Poseduvanje ne registrirano oruzje

Дискусија во форумот 'Право и закони' започната од Standarden Korisnik, 19 мај 2017.

 1. Standarden Korisnik

  Standarden Korisnik Гостин

  mi treba zakon za poseduvanje na ne registrirano ogneno oruzje
  fala od napred :)
   
 2. macedon89

  macedon89 Провокатор по вокација

  Член од:
  22 јули 2008
  Мислења:
  763
  Допаѓања:
  528
  http://pravo.org.mk/

  Побарај овде.
   
 3. Miss.Independent

  Miss.Independent Me,Myself & I

  Член од:
  26 јуни 2013
  Мислења:
  966
  Допаѓања:
  2.399
  На Bafra му/ѝ се допаѓа ова.
 4. gjoko-mkd

  gjoko-mkd

  Член од:
  8 јануари 2012
  Мислења:
  5.487
  Допаѓања:
  4.192
  Прашај што сакаш...јас службено ја работам оваа професија
   
 5. chef_cook

  chef_cook

  Член од:
  25 октомври 2011
  Мислења:
  701
  Допаѓања:
  827
  сакам да увезам оружје.те да му подарам на татко ми пиштол.Јас немам дозвола,он има.Каква е процедурата ?
   
 6. gjoko-mkd

  gjoko-mkd

  Член од:
  8 јануари 2012
  Мислења:
  5.487
  Допаѓања:
  4.192
  Татко ти треба да поднеси барање за набавка на оруже во подрачната полиција...му треба лекарско, уверение за положен стручен испит за оруќје или копија од дозвола за такво оруќје ако ја има(како во твојот случај), и се плаќа 250 денари такса.

  После тоа референмтите праќаат писма за проверки до полицијата, судот и солцијални грижи. Кога ќе се комплетира барањето со сите потребни документи се испраќа на првостепена комисија....каде ако немаш врски нема да му дозволат. После тоа ако помине таму позитивно, предметот оди на ревизиона комисија во МВР(втор филтер каде ги ``чистат`` дополнително) и ако и таму помине, добиваш Одобрение за набавка на оружје.

  Со Одобрението одиш каде скаш-во продавница или во странство. Но тоа го прави лично имателот на одобрението
   
  На Bafra му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Standarden Korisnik

  Standarden Korisnik Гостин

  koja e kaznata ako nekoj kupi ogneno oruzje na crno i go nosi so nego
   
 8. gjoko-mkd

  gjoko-mkd

  Член од:
  8 јануари 2012
  Мислења:
  5.487
  Допаѓања:
  4.192
  Zatvorska kazna...i toa poveće godišna
   

Сподели преку: