Pop-up Дежурна Ординација COVID-19 edition

Член од
27 ноември 2007
Мислења
30.365
Поени од реакции
68.030
Иако тестот ми беше негативен, се уште не сум во подобрена ситуација, освен душевно :D
Имам како печење во десниот дел од градите и ми се јави сува кашлица. Гадното чувство, како да имаш нешто заглавено во хранопроводот, а не е шлајм. Повремено ме гребе долниот дел од грлото, горе немам ништо. Сега се напив ракија, осеќам како ми жари цело тело. Температурата зацементирана на 37 со 4.
Од што бев престегнат претходнивде денови, ми се јави голема болка во желудецот. Можно ли е и овие повремени болки да се должат на стегнатост и опуштање по примените резултати?
Се јавив пак кај матичната и викам, негативен сум, може ли да дојдам на преглед. Да видиме да не имам некоја бактерија, да не треба да пијам антибиотик.
Вика нема шанси, не ти е ништо. Немаш ниту еден преизразит симптом. Ама, температурава од кај кур е? Од што ми тежи главата?
Еве уште една работа која е прелоша, никој не те прима ако ти е лошо.
 

DeviAngel

Un vero cavaliere non lascia mai la sua signora
Член од
6 април 2010
Мислења
19.077
Поени од реакции
16.248
Направи го рецептот од Тенеке, помага сигурно и пиј течности, јади, спиј, уживај..коронава не е страшна..така вели Жан Митрев
има многу поопасни болести, не дај боже ако треба да бирам помеѓу канцер или колк да скршам, бирам конора..:)
Ама не знам дали имам корона, со овие симптоми не знам шо имам ако имам и дачи е можно толку долго да трај настинка или ако си преладен.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.127
Поени од реакции
17.917
Ама не знам дали имам корона, со овие симптоми не знам шо имам ако имам и дачи е можно толку долго да трај настинка или ако си преладен.
Некаде кога имав 22 години, баш овај период беше, после еден настин што го игнорирав и продолжив да одам во теретана, фатив една сува кашлица.

Ми траеше скоро 2 месеци, од февруари до април, имав само мало поткашлување и константно се потев, ме слушаше докторката повеќе пати и така дури не и текна да ми напрај рендген снимка и се виде пневмонија на едното крило.

После антибиотици и брзо се среди.

Така да дали ти е Корона, многу слаби шанси ми се чини, дали имаш нешто на градите од настинката, имаш добри шанси, ама без доктор тешко ќе научиш.

Не знам дали кажа, имаш температура?
 

DeviAngel

Un vero cavaliere non lascia mai la sua signora
Член од
6 април 2010
Мислења
19.077
Поени од реакции
16.248
Некаде кога имав 22 години, баш овај период беше, после еден настин што го игнорирав и продолжив да одам во теретана, фатив една сува кашлица.

Ми траеше скоро 2 месеци, од февруари до април, имав само мало поткашлување и константно се потев, ме слушаше докторката повеќе пати и така дури не и текна да ми напрај рендген снимка и се виде пневмонија на едното крило.

После антибиотици и брзо се среди.

Така да дали ти е Корона, многу слаби шанси ми се чини, дали имаш нешто на градите од настинката, имаш добри шанси, ама без доктор тешко ќе научиш.

Не знам дали кажа, имаш температура?
Немам температура. Кога дишам и зема воздух длабоко не боли ништо, мрдам исто лево десно со длабоко земен воздух или додека земам вдишувам немам болки.

Денес се мислам да не е мускулно .... Да и не кашлам
 

Annik Honoré

In Floyd I trust!
Член од
29 септември 2014
Мислења
538
Поени од реакции
1.484
Иако тестот ми беше негативен, се уште не сум во подобрена ситуација, освен душевно :D
Имам како печење во десниот дел од градите и ми се јави сува кашлица. Гадното чувство, како да имаш нешто заглавено во хранопроводот, а не е шлајм. Повремено ме гребе долниот дел од грлото, горе немам ништо. Сега се напив ракија, осеќам како ми жари цело тело. Температурата зацементирана на 37 со 4.
Од што бев престегнат претходнивде денови, ми се јави голема болка во желудецот. Можно ли е и овие повремени болки да се должат на стегнатост и опуштање по примените резултати?
Се јавив пак кај матичната и викам, негативен сум, може ли да дојдам на преглед. Да видиме да не имам некоја бактерија, да не треба да пијам антибиотик.
Вика нема шанси, не ти е ништо. Немаш ниту еден преизразит симптом. Ама, температурава од кај кур е? Од што ми тежи главата?
Еве уште една работа која е прелоша, никој не те прима ако ти е лошо.
Е ајде де иди објасни дека температура на психичка база не се крева.

Пази се, шо да ти речам. Глеаш да не те плашам, на две тестирања негативни, трето можи позитивно да дај.
Неќам да те плашам, може е настинка, јас моево така си го сматрам. Мада почна да крева температура. Испод 37,2 не паѓа.

Во ситуацијава џабе ти е одговор да/не. Терапија треба. А нема кој да ти ја даде соодветно, се јавуваш те третираат ко да измислуваш, и пажња бараш џанам.

Топло, чаеви, супи, парацетамоли витамини земај. И кажи дали си подобар. Крај краева ако не ти е подобро човече јави се и објасни уби, некогаш ако не повишиш тон не те сфаќа сериозно никој. Мада болен чоек сумњам дека има сила да се расправа.

Ти држам среќа да знаеш да издравиш шо побрзо.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.068
Поени од реакции
78.290
Се преселив Германија пред почеток на епидемијата и тоа скроз на север. Тука дува корни без разлика колку си облечен грлото ти ојде јабана и без разлика што носиш осеќаш ветер во гради. Последно дождот пред 3 недели не напраj жива вода и ветрот не откорна дување.
Офф топик, ама бев лани ова време во Северна Рајна Вестфалија и можам ова што си го пишал да го потврдам.
 

DeviAngel

Un vero cavaliere non lascia mai la sua signora
Член од
6 април 2010
Мислења
19.077
Поени од реакции
16.248
Офф топик, ама бев лани ова време во Северна Рајна Вестфалија и можам ова што си го пишал да го потврдам.
5 месеци бев Диселдорф и таму дува ама ова овде каде што сум (граница со Данска) не е нормално. Во лето највисока температура била 30-32 степени.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.068
Поени од реакции
78.290
5 месеци бев Диселдорф и таму дува ама ова овде каде што сум (граница со Данска) не е нормално. Во лето највисока температура била 30-32 степени.
Ова за другпат:
Откога го открив, настинувам еднаш или ниеднаш годишно.
При првите знаци/чувство на настинка што следи (инфекција на горните дишни патишта) се земаат 50 капки наеднаш и после секој саат по 10-20.
Почнувам од сабајле и пред спиење плус еден Фервекс. Течности - чаеви во текот на тој ден - исто така.

Утре ко ништо да не било.
Ја прекинува во корен инфекцијата.
Што покасно почнеш, поголеми се шансите да не ја прекинеш.


Ако случајно не е настинка, туку грип, според мое искуство, не го сече туку си се разболуваш (особено е битно колку порано ќе го направиш ова), ама полабаво поминуваш.

Ако си здрав, за превенција 20-30 трипати дневно.

Има разни производи од ехинацеа. Ама има две ехинацеи кои се користат. Едната се вика пурпуреа, а другата небитно, не знам како беше. Според мое искуство само овој производ има една од двете ехинацеи, другите сите производи од ехинацеа ја користат другата врста.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.404
Поени од реакции
34.398
парацетамоли
..НЕ, парацетамол или било што антипиретик!...тоа не е покачена температура 37 со 4 С, тоа Е НОРМАЛНА ТЕЛЕСНА ТЕМПЕРАТУРА! секој човек во тек на денот може да варира со температура од 36, 5 - 37, 5 и тоа е нормална телесна температура!
и никој не смее да зема било што за температура се додека е до 38,5 С, таа температура е имунолошки одговор на нашето тело и вие со парацетамол ќе го спречите, ќе ја спаднете таа температура што ги тепа бактериите кои се причина за инфекција? све што е над таа температура најчесто 39С тогаш веќе реагираме поради штетноста на задржување, а можно и на покачување до 40 С што веќе ќе делува на нашиот мозок!
Иако тестот ми беше негативен, се уште не сум во подобрена ситуација, освен душевно :DИмам како печење во десниот дел од градите и ми се јави сува кашлица. Гадното чувство, како да имаш нешто заглавено во хранопроводот, а не е шлајм. Повремено ме гребе долниот дел од грлото, горе немам ништо. Сега се напив ракија, осеќам како ми жари цело тело. Температурата зацементирана на 37 со 4.Од што бев престегнат претходнивде денови, ми се јави голема болка во желудецот. Можно ли е и овие повремени болки да се должат на стегнатост и опуштање по примените резултати?
Се јавив пак кај матичната и викам, негативен сум, може ли да дојдам на преглед. Да видиме да не имам некоја бактерија, да не треба да пијам антибиотик.
Вика нема шанси, не ти е ништо. Немаш ниту еден преизразит симптом. Ама, температурава од кај кур е? Од што ми тежи главата?
Еве уште една работа која е прелоша, никој не те прима ако ти е лошо.
...добро не можеш да се помирш дека имаш најнормална настинка? и тоа мала малечка? не да пиеш ракија ( па се чудиш за болката во желудник) туку барем на некоја крпа стави ја и врзи ја околу вратот, цел ден и спиј така...па потоа муабет ќе правиме!...инаку ако СЕГА идеш кај матичната и те како имаш шанса да се заразиш со коронавирус!
Некаде кога имав 22 години, баш овај период беше, после еден настин што го игнорирав и продолжив да одам во теретана, фатив една сува кашлица.
Ми траеше скоро 2 месеци, од февруари до април, имав само мало поткашлување и константно се потев, ме слушаше докторката повеќе пати и така дури не и текна да ми напрај рендген снимка и се виде пневмонија на едното крило.
После антибиотици и брзо се среди.Така да дали ти е Корона, многу слаби шанси ми се чини, дали имаш нешто на градите од настинката, имаш добри шанси, ама без доктор тешко ќе научиш.Не знам дали кажа, имаш температура?
... ма какви антибиотици, кристален пеницилин ударна доза за три дена кукурек! затоа пак ќе кажам зашто никој не пробал со кристален пеницилин при денешниве пневмонии, што мора секогаш медицина базирана на докази па морало азитромицин, некогаш стариот бунар со малку вода ќе не спаси од жедта, за разлика од новиот бунар!
 
Последно уредено:

Annik Honoré

In Floyd I trust!
Член од
29 септември 2014
Мислења
538
Поени од реакции
1.484
..НЕ, парацетамол или било што антипиретик!...тоа не е покачена температура 37 со 4 С, тоа Е НОРМАЛНА ТЕЛЕСНА ТЕМПЕРАТУРА! секој човек во тек на денот може да варира со температура од 36, 5 - 37, 5 и тоа е нормална телесна температура!
и никој не смее да зема било што за температура се додека е до 38,5 С, таа температура е имунолошки одговор на нашето тело и вие со парацетамол ќе го спречите, ќе ја спаднете таа температура што ги тепа бактериите кои се причина за инфекција? све што е над таа температура најчесто 39С тогаш веќе реагираме поради штетноста на задржување, а можно и на покачување до 40 С што веќе ќе делува на нашиот мозок!

...добро не можеш да се помирш дека имаш најнормална настинка? и тоа мала малечка? не да пиеш ракија ( па се чудиш за болката во желудник) туку барем на некоја крпа стави ја и врзи ја околу вратот, цел ден и спиј така...па потоа муабет ќе правиме!...инаку ако СЕГА идеш кај матичната и те како имаш шанса да се заразиш со коронавирус!

... ма какви антибиотици, кристален пеницилин ударна доза за три дена кукурек! затоа пак ќе кажам зашто никој не пробал со кристален пеницилин при денешниве пневмонии, што мора секогаш медицина базирана на докази па морало азитромицин, некогаш стариот бунар со малку вода ќе не спаси од жедта, за разлика од новиот бунар!
Ама секој организам е различен. Како бре да не се дава антипиретик на 38°С само? Можи вие работите по други протоколи, не знам јас пациент ко ќе имавме над 37, 6 37,8 одма администрација на антипиретик. За 38 па не прам муабет, обавезно беше.

Не знам сепак, секој има различен начин на работа, еве кај нас 37,3 ја сматраат за фебрилност на инфективно. Се што е до 37 е нормално. Бар кај нас тука.
 
Член од
27 ноември 2007
Мислења
30.365
Поени од реакции
68.030
...добро не можеш да се помирш дека имаш најнормална настинка? и тоа мала малечка? не да пиеш ракија ( па се чудиш за болката во желудник) туку барем на некоја крпа стави ја и врзи ја околу вратот, цел ден и спиј така...па потоа муабет ќе правиме!...инаку ако СЕГА идеш кај матичната и те како имаш шанса да се заразиш со коронавирус!
Осми ден температура. Сабајле немав, вечерва 37 со 4.
Да ги занемариме бројките, се чувствувам како воз да ме прегазил. Овие два дена свртив еден круг низ маало. Главава ми е како да ми седи некој на нејзе цело времем никаква енергија немам. Чувството го опишувам само како кога едноставно знаеш дека имаш температура. Единствен друг проблем е затнат нос (без да тече, што воглавно и не е проблем, бидејќи дишам нормално) и повремено гребење во долниот дел на грлото. Кога ќе се напијам нешто потопло, како да ме пече деснава страна на градите. Еден ден се разбудив како со грутка во грлото, нагон за повраќање добив, но ништо не излезе. Дали можеби телото се опоравува од шокот кој го имав и стегнатоста?
Во секој случај, нешто предизвикува да не се чувствувам здраво. Едноставно не си добар, имаш замаена глава, внатрешна топлина, како да те боли заб, ама не е до живец, него онака си гребе по малку.

Матичната не ми крева веќе. Се јавив во неколку приватни клиники, чисто да направам крвна слика или да ми земат брис, имам потврда (иако, нели еден тест не е доволен доказ) дека немам корона (плус, ниту еден што го знам нема никакви проблеми (тргнувајќи од моиве по дома), не сакаат ни да чујат без да ме види матичен претходно.
Дали е потребно да се пие антибиотик? По некоја случајност имам вибрамицин дома.
Не е за паника, ама па и не е сеедно 8 дена да се чувствуваш вака сред пандемија.
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
17.517
Поени од реакции
9.412
Осми ден температура. Сабајле немав, вечерва 37 со 4.
Да ги занемариме бројките, се чувствувам како воз да ме прегазил. Овие два дена свртив еден круг низ маало. Главава ми е како да ми седи некој на нејзе цело времем никаква енергија немам. Чувството го опишувам само како кога едноставно знаеш дека имаш температура. Единствен друг проблем е затнат нос (без да тече, што воглавно и не е проблем, бидејќи дишам нормално) и повремено гребење во долниот дел на грлото. Кога ќе се напијам нешто потопло, како да ме пече деснава страна на градите. Еден ден се разбудив како со грутка во грлото, нагон за повраќање добив, но ништо не излезе. Дали можеби телото се опоравува од шокот кој го имав и стегнатоста?
Во секој случај, нешто предизвикува да не се чувствувам здраво. Едноставно не си добар, имаш замаена глава, внатрешна топлина, како да те боли заб, ама не е до живец, него онака си гребе по малку.

Матичната не ми крева веќе. Се јавив во неколку приватни клиники, чисто да направам крвна слика или да ми земат брис, имам потврда (иако, нели еден тест не е доволен доказ) дека немам корона (плус, ниту еден што го знам нема никакви проблеми (тргнувајќи од моиве по дома), не сакаат ни да чујат без да ме види матичен претходно.
Дали е потребно да се пие антибиотик? По некоја случајност имам вибрамицин дома.
Не е за паника, ама па и не е сеедно 8 дена да се чувствуваш вака сред пандемија.
Obavezno treba da ti se napravi kompleten pregledi.
Jas ti preporacuvam da odis na dezurna sluzba, ako treba uste vecer...kazi I'm deka imas nepodnosliva bolka, povrakas I odglumi tamu.
Kade zivees, od Skopje li si?
 
Член од
27 ноември 2007
Мислења
30.365
Поени од реакции
68.030
Obavezno treba da ti se napravi kompleten pregledi.
Jas ti preporacuvam da odis na dezurna sluzba, ako treba uste vecer...kazi I'm deka imas nepodnosliva bolka, povrakas I odglumi tamu.
Kade zivees, od Skopje li si?
Од Скопје :D
Да беше нормална состојбата, досега ќе прземев поголема иницијатива. Сега малку ми фуфка дека на клиникиве не е баш најбезбедно во екот на коронава...
Како што се решив дека на петтиот ден ќе правам корона тест, така утре ќе одам да се снимам, па мајка јана нека е.
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
17.517
Поени од реакции
9.412
Од Скопје :D
Да беше нормална состојбата, досега ќе прземев поголема иницијатива. Сега малку ми фуфка дека на клиникиве не е баш најбезбедно во екот на коронава...
Како што се решив дека на петтиот ден ќе правам корона тест, така утре ќе одам да се снимам, па мајка јана нека е.
Na dezuren, ete vo 8 mi septemvri...ako ne javi se na telefon I objasni im kako se osekas, vidi sto ke to kazat
 
Член од
27 ноември 2007
Мислења
30.365
Поени од реакции
68.030
Конечно се согласи матичната да ми даде упат за крвна слика и земање брис.
Нормално и по 9 дена, не се согласи да се состанеме, чисто телефонски. Упатот треба да го земе некој друг, по завршување на работно време. Проценете каков е стравот меѓу матичните лекари во моментов.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom