Pop-up Дежурна Ординација COVID-19 edition

Член од
3 мај 2019
Мислења
17.704
Поени од реакции
9.541
Значи најпрво ти доаѓа дома брза помош и полиција,се прави експресес тест,и ако е позитивен,остануваш дома а они ја пломбираат вратата,и чекаш друга екипа да дојдат да те земат у болница.
Доаѓаат две екипиПрегледај го приврзокот 240719
една зима проби од се што е во станот. А другата прави анкета.
Прегледај го приврзокот 240721
вп болница имаш фул дијагностика и назначување нна терапија и болнички живот понатаму ))))
Мене ме лчеа со Арбидол,Ипобруфен,и ACC Long.
Прегледај го приврзокот 240722Прегледај го приврзокот 240724

по 5 дена ме донесоа дома,у домашен карантин,ко бајаги немало потреба да седам у болница,и еве седам домау пломбиран стан,без ништо,утре чекам да дојдат тест да ми прават.
Прегледај го приврзокот 240726
извини што те прашувам, но како без ништо те оставиле?
Храна, средства за хигиена, терапијата...ти се јавуваат ли барем да те прашат дали си жив, како си психички...па тоа не е воопшто хумано!!!!
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.528
Поени од реакции
34.678
Апдејт :D
Четврти ден со температура. Уште варира меѓу 37 со 1 и 37 со 3. Матичната вика на нервна база ти е, ми рече ни парацетамол да не пијам, само витамин Ц и топли напитоци. Физички сум добар, со мала болка во главата, како и суви мрсули. Психички ролеркостер ми се случува, особено навечер :D Имам друг проблем, кој поради моментална напнатост ми прави болки.
Последниве два дена гледам дека јазиков ми е бел, ко со црвени точки на крајот. Што болештија беше тоа? Читам дека било знак на замор, нервоза и паника.
Грлово не ме боли, ама го чувствувам како троа поладно.
Иако одбегнувам, изгледа ќе мора некој тест да направам.
Позитивно е што никок со кој сум бил во контакт, нема симптоми.
...37 со 1 и 37 со 3 - не е покачена температура за да се пие било што за тоа, и со каков термометар мериш и каде? инаку не тоа на нервна база,туку едноставно сите овие информации околу ковидкорона околу нас ни дава дојам дека ни гори челото и дека имаме температура, ама не е тоа тоа, ако имаш температура она „вистинската“, паѓаш како круша омалаксан, неспособен,без воља за ништо, ти си ОК можеби некоја незначителна настинка!

732x549_THUMBNAIL_White-Tongue-Why-It-Happens-and-How-to-Treat-It.jpg images.jpg

... а јазикот не е нешто да се загрижиш, едноставно можеби имаш проблем со желудачна киселина, можеби некоја гливица на јазик поради малку паднат имунитет, што за два дена со хигиена на јазикот (плакни со антибактериска вода за испирање на устата) ќе исчезне!
 
Последно уредено:
D

Deleted member 12196

Гостин
Бидејќи и јас сум „прозван“, (пу, пу пу...), да напишам два реда. Кај мене (претпоставувам) е обична настинка со можен грип. Ситуацијата не е променета. Се вратив на старо. Имав некои ситни работи, постојано влези-излези, а јас слабо облечен (немарен сум, тоа ми е во крвта) ситуацијата се влоши (понеделник). Почнаа градни болки, не многу јаки, ама загрижувачки, грлото почна да боли. Поткашлување без искашлување, ама имав впечаток дека има шлајм што не можам да го исфрлам (значи не е на суво). Си одредив ден за пижами, па го продолжив во вторник и среда, малку чај со мед и шипинки (нема лимон). Болките во градите и грлото престанаа (освен повремено во градите, тоа за мене е „нормално“), старите симптоми останаа. Отежнато дишење (затворен нос, не тече), зголемен притисок, „тешка“ глава.
Сметам дека (барем засега) сум далеку од Ковид 19.
 

Annik Honoré

In Floyd I trust!
Член од
29 септември 2014
Мислења
538
Поени од реакции
1.484
Не знаев за темава, па тука ќе прашам.

А колку од вас се пушачи, шо осеќаат симптоми?
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.528
Поени од реакции
34.678
Бидејќи и јас сум „прозван“, (пу, пу пу...), да напишам два реда. Кај мене (претпоставувам) е обична настинка со можен грип. Ситуацијата не е променета. Се вратив на старо. Имав некои ситни работи, постојано влези-излези, а јас слабо облечен (немарен сум, тоа ми е во крвта) ситуацијата се влоши (понеделник). Почнаа градни болки, не многу јаки, ама загрижувачки, грлото почна да боли. Поткашлување без искашлување, ама имав впечаток дека има шлајм што не можам да го исфрлам (значи не е на суво). Си одредив ден за пижами, па го продолжив во вторник и среда, малку чај со мед и шипинки (нема лимон). Болките во градите и грлото престанаа (освен повремено во градите, тоа за мене е „нормално“), старите симптоми останаа. Отежнато дишење (затворен нос, не тече), зголемен притисок, „тешка“ глава.
Сметам дека (барем засега) сум далеку од Ковид 19.
... не си прозван тука,таман работа, туку во одреден период кога од коронаковид вирус дојде до загрижувачки инфицирани укажавте на симптоми на настинка дури има и еден член од Русија што ете дури му се направи тест за коронавирус КОВИД19, ете да се споделат тука совети, да не се изгубат во општата тема за коронавирус КОВИД 19 која е најактуелна во форумов со многу постирања...
...едно правило се има колку дена си бил подложен на недициплина со влези излези толку денови „ќе си носиш пижами“ т.е. барем три дена да полежеше дома, еден ден ти е малку за да целосно оздравиш, затоа се продолжени деновите со последицата на таа настинка, но тоа значи да мнооогу треба да внимаваш каде и со кого контактираш, мора превентивно да носиш заштитна маска, колку толку да не ти улета некој друг вирус...
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.167
Поени од реакции
17.964
Мене ми е веќе 10ти ден, сеуште кашлам, но далеку е ова од тоа што бев.

Инаку имав висока температура три дена на секој 6 сати парацетамол и тешко се спушташе под 39. Во главно имав 39.5, па и накај 39.7 кога ме начекаа домашниве кај што бладам.

Вториот ден многу кашлав, сува кашлица и добро е што веќе третиот ден ми дадоа Сумамед оти ќе се избудалев од кашлање. Само неколку сати после антибиотикот кашлицата премина во влажна и можев да искашлувам.

После тоа секој ден стануваше се повлажна и можев салам да искашлам и да ги дренирам градите, така да кога бев испраен немав проблем со кашлица. Добро е што немав некој проблем со глава, срце или стомак од толку напон за кашлање ќе имав некоја сериозна реакција на некој дел од телото.

Исправен беше арно, но, затоа пак воопшто не можев да спијам, не можев 1 сат да врзам сон, толку многу се закашлував. Пробував испраен да спијам тешко, на една на друга страна, никако не одеше.

И така некако издржав да се спушти температурата 5 тиот ден и по совет од @bijons, почнав пред секое спијање да ставам крпа со ракија и црна пипер на градите. Тоа ме спаси и најпосле можев да спијам, по 3-4 сати без проблем.

Ако е за утеха, има и позитивна страна ова. Немав апетит ВООПШТО, јас шо обично јадам ко скинат не можев да изедам еден мала чинија супа.
Така да тоа што се надевав дека најпосле ќе ослабам и помалце ќе јадам, тоа и се случи.

И втората битна работа, мајка ми ме потсети на лекот за бронхит/пневмонија што го прави од ко бевме мали, е то е нешто невидено, нешто помеѓу еурокрем и алва и е прекрасно, така да сега си сркам од 'леков' :D
 

DeviAngel

Un vero cavaliere non lascia mai la sua signora
Член од
6 април 2010
Мислења
19.094
Поени од реакции
16.291
Се преселив Германија пред почеток на епидемијата и тоа скроз на север. Тука дува корни без разлика колку си облечен грлото ти ојде јабана и без разлика што носиш осеќаш ветер во гради. Последно дождот пред 3 недели не напраj жива вода и ветрот не откорна дување.

Е сега 1 недела имав мака со грлото ме гребеше и поради ладни пијалоци - пиво и сок. Носот течеше цело време. Последниве 2 недели градите ги осеќав како преладени на моменти тешки како со шлајм ама неможам да го искашлам. Кога земав длабок воздух до средината на градите осеќав како камен да е ладен воздухот како кока кола после ментол бонбони, едноставно ме сечеше ладен воздух.

Последнава недела почнаа градите од време на време да ме потстегнуваат чудно, како на промаја да сум седел. Со помош на топли супи и чај омекна болката но еве денес и вчера пак од време на време на средина ме потстегнуваат. Пијам парацетамол и со помош на чај супа болката ја снемува, онака тапа чудна болка не силна. Ама сепак знае и на сабајле да имам болка.

На работа не одиме од 17ти март а пред тоа одевме со воз. Дезинфекција често и правилно правев на рацете. Температура во ниеден момент не кренав. Последните денови мааалце ми лутат очите ама океј врвам 2-3 саати пред PS поради мерките кои се на сила во Германија и ограниченото излегување. Во грлото осеќам шлајм ама не нос туку како од синусите да течи. Тешкотии со дишењето немам ич и не кашлам. Јазикот и грлото не знам дали ги имам попарено или од бонбоните за шмукање за грло, јазикот и грлото ми се numb како изгорени ама веќе 3 дена. Алергии досега сум немал. Пешачам со кучето секој ден по скоро 5km и не се заморувам. Некогаш на вечер знаат мускулите да ме здоболат пособено бицепс и трицепс. Исто така не сум ни пушач.

На моменти знај да ме фати паника за корона арно ама цело време сме 4 другари и женски па никој нема симптоми како мене или да го имам префатено. Оваа трае кај мене скоро месец. Дајте некој совет или кажете како да омекнам болка ако не е корона. Докторот тука не е достапен оваа недела поради лични причини. Најблизок град ми е Нибул арно ама има 100 заразени во болницата и мислам е пренаменета а картицата за здраствено уште не ми е стигната.

Едноставно некогаш како и да ми се лоши ама мислам дека е поради паника.

Има некој со вакви симптоми и доколу има па и данема - не се работи за корона, добро ќе ми дојде совет што да преземам за олеснување доколку не е корона.

Благодарам на времето.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.167
Поени од реакции
17.964
@teneke ako mozes receptot da go spodelis..Jas pravam od med I taan, isto e efikasen lek za kaslanje(pola tegla med se mesa so pola tegla taan), prevkusno nesto.(y)
Ние го правиме со:
- 300g мед
- 300g таан
- 300g (оригинал рецепт е со овчка маст) ама ние ставаме кравји путер
- 200g бадеми
- 100g ленено семе

Бадемите се мелат, лененото семе се толчи и се се меша и го ставаме во тегли. Се чува во фрижидер.
Се јади една голема лажица наутро. (Јас додуша 2-3 пати во денот :) )

Путерот и таан (мала тегла) од КАМ ги земам, најефтини се.
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
17.704
Поени од реакции
9.541
Ние го правиме со:
- 300g мед
- 300g таан
- 300g (оригинал рецепт е со овчка маст) ама ние ставаме кравји путер
- 200g бадеми
- 100g ленено семе

Бадемите се мелат, лененото семе се толчи и се се меша и го ставаме во тегли. Се чува во фрижидер.
Се јади една голема лажица наутро. (Јас додуша 2-3 пати во денот :) )

Путерот и таан (мала тегла) од КАМ ги земам, најефтини се.
Прекрасен рецепт..ете, сите што имаат мака со кашлица нека си го направат(y)
Утре одам у КАМ да земам таан, бадеми и лен...а кој путер го ставате, сигурно дека не е солен, но кој е најдобар?
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.167
Поени од реакции
17.964
Прекрасен рецепт..ете, сите што имаат мака со кашлица нека си го направат(y)
Утре одам у КАМ да земам таан, бадеми и лен...а кој путер го ставате, сигурно дека не е солен, но кој е најдобар?
Од КАМ тој германскиот.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.167
Поени од реакции
17.964
На секој саат мерам температура и запишувам. вчера сабајлето ме стресе,треска,исто кп да имам температура.таман пред да ме тестираат, ама издржав.Послем тестирањето,имаше конкретно тресење,и мутна глава,ко да сум пијан.се јавив, дојдоа земаа крв, и рекоа дека најверојатно feedback од вирусот и лекарствата.ми дадоа диета и чекам понатамошни инструкции
кафето да го заменам со т.н чифир,тоа ти е силно заварен црн чај,кој се пие у мали дози.Јадкасти(бадем,лешник,кешо) бобовие(црн грав, жолта леќа) киноа, силни супи.
Вдишување со нос,издишување на уста
Хмммм оти кафе да замениш.
Исто да не удри на некој активности што ти недостасуваа?
 

chef_cook

._perlous
Член од
25 октомври 2011
Мислења
4.294
Поени од реакции
13.156
Хмммм оти кафе да замениш.
Исто да не удри на некој активности што ти недостасуваа?
неам појма
не, секс уште неам,уште сум во излоација,во понеделник втор тест ќе праам
 

DeviAngel

Un vero cavaliere non lascia mai la sua signora
Член од
6 април 2010
Мислења
19.094
Поени од реакции
16.291
Дечки некој совет за мојава ситуација.
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
17.704
Поени од реакции
9.541
Дечки некој совет за мојава ситуација.
Направи го рецептот од Тенеке, помага сигурно и пиј течности, јади, спиј, уживај..коронава не е страшна..така вели Жан Митрев
има многу поопасни болести, не дај боже ако треба да бирам помеѓу канцер или колк да скршам, бирам конора..:)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom