PR Deadlift, Bench Press и Squad

Член од
13 јули 2010
Мислења
1.079
Поени од реакции
446
Нешто поново
Squat 150kg x3 beltless
DL 220kg beltless
Тежина ~85кг
Прошлава година имав периоди кога тренингот трпеше, кога немав пристап до теретана и на еден начин беше година на „одржување“.
Бројќиве горе не се PRs, ама валјда 2018 ќе тргне на подобро.
 
Член од
14 јули 2017
Мислења
151
Поени од реакции
107
Beltless
Squat 130kg
Bench 120kg
Deadlift 180kg
Tezina ~ 86-88kg
184cm


Се мислам да почнам тексас метод да го терам некои 4 месеци, мислење? Досега имам правено linear progression.
 
Член од
13 јули 2010
Мислења
1.079
Поени од реакции
446
Beltless
Squat 130kg
Bench 120kg
Deadlift 180kg
Tezina ~ 86-88kg
184cm


Се мислам да почнам тексас метод да го терам некои 4 месеци, мислење? Досега имам правено linear progression.
Texas method е вид на линеарна прогресија. Можеш да пробаш,. но јас би препорачал да го периодизираш тренингот.
 
E

Epsilon

Гостин
jas i ne sum nekoj ljubitel na tezhini, pretpocitam da krevam polesni tezhini i povekje sakam so tegovi da vezbam, no eve nekoi moi rezultati maksimalno so sum stignal so krevanje.

Cucnjevi 110 kg
Bench negde do kaj 90kg (no idea ama mnogu tesko mi odi benchot)
deadlift 140 kg

^ seta krevam 5 pati

tezina 80kg
visina 184 cm
 
Член од
25 септември 2016
Мислења
738
Поени од реакции
846
Дали кај нас постијат powerlifting натпревари? Некоја информација повеќе??
 
Член од
14 јули 2017
Мислења
151
Поени од реакции
107
Дали кај нас постијат powerlifting натпревари? Некоја информација повеќе??
За жал, во Македонија не.
Пошироко на Балканот има балкански натпревар одржан во Србија секоја година.
 
Член од
25 септември 2016
Мислења
738
Поени од реакции
846
За жал, во Македонија не.
Пошироко на Балканот има балкански натпревар одржан во Србија секоја година.
За во Србија знам, ама не сум запознаен со цела ситуација кај нив знам дека можам да пуцам во јуниори до 23 години и дека можам комотно под 74 кг категоријата, но неможам да најдам информации за натпреварувачи-те... Која мизерија сме од држава...
 
Член од
14 јануари 2015
Мислења
7.597
Поени од реакции
12.358
Имаме такмичари од кај нас, а во Србија се одржува секој година натпреварот. Последнава Мартин мислам им зеде злато.[DOUBLEPOST=1535108466][/DOUBLEPOST]
За во Србија знам, ама не сум запознаен со цела ситуација кај нив знам дека можам да пуцам во јуниори до 23 години и дека можам комотно под 74 кг категоријата, но неможам да најдам информации за натпреварувачи-те... Која мизерија сме од држава...
Колку ти е рекорд во бенч прес?
 
Член од
14 јули 2017
Мислења
151
Поени од реакции
107
За во Србија знам, ама не сум запознаен со цела ситуација кај нив знам дека можам да пуцам во јуниори до 23 години и дека можам комотно под 74 кг категоријата, но неможам да најдам информации за натпреварувачи-те... Која мизерија сме од држава...
Има резултати на нивната официјална страна за сите натпреварувачи, побарај ќе најдеш
 
Член од
25 септември 2016
Мислења
738
Поени од реакции
846
Имаме такмичари од кај нас, а во Србија се одржува секој година натпреварот. Последнава Мартин мислам им зеде злато.[DOUBLEPOST=1535108466][/DOUBLEPOST]
Колку ти е рекорд во бенч прес?
Немам кревано како што треба од зимата, а пред тоа ми беше 100кг х 1 бенч, 120кг х 1 чучњев, 140 мртво дигање на 72-73кг телесна тежина...

Нормално никогаш не ми била цел PL ниту рекорди знам горе доле колку што ми требало за тогаш... Сега планирам малце да пробам некои работи па за до година мислам дека можам да напредувам доволно како натуралец со сегашново знаење...
 

POWER-MKD

Per aspera ad astra
Член од
1 март 2008
Мислења
4.736
Поени од реакции
625
Пробав stronglift 5x5, malce i 531, ама не можам да разберам зошто се можам да правам со поголеми тежини, општо од вежби од бодибилдинг, исвен чучњеви и гради. Шанса нема повеќе од 60 кг на чучањ и 70 на гради:(:)
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.000
Поени од реакции
7.599
Пробав stronglift 5x5, malce i 531, ама не можам да разберам зошто се можам да правам со поголеми тежини, општо од вежби од бодибилдинг, исвен чучњеви и гради. Шанса нема повеќе од 60 кг на чучањ и 70 на гради:(:)
https://liftvault.com/programs/powerlifting/n-suns-lifting-spreadsheets/
Mene ovaa mi pomogna mnogu za benchot
"nSuns All in One: 4, 5, 6, day templates with squat and deadlift specific variations."
5 dnevnata na google sheets so e
na nea stignav do 92.5kg bench (2 reps) i 120kg squat (4 reps) na 70kg bodyweight za pomalce od 4 meseci od 65kg bench i 80kg squat (vkupno 8 meseci staz u toa vreme imav)

a da, i 70kg (1 rep) overhead press imav, strikten bez zalet/potkleknuvanje :)
 

POWER-MKD

Per aspera ad astra
Член од
1 март 2008
Мислења
4.736
Поени од реакции
625
https://liftvault.com/programs/powerlifting/n-suns-lifting-spreadsheets/
Mene ovaa mi pomogna mnogu za benchot
"nSuns All in One: 4, 5, 6, day templates with squat and deadlift specific variations."
5 dnevnata na google sheets so e
na nea stignav do 92.5kg bench (2 reps) i 120kg squat (4 reps) na 70kg bodyweight za pomalce od 4 meseci od 65kg bench i 80kg squat (vkupno 8 meseci staz u toa vreme imav)

a da, i 70kg (1 rep) overhead press imav, strikten bez zalet/potkleknuvanje :)
Чекај, и 4,5,6 и deadlift i squads pravis na sekoj trening? Posho na sheets-ot u excel se razlikuva. Na prviot imas samo 2 vezbi dnevno + assistance, a posle se 6 days squat i 6 days deadlift.
 
На врв Bottom