Pocetnici vo soobrakajot

Член од
7 март 2014
Мислења
12
Поени од реакции
3
Pozz na site. Imam vozacka dozvola okolu 3-4 meseci shto znaci se uste so vo ''proben period'' no imam kola so 122 konji. Ziveam vo Germanija i imam tamoshna vozacka dozvola, prasanjeto e dali smeam taa kola da ja vozam vo Makedonija?
 

Толстој

екс Бомбастичен
Член од
28 септември 2012
Мислења
11.920
Поени од реакции
11.945
Pozz na site. Imam vozacka dozvola okolu 3-4 meseci shto znaci se uste so vo ''proben period'' no imam kola so 122 konji. Ziveam vo Germanija i imam tamoshna vozacka dozvola, prasanjeto e dali smeam taa kola da ja vozam vo Makedonija?
Во Македонија важат македонските закони без разлика од која држава ти е возачката
 
Член од
29 септември 2017
Мислења
178
Поени од реакции
102
Pozz na site. Imam vozacka dozvola okolu 3-4 meseci shto znaci se uste so vo ''proben period'' no imam kola so 122 konji. Ziveam vo Germanija i imam tamoshna vozacka dozvola, prasanjeto e dali smeam taa kola da ja vozam vo Makedonija?
120 коња би му дошло грубо околу 90тина kw на мотор. Некаде околу 104 коња (по пресметките - 1.36 х 77 kw) треба да ти е колата по законот. Што значи, барај си нова кола или фаќај врски у полиција, нема друго чаре :D
 
Член од
23 ноември 2016
Мислења
104
Поени од реакции
45
Нема да можиш, во Македонија важат македонските закони, како шо пишаја погоре.
 

shutrak

opsenar
Член од
3 јуни 2011
Мислења
36.764
Поени од реакции
29.026
,,,interesna tema okolu vozachi pochetnici iako dobar del od niv se i dobro ispecheni so vozenje na kjoro I sleep nokje so potkradnuvanje na kolite od doma,,,no i za onie koi se vo faza na avtoshkola ,,osobeno za ovie bi sakal vashi mislenja i deshavki bidejki vo denot sum svedok na najmalku po dve deshavki pomegju stari vozachi i vozach pochetnik so avtoshkola,,
 
Член од
29 септември 2017
Мислења
178
Поени од реакции
102
,,,interesna tema okolu vozachi pochetnici iako dobar del od niv se i dobro ispecheni so vozenje na kjoro I sleep nokje so potkradnuvanje na kolite od doma,,,no i za onie koi se vo faza na avtoshkola ,,osobeno za ovie bi sakal vashi mislenja i deshavki bidejki vo denot sum svedok na najmalku po dve deshavki pomegju stari vozachi i vozach pochetnik so avtoshkola,,
Дешавки од типот? Кавги, сообраќајни глупости, сообраќајни незгоди...? Дефинирај.
 

shutrak

opsenar
Член од
3 јуни 2011
Мислења
36.764
Поени од реакции
29.026
,,,
Дешавки од типот? Кавги, сообраќајни глупости, сообраќајни незгоди...? Дефинирај.
,,,i kavgi pcosti,,soobrakjajni gluposti za na kraj i nezgodi,,,
,,,shteta shto so zakon se zabrani snimanje I objavuvanje na snimki od soobrakjajov ni nash,,,kako shto beshe onoa driftanje vo Tetovo i policiskoto kombe,,,na takvi deshavki mislev,,I nekorektno odnesuvanje na vozachite kon onie so avtoshkola,,
,,,shto ke reche se a edno mesto od se po malku,,
 
Член од
29 септември 2017
Мислења
178
Поени од реакции
102
,,,

,,,i kavgi pcosti,,soobrakjajni gluposti za na kraj i nezgodi,,,
,,,shteta shto so zakon se zabrani snimanje I objavuvanje na snimki od soobrakjajov ni nash,,,kako shto beshe onoa driftanje vo Tetovo i policiskoto kombe,,,na takvi deshavki mislev,,I nekorektno odnesuvanje na vozachite kon onie so avtoshkola,,
,,,shto ke reche se a edno mesto od se po malku,,
Да не те чуди, постојат шутраци кои немаат врска у сообраќај. Јас лично кога полагав полигон, се случи една типка да ме удри со колата у рикверц (пред мене чекаше ред). Една кола пред неа, ги запали гумите на угорница. Двајцата положија од прва, па ти сега види. Истите и од прва положија градска, лично ги познавам. Е таквите и други слични на нив, се најголемите проблематици у сообраќај. Од младо до старо.
 
A

andrea85

Гостин
"Возач почетник кој поседува возачка дозвола од „Б” категорија не смее да управува со возило чија сила на моторот е поголема од 77 киловати."

https://www.pravdiko.mk/zakonski-ogranichuvana-za-vozach-pochetnik/
А јас ова не сум го знаела и возев 114KW.... А не ме застанале и не ми напраиле проблем. 2 години беше тоа почетник?
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
А јас ова не сум го знаела и возев 114KW.... А не ме застанале и не ми напраиле проблем. 2 години беше тоа почетник?
2 год или до 21 година
 
Член од
9 мај 2018
Мислења
1.628
Поени од реакции
2.167
Ќе си возиш со германската бе. Како тоа јас одам во друга држава и ме казнат за некој банален закон што не сум го ни слушнал а камоли да го има во мојата држава.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
2 години само, не 21 година.
Јас кога положив (на 18) до 21 година важеше. Може има измени
Едит: Нема, до 21 година

Законот за безбедност на сообраќајот на патиштата („Службен весник на РМ“ бр.54/07) поимот возач почетник е дефиниран во одредбата од член 2 став 1 т. 55 така што е наведено дека „Возач-почетник“ е секој возач на моторно возило до 21 година возраст, како и возач на моторно возило во период од две години по добивањето на возачката дозвола, независно дали дозволата ја добил во Република Македонија или во странство
 
Член од
22 јули 2015
Мислења
607
Поени од реакции
493
Јас кога положив (на 18) до 21 година важеше. Може има измени
Едит: Нема, до 21 година

Законот за безбедност на сообраќајот на патиштата („Службен весник на РМ“ бр.54/07) поимот возач почетник е дефиниран во одредбата од член 2 став 1 т. 55 така што е наведено дека „Возач-почетник“ е секој возач на моторно возило до 21 година возраст, како и возач на моторно возило во период од две години по добивањето на возачката дозвола, независно дали дозволата ја добил во Република Македонија или во странство
Застарен закон е тој до 21 година веќе времиња, според

Член 2. став 1. т.104 „Возач-почетник“ е секој возач на возило во период од две години, по добивањето на возачката дозвола, независно дали дозволата ја добил во Република Македонија или во странство. Возач-почетник е и возач на возило во периодот од две години по добивањето на возачката дозвола од одредена категорија, независно дали поседува возачка дозвола за друга категорија;
 

Kajgana Shop

На врв Bottom