Pocetnici vo soobrakajot

Дискусија во форумот 'Автомобилизам и мотоциклизам' започната од Goranwt1, 17 февруари 2019.

 1. Goranwt1

  Goranwt1

  Член од:
  7 март 2014
  Мислења:
  12
  Допаѓања:
  3
  Pozz na site. Imam vozacka dozvola okolu 3-4 meseci shto znaci se uste so vo ''proben period'' no imam kola so 122 konji. Ziveam vo Germanija i imam tamoshna vozacka dozvola, prasanjeto e dali smeam taa kola da ja vozam vo Makedonija?
   
 2. Spiegel

  Spiegel

  Член од:
  19 март 2011
  Мислења:
  11.098
  Допаѓања:
  9.321
  На GreatUniter му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Толстој

  Толстој екс Бомбастичен

  Член од:
  28 септември 2012
  Мислења:
  11.745
  Допаѓања:
  11.852
  Во Македонија важат македонските закони без разлика од која држава ти е возачката
   
 4. GreatUniter

  GreatUniter

  Член од:
  29 септември 2017
  Мислења:
  176
  Допаѓања:
  100
  120 коња би му дошло грубо околу 90тина kw на мотор. Некаде околу 104 коња (по пресметките - 1.36 х 77 kw) треба да ти е колата по законот. Што значи, барај си нова кола или фаќај врски у полиција, нема друго чаре :D
   
 5. Anonymousone

  Anonymousone

  Член од:
  23 ноември 2016
  Мислења:
  50
  Допаѓања:
  12
  Нема да можиш, во Македонија важат македонските закони, како шо пишаја погоре.
   
 6. shutrak

  shutrak opsenar

  Член од:
  3 јуни 2011
  Мислења:
  19.380
  Допаѓања:
  13.217
  ,,,interesna tema okolu vozachi pochetnici iako dobar del od niv se i dobro ispecheni so vozenje na kjoro I sleep nokje so potkradnuvanje na kolite od doma,,,no i za onie koi se vo faza na avtoshkola ,,osobeno za ovie bi sakal vashi mislenja i deshavki bidejki vo denot sum svedok na najmalku po dve deshavki pomegju stari vozachi i vozach pochetnik so avtoshkola,,
   
 7. GreatUniter

  GreatUniter

  Член од:
  29 септември 2017
  Мислења:
  176
  Допаѓања:
  100
  Дешавки од типот? Кавги, сообраќајни глупости, сообраќајни незгоди...? Дефинирај.
   
 8. shutrak

  shutrak opsenar

  Член од:
  3 јуни 2011
  Мислења:
  19.380
  Допаѓања:
  13.217
  ,,,
  ,,,i kavgi pcosti,,soobrakjajni gluposti za na kraj i nezgodi,,,
  ,,,shteta shto so zakon se zabrani snimanje I objavuvanje na snimki od soobrakjajov ni nash,,,kako shto beshe onoa driftanje vo Tetovo i policiskoto kombe,,,na takvi deshavki mislev,,I nekorektno odnesuvanje na vozachite kon onie so avtoshkola,,
  ,,,shto ke reche se a edno mesto od se po malku,,
   
 9. GreatUniter

  GreatUniter

  Член од:
  29 септември 2017
  Мислења:
  176
  Допаѓања:
  100
  Да не те чуди, постојат шутраци кои немаат врска у сообраќај. Јас лично кога полагав полигон, се случи една типка да ме удри со колата у рикверц (пред мене чекаше ред). Една кола пред неа, ги запали гумите на угорница. Двајцата положија од прва, па ти сега види. Истите и од прва положија градска, лично ги познавам. Е таквите и други слични на нив, се најголемите проблематици у сообраќај. Од младо до старо.
   
 10. andrea85

  andrea85

  Член од:
  12 мај 2012
  Мислења:
  542
  Допаѓања:
  597
  А јас ова не сум го знаела и возев 114KW.... А не ме застанале и не ми напраиле проблем. 2 години беше тоа почетник?
   
 11. Ilumious

  Ilumious Патник, педер, поет, администратор, масон

  Член од:
  29 јануари 2007
  Мислења:
  76.575
  Допаѓања:
  158.341
  2 год или до 21 година
   
 12. Jack NolanProf.19

  Jack NolanProf.19

  Член од:
  9 мај 2018
  Мислења:
  265
  Допаѓања:
  194
  Ќе си возиш со германската бе. Како тоа јас одам во друга држава и ме казнат за некој банален закон што не сум го ни слушнал а камоли да го има во мојата држава.
   
 13. Филип85

  Филип85

  Член од:
  22 јули 2015
  Мислења:
  434
  Допаѓања:
  263
  2 години само, не 21 година.
   
  На Mafo1 му/ѝ се допаѓа ова.
 14. Ilumious

  Ilumious Патник, педер, поет, администратор, масон

  Член од:
  29 јануари 2007
  Мислења:
  76.575
  Допаѓања:
  158.341
  Јас кога положив (на 18) до 21 година важеше. Може има измени
  Едит: Нема, до 21 година

  Законот за безбедност на сообраќајот на патиштата („Службен весник на РМ“ бр.54/07) поимот возач почетник е дефиниран во одредбата од член 2 став 1 т. 55 така што е наведено дека „Возач-почетник“ е секој возач на моторно возило до 21 година возраст, како и возач на моторно возило во период од две години по добивањето на возачката дозвола, независно дали дозволата ја добил во Република Македонија или во странство
   
 15. Филип85

  Филип85

  Член од:
  22 јули 2015
  Мислења:
  434
  Допаѓања:
  263
  Застарен закон е тој до 21 година веќе времиња, според

  Член 2. став 1. т.104 „Возач-почетник“ е секој возач на возило во период од две години, по добивањето на возачката дозвола, независно дали дозволата ја добил во Република Македонија или во странство. Возач-почетник е и возач на возило во периодот од две години по добивањето на возачката дозвола од одредена категорија, независно дали поседува возачка дозвола за друга категорија;
   
  На Ilumious му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели преку: