Premier League - Season 2019/2020

Кој ќе биде шампион 2019/2020 во ЕПЛ?


  • Вкупно гласачи
    280
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
16 ноември 2013
Мислења
8.565
Поени од реакции
13.895
Ќе се толерира едноставно, неколку цм нема да му донесат предност на никого. Плус треба да се гледаат стапалата само, со нив се трча, а не со глава, рамо.
Автоматски споено мислење:

@Спојлер во иста секунда :D
 
Член од
22 јули 2010
Мислења
32.528
Поени од реакции
81.968

Sent from my JSN-L21 using Tapatalk
Види го Венгер, смарт-кежуал си се облекол, да не кажам дотерал и од друга страна Јургенаторот, уште апостолки му фалат :D
 

Invader

I am not in danger, I am the danger!
Член од
17 ноември 2008
Мислења
18.018
Поени од реакции
22.923
Ама пак е тоа субјективно :)
Биди си ти субјективен, никој не ти брани. Има луѓе таму што се платени, да не гледаат субјективно.
Еве ти два примера, занемари ги цртиве и кажи ми твое објективно/субјективно мислење која слика е офсајд, која не е?






Ваквите проблеми се решаваат во рок од 20 секунди. Не се потребни 5 минути гледање на повторени снимки.
 
Член од
22 јули 2010
Мислења
32.528
Поени од реакции
81.968
Биди си ти субјективен, никој не ти брани. Има луѓе таму што се платени, да не гледаат субјективно.
Еве ти два примера, занемари ги цртиве и кажи ми твое објективно/субјективно мислење која слика е офсајд, која не е?






Ваквите проблеми се решаваат во рок од 20 секунди. Не се потребни 5 минути гледање на повторени снимки.
Во ред, се слагаме, едната е очигледна другата не е, но што правиме кога очигледната слика нема да биде толку многу очигледна? Ајде тогаш и гол лајн технологијата да ја гледаме на начин на очигледно поминување на топката на гол линија и неочигледно? :)
 

Invader

I am not in danger, I am the danger!
Член од
17 ноември 2008
Мислења
18.018
Поени од реакции
22.923
Во ред, се слагаме, едната е очигледна другата не е, но што правиме кога очигледната слика нема да биде толку многу очигледна? Ајде тогаш и гол лајн технологијата да ја гледаме на начин на очигледно поминување на топката на гол линија и неочигледно? :)
Пишав веќе ако не е очигледно = не е офсајд.
Почна да мешаш баби и жаби, гол лајн технологијата е перфектна и нема теорија да дојде до грешка.
 
Член од
24 октомври 2014
Мислења
2.803
Поени од реакции
2.446
Биди си ти субјективен, никој не ти брани. Има луѓе таму што се платени, да не гледаат субјективно.
Еве ти два примера, занемари ги цртиве и кажи ми твое објективно/субјективно мислење која слика е офсајд, која не е?






Ваквите проблеми се решаваат во рок од 20 секунди. Не се потребни 5 минути гледање на повторени снимки.
Мене па првава слика ми личи ко да не се паралелни линииве (офсајд со 16тник) :D
 
Член од
22 јули 2010
Мислења
32.528
Поени од реакции
81.968
Пишав веќе ако не е очигледно = не е офсајд.
Почна да мешаш баби и жаби, гол лајн технологијата е перфектна и нема теорија да дојде до грешка.
Не можеш да мериш офсајд по тоа дали е очигледен или не е затоа што она што за тебе е очигледно за мене не е и обратно. Плус, многу битна работа, јас и ти коментираме а никогаш не сме ни биле линиски судии, за да знаеме што всушност е а што не е очигледно. И секако, најбитна работа, ти стави слика од милиметарски офсајд и офсајд за кој не ти требаат очи да го приметиш а верувам си сведочел на многу помали офајсд ситуации кои се свиреле и без ВАР, што можеби во ситуацијава ти би ги претставил како неочигледни.
 
Член од
23 ноември 2011
Мислења
14.322
Поени од реакции
32.862
Фала богу му текнува на некој дека умира играта од цепидлачни правила, ама пак ќе се јави проблем, каде ќе е границата на clear daylight, тоа што за едни ќе биде повеќе од јасно пак ќе биде оспорувано од други
 
Член од
8 септември 2008
Мислења
11.834
Поени од реакции
10.147
Види го Венгер, смарт-кежуал си се облекол, да не кажам дотерал и од друга страна Јургенаторот, уште апостолки му фалат :D
Хахах пицнат е Стариов уште тинејџерки бркат :D
И бели чорапи на апостолки хахах

Sent from my JSN-L21 using Tapatalk
 
Член од
22 јули 2010
Мислења
32.528
Поени од реакции
81.968
Фала богу му текнува на некој дека умира играта од цепидлачни правила, ама пак ќе се јави проблем, каде ќе е границата на clear daylight, тоа што за едни ќе биде повеќе од јасно пак ќе биде оспорувано од други
Тоа е најголемиот проблем, како ќе дефинираат што е очигледно.
 
Член од
23 август 2010
Мислења
38.157
Поени од реакции
107.587
Колку лесно аборавате :D..Сити пред две сеони во 20 кола имаше 19-1-0 скор со 18 победи со ред..само со Евертон имаа едно нерешено во второ коло .
Normalno Stefan-sramKobe ja imase 1 taa utakmica. Bi si odzemal pravo na zivot realno...
Автоматски споено мислење:

Inace fudbalot e igra so moznost za otstapki, ete primer sudisko prodolzenie se dava spored slobodna procenka na sudijata, ne se stopira vremeto pri prekin itn itn. E sea, gol linija tehnologija e odlicna rabota, si ima saat sudijata, ako svirne deka e gol pozdrav i se najdobro, nema sansi za utka. Druga stvar e VAR i ofsajdite, spored mene se cepidlaci premnogu, se crtaat linii, sinusi, tangenti, kosinusi, se secka igrata bez potreba. Ubavo pisa Invader, zosto golot na Mane go gledaa 10 minuti? Sram me fati iskreno, uste od prvata snimka se vide deka ne e raka...

Isto za ofsajdite, namesto da crtaat linii, da zamaraat, povleci edna debela linija i pozz, a ne vaka millimetri od vrvot na kopackata ke merime. Sea da ne se razbereme pogresno, ofsajd e ofsajd, ama kako sto rekov fudbalot ne e tenis, kosarka ili odbojka, sportovi kade se stopira vreme, se merat milimetri, se racunaat sekundi, se gleda apla sekoj takov moment, nego naprotiv, igra na margini i otstapki.
 
Последно уредено:
Член од
7 јули 2013
Мислења
1.462
Поени од реакции
9.180
Супер е ВАР, само во Англија не знаат или не сакаат правилно да го користат. Не се проблем само оние милиметарски офсајди кои што се прегледуваат само во Англија. Главниот проблем е тоа што судијата не може да гледа на монитор и да преиспита своја одлука. Не може ВАР да одлучува дали некој старт е за црвен или пенал место главниот судија. Поентата на ВАР (Video ASSISTANT Referee) е да му дојави на главниот судија нешто што тој самиот не го видел или немал добра положба за гледање, па потоа тој самиот да одлучи дали некој старт е за црвен или некој фаул е за пенал и слични работи. Судиите во ВАР собата се асистенти баш како линиските судии и не смеат да носат одлуки наместо главниот судија.

Само во Англија употребата на ВАР е катастрофална. Дали судиите се до толку катастрофални или намерно не сакаат да го користат правилно само за да им дадат муниција на оние коишто се против ВАР, тоа не знам, ама некако ми делува повеќе накај второто.
 

Syn

https://www.youtube.com/watch?v=zBkuNpgACH0
Член од
23 декември 2007
Мислења
29.234
Поени од реакции
41.543
Мислам дека не ни претпоставиле да имаат толку многу ситуации со ВАР каде буквално милиментри одлучуваат за офсајд, секое коло на 3-4 утакмици глумат форензичари и анализираат цртаат и пак и по тоа што е стаено не можеш 100% да си сигурен дека е точно. Се слагам дека ваквите ситуации може и во иднина да се баталуваат, ја не гледам како некој напаѓач се здобил со предност ако милиметар е понапред со рамото најискрено, или колено или со врквата од копачката, истата предност условно речено ја има и ако не е односно да е во линија или милиметар поназад, буквално ништо не менува тоа во дадена ситуација.
Друго ќе е ако е пола метро понапред, или помалце ама да е видлив офсајд и стварно да има предност во однос на дефанзивецот, ама вака нема, и би требало во иднина ваквите ситуации да се игнорираат,т.е. ја сум прилично убеден дека ќе се игнорираат и ќе ја дозволуваат оваа луфта со која играчот од нападот нема апсолутно никаква предност пред дефанзивците.
Тоа минимално микроскопско растојание дали е офсајд или онсајд не менува апсолутно ништо.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom