе почнат на време со следната! Тек ќе се појавуваат случаи и најверојатно дека во Април-Мај во секој клуб ќе има по 7-8 души позитивни :(
 
Член од
16 ноември 2007
Мислења
2.868
Поени од реакции
1.875
Член од
14 април 2012
Мислења
24.737
Поени од реакции
39.113
Сите сакаат да се доигра, но се зависи од вирусов. Во моментов, се е на wishful thinking базирано.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
81.159
Поени од реакции
181.260
Доигрување на сезоната оди во прилог на сите (освен Тотенхем :P) ама ФА не може да носи сама вакви одлуки. Ако некои од фудбалериве баш тогаш го носат вирусот и го испорашират меѓу себе, тогаш уште поголема беља ќе се случи, некој може и во затвор да иде.
 
Член од
16 јануари 2013
Мислења
2.100
Поени од реакции
2.980
Демек официјално од весхем 8 коронисани.

Колку и да сакаат да се доигра ова чудо, колку и да изгубат пари, во Британија тек треба да станува полошо па според мене моментално до крај на јуни јули нема да има услови за тоа.
 
Член од
5 март 2018
Мислења
5.947
Поени од реакции
5.266
https://www.liverpoolecho.co.uk/sport/football/football-news/premier-league-complete-season-behind-18000479

Наводно новиот план гласи сезоната да се доигра без публика во Јули, во период од 4 до 6 недели.

Колку е изводливо, никој не знај.
Лето, вода, пиво, фудбал, уште короната да ја снема и "dreams really come true" ќе испадни работата :)
 
На врв Bottom