Premier League - Season 2019/2020

Кој ќе биде шампион 2019/2020 во ЕПЛ?


  • Вкупно гласачи
    280
Статус
Затворена за нови мислења.

CELTIK

magionicar
Член од
23 декември 2007
Мислења
2.903
Поени од реакции
819
jas go podrzavam VAR prosta pricina, setete se lani kakov gol mu priznaja na mane protiv west ham 5 metra bese vo ofsajd , znaci togas ni smetase nepreciznosta na sudiite sea pak obratno ni smeta preciznosta ,i kaj e krajot nas se ni smeta morase vaka da se preseci ednas za sega ponataka neka go usovrsuvaat neka i ke go doteraat i ke nemame posle vakvi kontraverzi , pa i toa real tri pati prvak stana so greski na sudiite toa ne cini a ova sto se voede VARspored mene e najpozitivna stvar vo fudbalot
 
Член од
23 февруари 2015
Мислења
733
Поени од реакции
803
Abe ajde na bilo kakva bliska situacija pa duri i za metro razlika, liniskite ne ni digaat znamence, znaat ke se proveruva sve :) Go posraa sportov do nemaj kade
 
Член од
14 април 2012
Мислења
25.310
Поени од реакции
40.616
Доколку од ФА одлучиле дека и милиметар офсајд е офсајд а очигледно одлучиле така, нема што повеќе да дискутираме.
Мислам дека добар дел имаат проблем со начинот на кој се утврдува милиметарскиот офсајд, кога веќе не се придржуваат кон тоа да интервенираат само кога има очигледна грешка.

Како се утврдува од каде и кога ке се пушти онаа линија од играчот кој наводно е во офсајд? Во кој момент ке се смрзне сликата на која ке се влечат линиите, затоа што шутот при кој се бара играчот во офсајд трае скоро секунда. Во одредени ситуации што ги свирнаа како офсајд, се користеа камери кои се најмалку по 30-40 метри оддалечени од играчите, под кос агол. На MNF можат со virtual reality да дадат како изгледа одредена ситуација од очите на играчите, сигурно може и од кај помошникот. Во Примера се прави на цела акција 360 степени слика. Ова со линииве е трагикомично, и изгледа аматерски и ми делува на неточно.

Се работи за најгледаната лига во светот. Не би имал против ако покажат слика од перспектива на помошникот, и стварно се гледа дека напаѓачот има нога, глава или рамо пред последниот играч, да свирнат офсајд. Аман, стави камера покрај аут линија која ке го прати последниот одбранбен играч, и ке може да ти ја даде точната слика.
 
Член од
7 декември 2019
Мислења
1.739
Поени од реакции
2.619
Сето тоа треба да се координира со камери кои ќе ја следат ситуацијата на играчот кој проигрува!
5 см офсајд е дел од секунда, без сензори во копачките и топката нема шанси ВАР да го одреди точниот момент кој кадар треба да се земе за компарација. Што правиме со проигрувањата со глава? Ќе им се вградуваат сензори во главата или топката да се прави со тач материјал!
Треба да се остави еден праг на толеранција или судиите да се исфрлат! Како тргнало со цепање на милиметри, не е далеку денот! Следното ќе биде и играчите, после публиката.....Ќе си седиш дома, со купен пристап до 3д стрим и ќе урлаш по виртуелниот судија!
 
Член од
23 август 2010
Мислења
31.198
Поени од реакции
73.626
Abe ajde na bilo kakva bliska situacija pa duri i za metro razlika, liniskite ne ni digaat znamence, znaat ke se proveruva sve :) Go posraa sportov do nemaj kade
Ova da, ama ima mnogu situacii kade vrska nema od ofsajd pa krevaat. Vcera na Aguero kakov ofsajd mu dosudi taa kokoskata u prvo lele mori majko... Metro pozadi igracot ovaa kreva znamence, a sansa bese za City toa.

Najdobro e situaciite za koi ne se sigurni da gi ostavaat pa ako ima ofsajd neka im sugerira VAR, vaka samo dzabe ke poebat nekoja akcija. E sea jbg se gubi i smekot na fudbalot, vcera onoj od Wolves se izraduva do nebo i nazad i na kraj kurot u usta.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
11.533
Поени од реакции
12.393
Сето тоа треба да се координира со камери кои ќе ја следат ситуацијата на играчот кој проигрува!
5 см офсајд е дел од секунда, без сензори во копачките и топката нема шанси ВАР да го одреди точниот момент кој кадар треба да се земе за компарација. Што правиме со проигрувањата со глава? Ќе им се вградуваат сензори во главата или топката да се прави со тач материјал!
Треба да се остави еден праг на толеранција или судиите да се исфрлат! Како тргнало со цепање на милиметри, не е далеку денот! Следното ќе биде и играчите, после публиката.....Ќе си седиш дома, со купен пристап до 3д стрим и ќе урлаш по виртуелниот судија!
на ибрахимович ќе треба сензор у клунот да му уградат за да знаат кога е у офсад а кога не
 

Dani

1 + 1 = 10
Член од
22 јуни 2010
Мислења
20.904
Поени од реакции
44.011
Некој некогаш (во топ лигиве) имал резултат како Ливерпул на пола сезона?
Ова е импресивно.
 

Peja989

Супер модератор
Член од
22 јули 2010
Мислења
31.603
Поени од реакции
79.132
Мислам дека добар дел имаат проблем со начинот на кој се утврдува милиметарскиот офсајд, кога веќе не се придржуваат кон тоа да интервенираат само кога има очигледна грешка.

Како се утврдува од каде и кога ке се пушти онаа линија од играчот кој наводно е во офсајд? Во кој момент ке се смрзне сликата на која ке се влечат линиите, затоа што шутот при кој се бара играчот во офсајд трае скоро секунда. Во одредени ситуации што ги свирнаа како офсајд, се користеа камери кои се најмалку по 30-40 метри оддалечени од играчите, под кос агол. На MNF можат со virtual reality да дадат како изгледа одредена ситуација од очите на играчите, сигурно може и од кај помошникот. Во Примера се прави на цела акција 360 степени слика. Ова со линииве е трагикомично, и изгледа аматерски и ми делува на неточно.

Се работи за најгледаната лига во светот. Не би имал против ако покажат слика од перспектива на помошникот, и стварно се гледа дека напаѓачот има нога, глава или рамо пред последниот играч, да свирнат офсајд. Аман, стави камера покрај аут линија која ке го прати последниот одбранбен играч, и ке може да ти ја даде точната слика.
Брат, супер е муабетот, за покажување слика од перцепција на помошникот ама не е толку едноставно.
Каде би ја поставил таа камера? На самиот помошник не може, затоа што се случува и помошникот да биде надвор од позиција (не често ама имаме и такви ситуации). На стадион, во ред ама каде, во која линија? На секој сантиметар? Да се направи движечка камера која по ласер ќе го регистрира секогаш последниот дефанзивец и ќе го прати? Можно е тоа, да менува фокус при менување позиција на дефанзивците? Мислам дека е easier said than done.

Иначе и на Енфилд имаш таква камера, еве видео.
 
Член од
5 март 2018
Мислења
7.444
Поени од реакции
6.548
Мизерија стана фудбалот за гледање, модерен фудбал, секоја година се поодбивни работи се случуваат, и внатре и надвор од терените, кога ќе се тргни од вакви глупи правила па се до понашање на фудбалерите, перење на пари, милионски суми кои се дела на нивните лакоми агенти, тука ќе го ставам и расизмот, и уште што не. Се има само фудбал нема.
 
Член од
11 октомври 2010
Мислења
2.723
Поени од реакции
5.033
Leeds ne smeat i ovaa godina da ja prokockaat kako lani. Devet boda imaat prednost,i deluvaat dosta bolji od lani.
Ako go zadrzhat Alioski kje bide prviot posle Popov ako ne go smetame D.Iliev od Arsenal?
Na Fantasy mu tipuvam cena od 4.5-5
 
Член од
23 јуни 2011
Мислења
9.647
Поени од реакции
3.209
Leeds ne smeat i ovaa godina da ja prokockaat kako lani. Devet boda imaat prednost,i deluvaat dosta bolji od lani.
Ako go zadrzhat Alioski kje bide prviot posle Popov ako ne go smetame D.Iliev od Arsenal?
Na Fantasy mu tipuvam cena od 4.5-5
Ќе ги купувал некој милјардер. Ако веќе и не ги купил.
Се очекува од следна сезона ако влезат во Премиер да бидат нешто како Лестер оваа сезона.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
82.058
Поени од реакции
184.758
Нема рака според видеоно, се гледа дека ВВД ја користи раката само за баланс на телото.
 
Член од
11 октомври 2010
Мислења
2.723
Поени од реакции
5.033
Sakiri ne igrase vo PL vo WBA ili gresam?
Vikam posleden beshe Popov. Posle nego sleden e Alioski ako ne go broime Dejan Iliev koj beshe vo Arsenal.

Inache da, Shakiri igrashe sezona ili dve vo PL, (nezz tocno a i me mrzi da proveruvam) otkako se plasiraa od Championship.
Isto i Velice Sumulikovski so Preston dolgo vreme igraa Championship pa edno vreme ako ne se lazam sinot na Ferguson mu beshe trener.
 
Статус
Затворена за нови мислења.
На врв Bottom