Premier League - Season 2016/2017

Дискусија во форумот 'Фудбал' започната од the_kop, 26 јули 2016.

?

Кој ќе биде шампион во оваа сезона?

Анкетата е затворена 12 август 2016.
 1. Лестер Сити

  2,8%
 2. Арсенал

  11,9%
 3. Тотенхем

  3,2%
 4. Манчестер Сити

  10,6%
 5. Манчестер Јунајтед

  33,9%
 6. Ливерпул

  13,8%
 7. Челси

  17,0%
 8. Некој друг

  6,9%
Статус на темата:
Затворена за нови мислења.
 1. the_kop

  the_kop Модератор

  Член од:
  14 јануари 2011
  Мислења:
  9.645
  Допаѓања:
  12.390
  download.png

  IT'S HAPPY HOUR AGAIN!!!
  За точно 18 дена, започнува нова Премиер Лигашка сезона. 9 месеци исполнети со возбуда, нервоза, радост, тага, 9 месеци исполнети со Премиер Лигашки фудбал. Нема подобар викенд од тој во кој има Премиер Лига. До овој момент, сеуште не се знае дали некоја програма на Балканот ќе емитува Премиер Лига, или ќе гледаме на стримови.

  Новата сезона ја отвараат екипите на Хал и шампионот од претходната сезона, Лестер Сити на 13ти август во 13:45 часот, а 6 дена претходно се игра Комјунити Шилд натпреварот, меѓу Лестер и Манчестер Јунајтед. Дербито на првото коло ќе се одигра на Емирати каде силите ќе ги одмерат Арсенал со ново компонираната екипа на Ливерпул на чело со Јирген Клоп.

  Сезоната ќе трае 9 месеци и ќе заврши на 21ви мај 2017 година. Како и секогаш во лигата се натпреваруваат 20 екипи, од кои 19 се од Англиско тло а Свонси е единствената екипа која е вон границите на Англија и се играат вкупно 38 кола. Ланската сезона лигата ја напуштија Астон Вила, Норич и Њукасл а нивните места ги завзедоа Барнли, Мидлзборо и Хал.

  download.jpg

  Минатата сезона бевме сведоци на едно од најголемите фудбалски изненадувања во историјата на спортот. На општо изненадување, Лестер Сити беше најдобриот тим во сезоната и потполно заслужено беше крунисан како шампион на Англија. За нив оваа сезона ќе биде пеколно тешка. Раниери доведе неколку засилувања, но и го загубија Канте кој потпиша за Челзи. Следната сезона ќе играат и во Лига на Шампиони, па баш ќе биде интересно што може да направи Лестер во оваа сезона. Од друга страна пак, конкурентите на Лестер донесоа во своите редови врвни менаџери. Одиме по ред.

  Сити го донесе Гвардиола, пред кој следи можеби најголемиот предизвик како менаџер, да го направи со Сити она што го направи со Баерн и Барса. Ќе му биде пеколно тешко, бидејќи ни Сити го има квалитетот на ростерот како тие со кои располагаше Пеп во Баерн и Барса, а и квалитетот/интензитетот со кој се игра во Премиер Лига не е ни близу во споредба со споменатите две. Засега Пеп ги донесе Гундоган (Дортмунд) и Нолито (Селта). Јунајтед го ангажираше Мурињо кој уште од старт знаеше дека на Јунајтед му треба свежа крв, па не штедеше пари, донесувајќи ги Микитарјан (Дортмунд), Бејли (Виљареал) и Ибрахимович. И кај него притисокот ќе биде огромен, бидејќи трпението кај навивачите на Јунајтед низ годиниве се намалува и од Мурињо ќе очекуваат брзи резултати. Конте ќе се обиде да го врати Челзи на врвот, после катастрофалната сезона. Бачуаи и Канте се играчите кои треба да носат Челзи кон нови успеси. Ливерпул со Јирген Клоп и со повторно новозименет тим, ќе направи обид да се протне во првите 4 екипи во оваа пеколно тешка конкуренција. Мислењата на навивачите на Ливерпул се измешани, некои велат дека ова се "Роџерс засилувања" а други пак тврдат дека "Клоп знае што прави." Кој и колку бил во право ќе дознаеме во следниот период. Нормално, не смее да се заборави на Тотенхем, кој лани само заради катастрофалниот финиш на сезоната не успеа да ја освои Премиер Лигата. Тука ќе е и Евертон, со нов газда и менаџер, кој низ годините ќе треба да созрее во уште посериозен тим. На дното, освен новајлиите, сметам дека грчевита борба за опстанок ги чека и екипите на Борнмут и Свонси.

  Нормално, премногу е тешко да прогнозираш било што во една вака изедначена лига. Прогнози, кладби, првокации, издржани и неиздржани мислења ќе има многу на темава во следните 9 месеци. За нецели три недели ќе започне уште едно Премиер лудило кое едвај чекам да почне.

  Од прилика тоа би било тоа кога воведот е во прашање. Да се надеваме дека ќе гледаме атрактивни натпревари, потркепени со прекрасна атмосфера на трибините и нормално, нека победи најдобриот!
   
  На Peja989, anonim, KembaW и уште 26 други им се допаѓа ова.
 2. wicked_1

  wicked_1

  Член од:
  20 јули 2014
  Мислења:
  5.067
  Допаѓања:
  6.479
  со госпот напрет †
   
  На HoT IcE му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Aexil Kong

  Aexil Kong Prime Minister

  Член од:
  14 август 2014
  Мислења:
  547
  Допаѓања:
  374
  Го нема Вотфорд во анкетата? Штета, навистина голема штета. Зошто бре го нема идниот шампион на Barclays Premier League?
  Со среќа нова тема.  P.S
  ... Со глупиот Мацари и со неговата глупа 3-5-2 можеме само да испаднеме.
   
  Ashburton Grove, Толстој, Scirea и на уште 1 друга личност им се допаѓа ова.
 4. chef_cook

  chef_cook

  Член од:
  25 октомври 2011
  Мислења:
  526
  Допаѓања:
  422
  Сити и Челзи,односно Пеп и Конте нема да направат нешто особено бидејки се новајлии во Премиер.Венгер и Клоп ќе му парираат на Мурињо жестоко,но Манчестер Јунајтед,осовојува оваа година.Се надевам дека Лестер ќе испаднат во втора лига!
   
 5. Blazing Guns

  Blazing Guns

  Член од:
  29 декември 2011
  Мислења:
  2.919
  Допаѓања:
  2.352
  Без да се спомне Арсенал во интрото а не завршивме четврти!

  Shame! Shame! Shame!
   
 6. K!KI

  K!KI

  Член од:
  28 март 2015
  Мислења:
  2.559
  Допаѓања:
  4.571
  Дајте уште првиот ден да ги стигнме италјанциве по број на страни, не заслужува таа мртва Јуве лига да има повеќе страни па макар и еден ден. :D
   
 7. Rosemberg

  Rosemberg Психопат

  Член од:
  15 февруари 2010
  Мислења:
  9.869
  Допаѓања:
  6.807
  Кој ти дал тебе тема да отвораш сега 15ти ќе завршиме. Кој отвори тема за 2013/14 и 2008/09?
   
  На Mich0MKD, KembaW, kazioX и уште 6 други им се допаѓа ова.
 8. Донев

  Донев Модератор

  Член од:
  9 мај 2008
  Мислења:
  23.779
  Допаѓања:
  33.209
  [​IMG]

  Се знaе кoј е глaвен :cool:

  Сaмo oдмa грешкa нaпрaви, не требa дa имa Barclays вo нaслoвoт. @Ilumious
   
  На Mich0MKD, Morgan Freeman, KembaW и уште 8 други им се допаѓа ова.
 9. the_kop

  the_kop Модератор

  Член од:
  14 јануари 2011
  Мислења:
  9.645
  Допаѓања:
  12.390
  Скроз изумив, корегирајте. :)
   
 10. DaniBMW

  DaniBMW 1 + 1 = 10

  Член од:
  22 јуни 2010
  Мислења:
  18.582
  Допаѓања:
  38.116
  Кој е главен бе?

  234.png
   
  На KembaW, DejV', Толстој и уште 4 други им се допаѓа ова.
 11. Ilumious

  Ilumious Патник, педер, поет, администратор, масон

  Член од:
  29 јануари 2007
  Мислења:
  68.899
  Допаѓања:
  131.750
  Фатиме и Ленче викаат цел муабет да искочи на виделина.
  --- Споено дупло мислење, 26 јули 2016 ---
  Кој ти даде тебе пермисии тука? :pos:
   
  На Scirea, Донев, Нuкола и уште 2 други им се допаѓа ова.
 12. DaniBMW

  DaniBMW 1 + 1 = 10

  Член од:
  22 јуни 2010
  Мислења:
  18.582
  Допаѓања:
  38.116
  Сам си земав.
   
  На Morgan Freeman и Ilumious им се допаѓа ова.
 13. the_kop

  the_kop Модератор

  Член од:
  14 јануари 2011
  Мислења:
  9.645
  Допаѓања:
  12.390
  Capture.PNG

  Делот со црвено ќе те интересира. :D
   
  На KembaW, Толстој, Scirea и уште 2 други им се допаѓа ова.
 14. DaniBMW

  DaniBMW 1 + 1 = 10

  Член од:
  22 јуни 2010
  Мислења:
  18.582
  Допаѓања:
  38.116
  @Донев сакаше некој сериозен да ја отвори темата.
  На крај сепак ти ја отвори.


  А откога се јави Дани "вечер или утре" се претвори во "одма" :D
   
  На the_kop му/ѝ се допаѓа ова.
 15. Stefan-kobe

  Stefan-kobe

  Член од:
  23 август 2010
  Мислења:
  23.328
  Допаѓања:
  45.433
  Отварањето на темава е потажно дури и од веѓите на Марјан Стојановски.
   
  На Mojso, Dr.House, парва и уште 11 други им се допаѓа ова.
Статус на темата:
Затворена за нови мислења.

Сподели преку: