PR Deadlift, Bench Press и Squad

Член од
14 јануари 2015
Мислења
7.631
Поени од реакции
12.488
Пробав stronglift 5x5, malce i 531, ама не можам да разберам зошто се можам да правам со поголеми тежини, општо од вежби од бодибилдинг, исвен чучњеви и гради. Шанса нема повеќе од 60 кг на чучањ и 70 на гради:(:)
Колку време вежбаш, колку си висок и тежок?
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.000
Поени од реакции
7.599
Чекај, и 4,5,6 и deadlift i squads pravis na sekoj trening? Posho na sheets-ot u excel se razlikuva. Na prviot imas samo 2 vezbi dnevno + assistance, a posle se 6 days squat i 6 days deadlift.
Ne te sfativ so me prasa
https://docs.google.com/spreadsheets/d/1porLn0AiGBDSsoEoSaAsr-XT8SdLS9cjvsourxj3yxw/edit#gid=1959334466
Ovaa 5 day verzijata

Day 1 - Bench / OHP
Day 2 - Squat / Sumo Dead
Day 3 - OHP / Incline Bench
Day 4 - Dead / Front Squat
Day 5 - Bench / Close Grip Bench
+ assistance sekoj den (ne gi broi kolku so kako, full on brobuilding mode)

http://reddit.com/r/nsuns

edit: da, dve vezbi "SAMO", samo so ne primeti deka se po 8/9 serii sekoja :D
+ asistencii
ne se sekiraj, ne e lesna :)
 

POWER-MKD

Per aspera ad astra
Член од
1 март 2008
Мислења
4.736
Поени од реакции
625
Ne te sfativ so me prasa
https://docs.google.com/spreadsheets/d/1porLn0AiGBDSsoEoSaAsr-XT8SdLS9cjvsourxj3yxw/edit#gid=1959334466
Ovaa 5 day verzijata

Day 1 - Bench / OHP
Day 2 - Squat / Sumo Dead
Day 3 - OHP / Incline Bench
Day 4 - Dead / Front Squat
Day 5 - Bench / Close Grip Bench
+ assistance sekoj den (ne gi broi kolku so kako, full on brobuilding mode)

http://reddit.com/r/nsuns

edit: da, dve vezbi "SAMO", samo so ne primeti deka se po 8/9 serii sekoja :D
+ asistencii
ne se sekiraj, ne e lesna :)
Jas eve denes mii e 2 den na stronglift, jbg klasicen bofibilding mi stanuva dosaden, iskinav zadna loza :)) i ramo. Ali ova bogami moze da se proba. Sea ke go razgleam ubavo. Ima app za dnevni logovi? P. S spored tqbelava za 5 day, ova se prai 9 nedeli? (60x8, pa 50x6 povtotuvanja
 
Член од
3 февруари 2016
Мислења
133
Поени од реакции
38
update:
Deadlift:
160kgx5
170kgx2
Bench:
-102kgx5
-110kgx2
Упдејт после долго време, deadlift престанав да правам пред едно 5месеци поради ризик од повреди(не вреди рекреативец да ризкува здравје со оваа вежба).
Deadlift:190kgx1
Bench Press 123kgx2
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.000
Поени од реакции
7.599
Jas eve denes mii e 2 den na stronglift, jbg klasicen bofibilding mi stanuva dosaden, iskinav zadna loza :)) i ramo. Ali ova bogami moze da se proba. Sea ke go razgleam ubavo. Ima app za dnevni logovi? P. S spored tqbelava za 5 day, ova se prai 9 nedeli? (60x8, pa 50x6 povtotuvanja
Не тоа ти е се еден тренинг :)

Пример мпонеделник
Bench 60 x8, 70 x6, 75 x4, 75 x4, 75 x4, 70 x5, 70 x6, 65 x7, 60 x8+
OHP 45 x6, 55 x5, 65 x3, 65 x5, 65 x7, 65 x4, 65 x6, 65 x8
+ assistance: chest, arms and back

Ова е се само за понеделник
Значи 9 серии бенч и 8 серии ОХП + асистанс ворк

edit: У превод се што таму гледаш е една недела
на крајот од неделата ги менуваш горе training maxes и од ново почуваш
 

POWER-MKD

Per aspera ad astra
Член од
1 март 2008
Мислења
4.736
Поени од реакции
625
Ако некој ја привршува SL 5X5, нека се пребаци на Madcow, има правење вежби со прогресија (од полесно кон најтешко) и со тоа можност и за хипертрофија и за сила .
 

Kajgana Shop

На врв Bottom