Prefrlanje pari vo stranstvo

Член од
16 септември 2007
Мислења
1.486
Поени од реакции
338
Me interesira vaka informativno dali nekoj znae deli moze da se prefrlat pari od edna banka vo druga vo stranstvo bez da ja napustam MK primer imam pari vo edna nasa banka sakam da gi prefrlam vo edna banka vo Velika britanija koja ima ferijala tamu ??
Ili pak ova imam funti i sakam da otvoram stedna kniska vo Britanija primer davaat pogolema kamata dali e mozno ( se razbira da imaat ferijala i vamu vo MK i tamu vo Britanija )
Znam za kartica ali toae edna transakcija mislam deka ne se isplati da vadis barem taka mislam
 
Член од
18 мај 2010
Мислења
149
Поени од реакции
54
Me interesira vaka informativno dali nekoj znae deli moze da se prefrlat pari od edna banka vo druga vo stranstvo bez da ja napustam MK primer imam pari vo edna nasa banka sakam da gi prefrlam vo edna banka vo Velika britanija koja ima ferijala tamu ??
Ili pak ova imam funti i sakam da otvoram stedna kniska vo Britanija primer davaat pogolema kamata dali e mozno ( se razbira da imaat ferijala i vamu vo MK i tamu vo Britanija )
Znam za kartica ali toae edna transakcija mislam deka ne se isplati da vadis barem taka mislam
Можеш, треба да отвориш сметка во банка во странство( е сега не знам баш како оди тоа дали треба да отидеш тамо да ја отвориш сметката или не) и потоа од твојата сметка од некој наша банка можеш да уплатиш пари на сметката во странство, е сега мислам има некои провизии, најдобро ти е да отвориш некој сајт од некоја наша банка и да разгледаш или тркни до некој филијала и распрашај се.
 

Брокер

Broker of the Year
Член од
25 јули 2009
Мислења
1.227
Поени од реакции
257
Me interesira vaka informativno dali nekoj znae deli moze da se prefrlat pari od edna banka vo druga vo stranstvo bez da ja napustam MK primer imam pari vo edna nasa banka sakam da gi prefrlam vo edna banka vo Velika britanija koja ima ferijala tamu ??
Ili pak ova imam funti i sakam da otvoram stedna kniska vo Britanija primer davaat pogolema kamata dali e mozno ( se razbira da imaat ferijala i vamu vo MK i tamu vo Britanija )
Znam za kartica ali toae edna transakcija mislam deka ne se isplati da vadis barem taka mislam

Дали сакаш да му пушташ на некој пари или? Најпрво отвори девизна трансакциона сметка во валутата во која сакаш да ги префрлиш парите потоа нека ти ја кажат сметката на која сакаш да ги префрлиш парите и IBAN бројот кој е единствен на банката каде што ќе ги испратиш парите, за околу 10 работни денови ќе стигнат можеби и порано ако директно се префрлат парите, за штедна книшка не можеш да отвориш во Британка банка во Македонија ако живееш таму ќе можеш без проблем ама од Македонија не, а за филијала нема во Македонија од ни една Британска банка, а и да имаше каматните стапки ќе беа приспособени на Македонската економија.
 
Член од
16 септември 2007
Мислења
1.486
Поени од реакции
338
за штедна книшка не можеш да отвориш во Британка банка во Македонија ако живееш таму ќе можеш без проблем ама од Македонија не, а за филијала нема во Македонија од ни една Британска банка, а и да имаше каматните стапки ќе беа приспособени на Македонската економија.
Zedov primer Britanska banka znam deka nema ni edna banka filijala tuka, prasanjeto mi bese ako ziveam tuka dali ce mozam bez da odam primer vo Slovenija da otvoram steden vlog vo nekoja Slovenska banka a taa banka primer ima filijala tuka primer Tutunska banka ???
 

naumdb

Кајгана Менаџер!!!
Член од
5 јуни 2007
Мислења
8.951
Поени од реакции
5.508
Кратко и јасно, мислам дека не можиш. Иако станува збор за иста банка, работењето на NLB во Македонија нема врска со работењето на NLB во Словенија, си работат сами за себе.
 
Член од
11 мај 2010
Мислења
2.952
Поени од реакции
714
така е... може само провизијата за трансвер на пари да биде помала помеѓу нлб македонија и нлб словенија да биде помала одколку преку други банки...
 

Брокер

Broker of the Year
Член од
25 јули 2009
Мислења
1.227
Поени од реакции
257
Zedov primer Britanska banka znam deka nema ni edna banka filijala tuka, prasanjeto mi bese ako ziveam tuka dali ce mozam bez da odam primer vo Slovenija da otvoram steden vlog vo nekoja Slovenska banka a taa banka primer ima filijala tuka primer Tutunska banka ???

Ако немаш некој кој го имаш ополномоштено во банката не можеш, и со самото одење во банка нели ти бараат лична карта истото е и во Словенија само лично присуство. Секоја банка без разлика дали ја има во 100 земји секоја си има своја политика и секоја работи засебно.
 
Член од
8 јануари 2010
Мислења
58
Поени од реакции
18
Најдобро да прашап некој од сегашниве или екс политичари наши тие ке ти дадат најточна информација , сите имаат сметки во странски банки каде ги чуваат нашите пари
 

Kajgana Shop

На врв Bottom