Powerlifting во Македонија

Член од
2 мај 2017
Мислења
8
Поени од реакции
3
Добро, постои воопшто некој мал community на powerlifters?
Побарав низ форумчево и празно некако. Чудно ми е кога за бодибилдинг има натпревари често, powerlifting воопшто ништо ни фб група, ни тема на форуми.
Па, ајде ако се зберат луѓе, нека е прва.
 

Gjoroski

Master in Bodybuilding and Fitness Methods, IFBB
Член од
14 септември 2009
Мислења
1.332
Поени од реакции
998
Интересна тема. Едно време, во минатото беше дел од бодибилдингот и организиравме натпревари во трите дисциплини, јуниори и сениори. Потоа целосно замре, а јас понекојпат како некој вид атракција, со цел да напипам пулс, вметнував бенч на бодибилдинг натпреварите. Но, заинтересираноста не е баш во голем број, за жал. Како и да е, еден период имаше група од неколку момци кои одеа и се натпреваруваа надвор од МК, тука низ балканот. Беа и доста успешни, но само во бенч.
Искрено, во план ми е да ја разбудам таа дисциплина во МК, како и Олимпиското кревање на тегови, па ќе видиме како ќе биде.
 
Член од
2 мај 2017
Мислења
8
Поени од реакции
3
Интересна тема. Едно време, во минатото беше дел од бодибилдингот и организиравме натпревари во трите дисциплини, јуниори и сениори. Потоа целосно замре, а јас понекојпат како некој вид атракција, со цел да напипам пулс, вметнував бенч на бодибилдинг натпреварите. Но, заинтересираноста не е баш во голем број, за жал. Како и да е, еден период имаше група од неколку момци кои одеа и се натпреваруваа надвор од МК, тука низ балканот. Беа и доста успешни, но само во бенч.
Искрено, во план ми е да ја разбудам таа дисциплина во МК, како и Олимпиското кревање на тегови, па ќе видиме како ќе биде.
Убаво да се слушне, дека има некој со influence кои пробува да го донесе спортот. Студирам во Словенија и таму олимписки и power лифтање се многу популарни, имаат турнири неколку пати во годината.
Тука, па често гледам луѓе кои се посветуваат на дедлифт, чучневи и бенч. Посебно помладите, верувам ќе се јави поголем интерес, голем дел од нови лифтери учат од инстаграм и јутјуб. Тос па често ги насочува кон "powerbuilding". Олимписко па воопшто немам видено. Планирај ме ако организираш некое турнирче. :D
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.630
Поени од реакции
34.884
Добро, постои воопшто некој мал community на powerlifters?
Побарав низ форумчево и празно некако. Чудно ми е кога за бодибилдинг има натпревари често, powerlifting воопшто ништо ни фб група, ни тема на форуми.
Па, ајде ако се зберат луѓе, нека е прва.

Во 2019та 2ца наши натпреварувачи зедоа по 2 златни медали на шампионатот во Истанбул (барај ги Стефан и Мартин во табелата за резултатите)
 
Член од
26 јули 2023
Мислења
4
Поени од реакции
4
Интересна тема. Едно време, во минатото беше дел од бодибилдингот и организиравме натпревари во трите дисциплини, јуниори и сениори. Потоа целосно замре, а јас понекојпат како некој вид атракција, со цел да напипам пулс, вметнував бенч на бодибилдинг натпреварите. Но, заинтересираноста не е баш во голем број, за жал. Како и да е, еден период имаше група од неколку момци кои одеа и се натпреваруваа надвор од МК, тука низ балканот. Беа и доста успешни, но само во бенч.
Искрено, во план ми е да ја разбудам таа дисциплина во МК, како и Олимпиското кревање на тегови, па ќе видиме како ќе биде.
Sto treba da se napravi za da se formira powerlifting federacija? Posto bilderi 10 dusi ste i toa vo razlicni kategorii siteee....site sampionii i maski i zenskii
 

Kajgana Shop

На врв Bottom