POP MUFTE ili aj po vase kako

Anco

За солун ДА, ЗА срем НЕ
Член од
1 ноември 2011
Мислења
8.603
Поени од реакции
15.403
- Ovaa tema e za slucki i desavki so subjektite od naslovot.
- potoa da se objasni od kade prizleguva pogovorkata kako POP sarma.

Стариот беше Комунист со тапија. Црвена членска книшка со златна петокрака на средина од корицата, а горе, „Савез Комуниста Југославије, под него, „Сојуз на Комунистите на Македонија“. И слика внатре, со печат на СКМ/SKJ. Старата се претставуваше како Скоевка, а цел живот беше домаќинка. Супердомаќинка. Неисе, не одеа во цркви, не не' крстеа ниту мене ниту сестра ми во црква, освен на свадби и погреби на роднини. Не примаа попови за осветување на домовите по повод некоја слава или верски празник, кои во тоа време редовно се појавуваа од врата на врата, а ги прославуваа сите празници. И верски и државни. Ама онака, комуњарски. Постови не признаваа...
Тој ден, на вратата тропна попот со прекар Муфте, од родното село на мојот дедо Богдан, татко на татко ми, од Раштак. Генерација со татко ми. Муфте, попската кариера ја започнал како клисар во селската црква во Раштак, и со тек на време откако ги научил наизуст сите молитви и литургии, владиците му дале прилика да стане и поп. И станал. За Муфте, зборуваше стариот, не било важно дали во торбичето ќе му ставите камења, најбитно било тоа, да бидат џабе. Оттаму и прекаро Муфте. Неисе, Муфте знаеше на чија врата ѕвони. Беше петок. Некој си црн петок, поцрн да не можел да биде, така го нарече попот Муфте. Тежок ден за пост. На шпоретот во кујната имаше големо тенџере со убава и највкусна манџа. Мирисот, којзнае до каде допирал и ги мамел минувачите. Старата знаеше да направи се', ама баш се' за прсти да излижеш. Мислам дека беше подварок со суви ребра и везенки. Што и да беше, сите бевме наредени на трпезариската маса и го чеквма лонецот во рацете на мајка ми да атерира на средина на масата. Муфте, веќе седеше на почесното гостинско место. Немаше бегање, мораше да се придружи на ручекот...
Се деси и тој момент, старата го крена поклопецот од тенџерето, и низ целиот простор се разлеа пареата со единствениот и неповторлив мирис и вкус од кој слободно можеш да се најадеш, а поп Муфте, ги ококори очите, ги спои густите веѓи на сред чело, не' разгледа сите поединечно ко да не фотографираше, и одржа куса литургија, неверојатно ама возбудливо предавање за тоа каков грев правиме прд Бога што на овој ден мрсиме...
Стариот и старата, одмавнаа со главите, и онака, градски, демек, мангупски му рекоа дека тие се атеисти, и дека ги почитуваат верниците, ама си тераат по нивно. Мајка ми ја зема длабоката чинија од пред почитуваниот случаен гостин, Божјиот пратеник, поп Муфте, и ја наполни. Со се'. И со манџа и со месо. Чекав да видам што ќе се случи. Откако беа наполнети сите чинии, прв почна да срка поп Муфте. И второ што направи, го изглода едното од двете големи меснати ребра, со затворени очи, го ишмука. Оп, попе, викнав, па нели е грев, па нели е црн петок, па нели денес се пости, прашував рафално. Ме погледна, се забриша со платнената салфетка, и рече - Гревот е ваш, јас сум гостин во оваа куќа и јадам тоа што вие ми сервирате за да не ја навредам домаќинката, а Господ е голем и гледа, гревот вам ќе ви га запише...
Божјите пратеници никогаш не грешат, рече на крајот поп Муфте, и продолжи да го глода другото ребро... Ај сеа...
-----------------
aj sega po vase prodolzetesi
 
Член од
15 април 2019
Мислења
1.076
Поени од реакции
1.516
Od ednata strana Babami veruvala vo crkva a vo popovi ne. Od drugata ic vo nisto komunisti teshki ni jajca farbale i meso si przele na strog post. Moite ne se krsteni ali se hristijani. Jas pred nekoe vreme se krstev posho mi trebashe. Ne veruvam vo popovi neso bash vo crkva da znam da idam da ostavam pari i da se pomolam svekji ne palam cvekinja ne ostavam i taka. Povekje veruvam vo monasi i manastir. A inace vo gospod i veruvam i ne veruvam zavisi. Vo odnos na grevovi pa ne postoi covek sto e bezgresen. Osven gospod. Sekoj svojata bitka si ja vodi. Od nebo ne pagja nisto. Ke se macish. A inace od rabota i od jelo nema zlo delo.
 

Стев

Rockscourge Stevahn
Член од
19 декември 2019
Мислења
4.413
Поени од реакции
4.237
Не верувам во ништо. Сум бил ватикан, сум видел прага и бели свет. Религјата е татко на бизнис и на политката. Слоеви и слоеви на декаденција и манипулација оснивана на пљачки, насилство и лицемерие.
Бог е изговор за да луѓето останат глупи и наивни да останат немоќни.
“Господен е мртов . Господ останува мртов. И ние го убивме. Како ќе се утешиме ние, убијците на сите убијци? Од тоа што беше најсвето и најмоќно на светот сепак прокрвари под нашите ножеви: кој ќе не испере од крфта? Зарем нема вода да се прочистиме? Кои фестивали на покајување, кои осветени игри ќе треба да измислиме? Зарем не е величината на ова дело пре голема за нас? Зарем не мора ние самите да станеме богови за да наликуваме достојни за тоа? “
 
Член од
20 април 2014
Мислења
5.239
Поени од реакции
5.820
Најапсурдната ствар е шо религиите стално го спомнуваат Господ Бог, а уствари се најдалеку од таа за нас непозната Виша Сила.
Туку да се надврзам на поентата на Анчо, имаше една српска узречица, ама сум ја забравил,
нешо у стил: Попу боп, бобу Поп. Боп - граф.
 

Византиецот

what you looking at, ass
Член од
14 март 2021
Мислења
2.572
Поени од реакции
5.980

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.583
Поени од реакции
11.597
„Бесплатно добивте, бесплатно давајте...“
Потешко давањето оди кај овие „божји пратеници“ бидејќи „ништо не е бесплатно на Земјата“.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom