Pocetnici vo soobrakajot

Член од
25 февруари 2019
Мислења
351
Поени од реакции
203
,,,

,,,i kavgi pcosti,,soobrakjajni gluposti za na kraj i nezgodi,,,
,,,shteta shto so zakon se zabrani snimanje I objavuvanje na snimki od soobrakjajov ni nash,,,kako shto beshe onoa driftanje vo Tetovo i policiskoto kombe,,,na takvi deshavki mislev,,I nekorektno odnesuvanje na vozachite kon onie so avtoshkola,,
,,,shto ke reche se a edno mesto od se po malku,,
Дали навистина е забрането снимање кај нас? Јас на пример имам стар мобилен што го користам како двр , дали би имал проблеми со полиција? Каде да го најдам тој член/закон?
 
Член од
29 септември 2017
Мислења
178
Поени од реакции
102
400е беше казната за снимање. Не смее никое лице (освен полицијата) да снима од автомобил. Ако автомобилот има вградени камери, законски, треба да побара сопственикот од сервис да му се деактивираат. Мислам дека во Кривичниот законик и Законот за безбедност на сообраќајот на патиштата се спомнува некаде, ама кои членови не знам. А за санкциите, можеш да прочиташ и на странава:

https://www.pravdiko.mk/koi-sanktsii-se-predvideni-za-neovlasteno-snimane/
 
Член од
25 февруари 2019
Мислења
351
Поени од реакции
203
400е беше казната за снимање. Не смее никое лице (освен полицијата) да снима од автомобил. Ако автомобилот има вградени камери, законски, треба да побара сопственикот од сервис да му се деактивираат. Мислам дека во Кривичниот законик и Законот за безбедност на сообраќајот на патиштата се спомнува некаде, ама кои членови не знам. А за санкциите, можеш да прочиташ и на странава:

https://www.pravdiko.mk/koi-sanktsii-se-predvideni-za-neovlasteno-snimane/
Ако не прочитав по форумов ќе останев "неописменет" а можеби и казнет. Еве изгуглав ми излезе оваа вест:
http://www.sudstvo.mk/400-евра-казна-за-незаконско-снимање-од-а/
 
Член од
13 март 2014
Мислења
691
Поени од реакции
142
Здраво на сите...тие што имате положено, од кој пат градска положивте и колку пари ве фати се на се ? :) И дали по извесно време се опуштивте да возите по други градови,,, мене многу ми е страв на автопат како ќе се снајдам..
 
Член од
22 јули 2015
Мислења
607
Поени од реакции
493
Здраво на сите...тие што имате положено, од кој пат градска положивте и колку пари ве фати се на се ? :) И дали по извесно време се опуштивте да возите по други градови,,, мене многу ми е страв на автопат како ќе се снајдам..
Од прв пат , околу 35.000 денари. Вози смирено и без нерви, прати ги огледалата често и вози со прилагодена брзина, нека не те силат и не потпаѓај под влијание да возиш брзо. Не е фраерски, ниту мангупски да возиш брзо ако не се осеќаш сигурна. Ќе се опуштиш со време, отпочеток ќе пратиш се но после ќе стани навика. Возењето вград е многу покомплицирано и по стресно заради неписмени глупаци без сообраќајна култура и без знаење да возат, толку ми се има одмилено што кога ќе одам на пат некаде подалеку уживање мие возењето.

Само смирено и среќа да те прати на патиштата !
 
Член од
25 февруари 2019
Мислења
351
Поени од реакции
203
На прв пат градска, полигон на втор пат, ова за А категорија ми е поскоро пред 4-5 години за Б прв пат ама мислам тогаш беше "полабаво". Се сложувам со претходен коментар на отворен пат е поопуштено најчесто имаш помалку работи на кои треба да се внимава отколку во градска средина.
1. Сегогаш вози до или -10 од пропишаната брзина никако не над па и колку да сметаш дека другите возат побрзо.
2. Не влегувај пребрзо во кривина ќе треба да кочиш на средина што е опасно секогаш вози под брзината на знакот пред кривините за 5-10км/ч
3. Престигнувај само кога имаш многу простор и кога ќе се осигураш една брзина подолу и не се двоуми.
4. Кога поминува големо возило од спротива гледај се во десниот раб на патот не во возилото истото е корисно и за навечер кога се разминуваш со возила со светла.
 
Член од
13 март 2014
Мислења
691
Поени од реакции
142
Ви благодарам, исто ме интересира дали е точно дека првите 2 години од возачката дозвола не смее да се вози надвор од градот а и после 23ч?
 
Член од
22 јули 2015
Мислења
607
Поени од реакции
493
Смееш да возиш секаде, но додека си почетник не смееш од 23 до 05 часот. Исто така не смееш кола со јачина на моторот поголема од 77 kW.

Кочење во кривина не, давање гас во кривина не, треба да се држи константна туража. Исто така многу важна работа, секогаш со очите гледај каде што сакаш да одиш. Прогуглај што е Target Fixation и зошто е многу опасно.

Доколку го совладаш сега на почеток, никогаш нема да имаш проблем. Во врска со престигнувањето, нема двоумење. Кога ќе се осигураш претицувај, не превземај непотребни ризици и кога ќе тргниш не прави претицувам - не претицувам.
 
Член од
13 март 2014
Мислења
691
Поени од реакции
142
Смееш да возиш секаде, но додека си почетник не смееш од 23 до 05 часот. Исто така не смееш кола со јачина на моторот поголема од 77 kW.

Кочење во кривина не, давање гас во кривина не, треба да се држи константна туража. Исто така многу важна работа, секогаш со очите гледај каде што сакаш да одиш. Прогуглај што е Target Fixation и зошто е многу опасно.

Доколку го совладаш сега на почеток, никогаш нема да имаш проблем. Во врска со престигнувањето, нема двоумење. Кога ќе се осигураш претицувај, не превземај непотребни ризици и кога ќе тргниш не прави претицувам - не претицувам.
Благодарам, се надевам и инструкторот вака детално ќе ми објаснува :aplauz:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom